Ziņas Vēstniecību ziņas
UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 45. sesijā tika pieņemts lēmums par Kuldīgas vecpilsētas iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā

2023. gada 17. septembrī Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā notiekošajā UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 45. sesijā tika pieņemts lēmums par Kuldīgas vecpilsētas iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Ar pozitīvu balsojumu noslēdzies intensīvs un radošs Kuldīgas pašvaldības un visu iesaistīto institūciju darbs vairāk nekā 20 gadu garumā, lai radītu priekšnoteikumus vecpilsētas iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tas ietvēra gan kultūras mantojuma vietu sakārtošanu un zinātnisko izpēti, gan Kuldīgas restaurācijas centra izveidi, kā arī sabiedrības izglītošanu mantojuma lietās.

Latvijas delegāciju, kurā ir Kultūras ministrijas, Kuldīgas pašvaldības, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji, vada Latvijas Republikas pastāvīgās pārstāvniecības OECD un UNESCO ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Indulis Ābelis.

“Esmu patiesi lepns, ka mūsu Kuldīga pievienojas reprezentatīvajam UNESCO Pasaules  mantojuma vietu sarakstam. Tā ir atzinība mums visiem, bet, pirmkārt, pilsētai un tās iedzīvotājiem par nerimstošu darbu dienu no dienas, lai pētītu, mācītos, veidotu un koptu savu Kuldīgu,” uzsvēra I. Ābelis.

Iekļaušana UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā nozīmē to, ka ir novērtēta Kuldīgas vecpilsētas unikālā vērtība, ka pasaules kartē Kuldīga ir iezīmēta kā svarīga kultūras mantojuma vieta. Tas nozīmē arī nopietnu turpmāko darbu, lai šo vērtību pienācīgi sargātu un saglabātu atbilstoši augstajiem UNESCO standartiem.

Informācijai

UNESCO Pasaules mantojuma komiteja tiekas ikgadējās sesijās, lai apspriestu esošo Pasaules mantojuma vietu pārvaldību un izvērtētu valstu iesniegtos pieteikumus Pasaules mantojuma sarakstam.

45. sesija sākotnēji bija plānota 2022. gadā Krievijā, taču Krievijas izraisītais pilna mēroga karš Ukrainā izsauca dalībvalstu protestus un tika panākts, ka sesija šogad notiek Saūda Arābijā.

Šajā sesijā kopā ar Kuldīgas vecpilsētu komiteja izskatīja 50 citu valstu pieteiktās nominācijas, kuras Pasaules mantojuma sarakstam izvirza valstu valdības.

Plašāk: kuldigasnovads.lv

Video: unesco.kuldiga.lv

Foto: Bruno Deslandes

Kuldīgas vecpilsēta iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā