Ziņas NB8
NB8 valstu pārstāvji
Foto: Laura Celmiņa, Ārlietu ministrija

2023. gada 7. decembrī Ārlietu ministrijā notika Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (Nordic-Baltic Eight, NB8) sanāksme par hibrīdā apdraudējuma un noturības stiprināšanas jautājumiem.

NB8 valstis dalījās pieredzē par Krievijas, Baltkrievijas un Ķīnas radīto hibrīdo apdraudējumu nacionālā līmenī, kā arī labās prakses piemēriem šo draudu apkarošanā. Līdztekus stratēģiskās komunikācijas un kiberjomas jautājumiem detalizēti tika apspriesta arī migrācijas instrumentalizācija uz SomijasKrievijas un LatvijasLietuvas-Baltkrievijas robežām, kā arī zemūdens kritiskajai infrastruktūrai radītais apdraudējums Baltijas jūrā, tajā skaitā Balticconnector un NordStream incidentu kontekstā. Klātesošās valstis vienojās par nepieciešamību ciešākai NB8 koordinācijai ES un NATO formātos, it īpaši dezinformācijas, migrācijas instrumentalizācijas un kritiskās infrastruktūras noturības stiprināšanas jomās.

NB8 partneri tika iepazīstināti ar visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas procesu Latvijā, un kā tajā ietvertie pasākumi stiprina Latvijas noturību ne tikai pret dažāda veida krīzēm, bet arī hibrīdajiem uzbrukumiem. Somija un Zviedrija, kurām ir senas tradīcijas visaptverošās aizsardzības jomā, uzsvēra pilsoniskās sabiedrības un privātā sektora nozīmīgo lomu valsts drošības un noturības stiprināšanā.

Nākamā hibrīdajiem draudiem veltīta NB8 sanāksme notiks nākamgad Zviedrijā.