❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 izplatību Zviedrijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa ierobežošanai.

Ieceļojot Zviedrijā no ES un EEZ valstīm (izņemot Dāniju, Somiju, Islandi un Norvēģiju), Andoras, Monako, Sanmarīno, Šveices un Vatikāna, ceļotājam ir jāuzrāda viens no tālāk uzskaitītajiem dokumentiem:

  • ES Covid sertifikāts, kurš dokumentē, ka sertifikāta turētājs ir vakcinēts pret Covid-19 (vakcinācijas sertifikāts) vai tam ir negatīvs Covid-19 testa rezultāts, vai persona ir atveseļojusies no Covid-19 (atveseļošanās sertifikāts);
  • Vakcinācijas sertifikāts. Ieceļošana ir atļauta, ja kopš pirmās ES atzītās vakcīnas devas saņemšanas ir pagājušas vismaz 14 dienas. Vakcinācijas sertifikātam jāsatur svītru kods, kurš atļauj pārbaudīt sertifikāta autentiskumu. Vairāk informācijas par prasībām vakcinācijas sertifikātam atrodamas šeit: https://polisen.se/en/the-swedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/faq/;
  • Negatīvs Covid-19 testa apliecinājums. Testam jābūt veiktam ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas. Testa rezultātam jābūt izdevējvalsts un angļu valodā. Zviedrijā ir derīgi Covid-19 PCR testi, antigēnu testi vai LAMP (loop-mediated isothermal amplification) testi. Sertifikātā par veikto Covid-19 testu jābūt norādītai šādai informācijai:

Testētās personas vārdam, dzimšanas datumam,

Infekcijas veidam (Covid-19 (SARS-CoV-2 vai kāds no tā apakšveidiem)

Testa veidam (PCR tests, LAMP tests vai antigēnu tests),

Testa nosaukumam un testa ražotāja nosaukumam (NAAT testiem),

Paraugu ņemšanas datumam un laikam,

Testa rezultātam,

Testa veikšanas vietai,

Valstij, kurā veikts tests,

Informācijai par sertifikāta izsniedzēju,

Unikālam sertifikāta identifikatoram.

No prasības uzrādīt ES Covid sertifikātu, vakcinācijas sertifikātu, negatīvu Covid-19 testa rezultātu vai atveseļošanās sertifikātu ir atbrīvotas personas:

  • kuras ir jaunākas par 18 gadiem,
  • kuras dzīvo Zviedrijā (ir uzturēšanās atļauja Zviedrijā),
  • kuras veic kravu pārvadājumus,
  • kuras ieceļo no Dānijas, Somijas, Norvēģijas vai Islandes (neattiecas uz braucieniem tranzītā caur šīm valstīm).

Atgriežoties no ārvalstīm, Zviedrijā pastāvīgi dzīvojošām personām līdz 31. augustam ir rekomendācija veikt testu savā dzīvesvietas reģionā.

Līdz 2021. gada 31.augustam Zviedrijā ir spēkā liegums ieceļot no valstīm ārpus ES/ EEZ. Atļauts ieceļot no pārējām ES un EEZ valstīm, Andoras, Monako, Sanmarīno, Šveices un Vatikāna. Zviedrijas pilsoņi un personas ar uzturēšanās atļauju Zviedrijā drīkst atgriezties arī no valstīm ārpus šī saraksta.

Plašāka informācija par ieceļošanas nosacījumiem Zviedrijā un izņēmumiem ieceļošanai no valstīm ārpus ES/EEZ publicēta Zviedrijas policijas interneta mājas lapā: https://polisen.se/en/the-swedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/travel-to-and-from-sweden/.

Zviedrijā nav noteikti strikti aizliegumi, bet darbojas rekomendācijas Covid-19 infekcijas mazināšanai. Aicinājums ir iedzīvotājiem palikt mājās jebkādu slimības pazīmju gadījumā. Tiek rekomendēts strādāt no mājām, ceļot minimizējot infekcijas riskus. Jāievēro higiēna, sociālā distancēšanās. Noteikti ierobežojumi pasākumu dalībnieku skaitam..

Sejas aizsargmasku lietošana publiskās vietās nav obligāta. Pašizolācija ieceļojot Zviedrijā no citām Eiropas Savienības valstīm nav jāievēro.

Atbildīgā institūcija par ārkārtas mēru pieņemšanu Zviedrijā ir Sabiedrības veselības aģentūra. Aicinām sekot līdzi Zviedrijas atbildīgo iestāžu norādījumiem par preventīviem pasākumiem šīs infekcijas izplatības ierobežošanā.

Aktuālā Zviedrijas iestāžu informācija par Covid-19 ir atrodama šeit: https://www.folkhalsomyndigheten.se/the-public-health-agency-of-sweden/communicable-disease-control/covid-19/.

Neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt pa tālruni 112. Lai iegūtu medicīnisku padomu vai saņemtu informāciju, kā pieteikties vizītei pie ārsta, nepieciešams zvanīt 1177 (no ārvalstīm: +46 77 111 7700). Informācija iegūstama arī mājas lapās: www.1177.se un www.krisinformation.se.

Nacionālais informatīvais tālrunis Zviedrijā, uz kuru zvanīt ārkārtas situācijās par jebkuru jautājumu saistībā ar Covid-19 vīrusu, bet ne slimības simptomiem, ir 11313.

Informācija angļu valodā pieejama arī Zviedrijas Veselības aģentūras mājas lapā

Zviedrijas Ārlietu ministrijas aktuālā informācija un brīdinājumi Mobilo telefonu aplikācijā “UD Resklar”.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā drošības draudu situāciju, Zviedrijas valdība 2020. gada 5. novembrī nolēma atjaunot robežkontroli uz valsts iekšējām robežām laika posmā no 2020. gada 12. novembra līdz 2021. gada 11. novembrim. Informācija par valdības lēmumu pieejama preses relīze.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Zviedrijā var uzturēties līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Zviedrijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Veselība

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām sazināties ar Latvijas vēstniecību Zviedrijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.