Ziņas
NB 8 vizītes laikā Odesā E. Rinkēvičs akcentē Latvijas nemainīgo atbalstu Ukrainai karā pret Krieviju

2023. gada 28. aprīlī Odesā, Ukrainā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs kopā ar Baltijas un Ziemeļvalstu ārlietu ministriem tikās ar Ukrainas ārlietu ministru Dmitro Kulebu (Dmytro Kuleba), apmeklēja Odesas tirdzniecības ostu, kā arī piedalījās Odesas rekonstrukcijas foruma atklāšanā.

Tiekoties ar Ukrainas ārlietu ministru, E. Rinkēvičs uzsvēra Latvijas nemainīgo solidaritāti ar Ukrainu un tās tautu, pretojoties Krievijas agresijai, un akcentēja Ukrainas cīņas nozīmi Eiropas drošībai. Amatpersonas pārrunāja Ukrainas paveikto Eiropas Savienības (ES) integrācijas procesā, aktuālo drošības situāciju, kā arī Krievijas atbildības par agresiju Ukrainā nodrošināšanu.

E. Rinkēvičs sacīja, ka ES ir jābūt gatavai uzsākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu jau 2023. gadā. Šis lēmums ir svarīgs gan Ukrainas tautas motivācijas uzturēšanai Krievijas agresijas kara laikā, gan arī kā nozīmīgs stimuls turpmākām reformām valstī. Ministrs uzsvēra reformu procesu, kuru Ukraina jau šobrīd veiksmīgi īsteno, neskatoties uz grūtībām, ar kurām tā saskaras Krievijas iebrukuma apstākļos. “Ukrainas veiktās reformas pašreizējos kara apstākļos tiek augstu novērtētas. It īpaši jāuzsver Ukrainas spertie soļi cīņā pret korupciju, kā arī tiesu varas stiprināšana. ES integrācija prasīs lielu un skrupulozu darbu, kur ļoti svarīga būs nopietna un rezultatīva reformu īstenošana,” teica ārlietu ministrs.

Ar skatu uz šogad plānoto NATO samitu Viļņā E. Rinkēvičs pauda stingru Latvijas atbalstu Ukrainas vēlmei kļūt par NATO dalībvalsti, kad tas būs iespējams. Šobrīd svarīga ir NATO un Ukrainas praktiskās sadarbības stiprināšana.

Apmeklējot Odesas tirdzniecības ostu, NB8 ārlietu ministri iepazinās ar ostas darbu, kas nodrošina Ukrainas lauksaimniecības produkcijas izvešanu pa Melno jūru. “Skaidri redzam drošības, ekonomikas, savienojamības un vides izaicinājumus, ar ko saskaras Ukraina Melnās jūras reģionā. Par spīti Krievijas liktajiem šķēršļiem Ukrainas rīcība un iesaiste lauksaimniecības produktu eksporta veicināšanā, izmantojot Melnās jūras iniciatīvu, “Graudi no Ukrainas”, kā arī ES Solidaritātes joslas, ir neatsverams Ukrainas ieguldījums pasaules pārtikas krīzes mazināšanā,” teica E. Rinkēvičs.

Odesas rekonstrukcijas foruma atklāšanā E. Rinkēvičs apliecināja, ka Latvija turpinās sniegt visa veida atbalstu Ukrainai. “2023. gada prioritāte ir atbalsts un rekonstrukcija Čerņihivas apgabalā. Ir būtiski nodrošināt, lai Ukrainas ES integrācija, reformas un rekonstrukcijas process iet roku rokā, lai atjaunošanas process veicinātu Ukrainas iekļaušanos Eiropas Savienībā,” teica E. Rinkēvičs.

Latvijas līdz šim sniegtais atbalsts Ukrainai pārsniedz 508 miljonus eiro, kas veido 1,24% no iekšzemes kopprodukta.