E. Rinkēvičs uzrunā Eiropas Padomes dalībvalstu parlamentāriešiem Ukrainai ir jāsaņem viss nepieciešamais atbalsts

2023. gada 20. jūnijā Strasbūrā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs kā Eiropas Padomes (EP) Ministru komitejas vadītājs uzrunāja EP Parlamentāro asambleju (EPPA) par Latvijas prezidentūras EP prioritātēm un EP Ministru komitejas politiskajām aktualitātēm. 

Jautājumu un atbilžu sesijā ar EPPA parlamentāriešiem ministrs uzsvēra Latvijas prezidentūras prioritātes  demokrātijas un likuma varas stiprināšana, vārda brīvības, žurnālistu drošības un Eiropas Padomes digitālās darba kārtības veicināšana un Eiropas Padomes reformu virzība, tai skaitā ieviešot Reikjavīkas samita lēmumus.

Īpašu uzmanību ministrs pievērsa Krievijas īstenotajam agresijas karam Ukrainā un Krievijas starptautiskās atbildības nodrošināšanai: “Ukrainai ir jāsaņem viss nepieciešamais atbalsts. Eiropas Padomes dalībvalstis ir atkārtoti apliecinājušas nelokāmu atbalstu Ukrainas suverenitātei, neatkarībai un teritoriālajai integritātei. Mēs aicinām Krievijas Federāciju ievērot starptautiskās saistības un izvest savus spēkus no Ukrainas, Gruzijas un Moldovas. Krievijai ir jāuzņemas pilna juridiska un finansiāla atbildība par agresiju un starptautisko tiesību pārkāpumiem.”

Vizītes laikā E.Rinkēvičs tikās ar EP galvenajām amatpersonām EPPA prezidentu Tiniju Koksu (Martinus Josephus Maria (Tiny) Kox), EP ģenerālsekretāri Mariju Pejčinoviču Buriču (Marija Pejčinović Burić) un EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa prezidentu Lēndertu Verbēku (Leendert (Leen) Verbeek). Sarunās ministrs apliecināja Latvijas prezidentūras apņemšanos īstenot EP dalībvalstu samitā Reikjavīkā pieņemto lēmumus, jo īpaši pēc iespējas ātrāk izveidot Zaudējumu reģistru par Krievijas radītajiem zaudējumiem Ukrainā.

Ārlietu ministrs kā EP Ministru komitejas priekšsēdētājs tikās ar Kosovas parlamenta priekšsēdētāju Glauku Konjufku (Glauk Konjufca).

E. Rinkēvičs piedalījās arī Latvijas tautastērpu fotoizstādes atklāšanā, kurā uzstājās arī diasporas koris “Staro”.

 

Informācijai

2023. gada 17. maijā Latvija uz sešiem mēnešiem pārņēma prezidentūru EP Ministru komitejā. Latvijai tā ir otrā prezidentūra kopš iestāšanās organizācijā 1995. gadā. Latvijas ārlietu ministrs vada EP Ministru komitejas darbu.

EP dibināta 1949. gadā un ir vecākā politiskā organizācija Eiropā, kas apvieno 46 Eiropas valstis. Organizācijas mērķis ir veidot kopēju demokrātisku un tiesisku telpu, nodrošinot tās pamatvērtību – cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma – ievērošanu un aizsardzību.

EPPA ir viena no galvenajām EP institūcijām, ko veido nacionālo parlamentu deputātu delegācijas no 46 EP dalībvalstīm.

Foto: Eiropas Parlaments