Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

17.08.2023 Zviedrijas drošības iestādes, izvērtējot pakāpenisku apdraudējuma pret Zviedriju kāpināšanos,  paaugstināja terorisma riska līmeni no trešā uz ceturto, kas nozīmē, ka terorisma draudi ir augsti. Vienlaikus varas iestādes dara visu iespējamo Zviedrijas iekšējās drošības nodrošināšanai un aicina iedzīvotājus turpināt dzīvot kā ierasts, bet pievērst uzmanību tam, kādu informāciju sniedz atbildīgās iestādes.

Terorisma uzbrukumu draudu līmenis dažādās Eiropas valstīs var būt mainīgs, svārstoties no zema līdz ļoti augstam, īpaši lielākajās pilsētās, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, izmantojot sabiedrisko transportu un apmeklējot tūristu iecienītas vietas. Informācija par situāciju Zviedrijā pieejama šeit: Terrorism awareness | The Swedish Police Authority (polisen.se)

Ceļotāju iecienītās atpūtas vietās nepieciešams ievērot piesardzību – aicinām īpaši pieskatīt savas personīgās mantas, somas, lai izvairītos no kabatzagļiem, kā arī neglabāt naudu un personu apliecinošus dokumentus vienuviet.

Ceļojot ar automašīnu nav droši automašīnas salonā redzamā vietā atstāt personīgas mantas, somas, personu apliecinošus dokumentus.  

Lai izvairītos no nonākšanas ārkārtas situācijā, aicinām noformēt abus personu apliecinošo dokumentu veidus, kā arī nodrošināties ceļojuma laikā ar šo dokumentu kserokopijām.

Ņemot vērā mainīgos laikapstākļus Zviedrijā (īpaši lietus un sniega sezonās) var būt traucēta ceļu satiksme Zviedrijā. Pirms došanās uz Zviedriju, ceļotājiem tiek lūgts iepazīties ar aktuālajiem drošības brīdinājumiem valstīaktuālajiem klimata brīdinājumiem valstī  un ceļu stāvokli (informācija Zviedru valodā).

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Zviedrijā var uzturēties līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Zviedrijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām. Izlases kārtā Zviedrija var veikt arī dokumentu pārbaudes šķērsojot iekšējo Šengenas robežu.

Lai Latvijas nepilsoņi varētu strādāt Zviedrijā, pirms ieceļošanas valstī ir savlaicīgi jānoformē darba vīza Zviedrijas vēstniecībā Latvijā.

Izlases kārtā Zviedrija var veikt arī dokumentu pārbaudes šķērsojot iekšējo Šengenas robežu

Plašāka informācija par robežkontroli un ieceļošanas prasībām ir pieejama šeit.

Veselība

Neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt pa tālruni 112. Lai iegūtu medicīnisku padomu vai saņemtu informāciju, kā pieteikties vizītei pie ārsta, nepieciešams zvanīt 1177 (no ārvalstīm: +46 77 111 7700). Informācija iegūstama arī mājas lapās: www.1177.se un www.krisinformation.se.

Zviedrijas Ārlietu ministrijas aktuālā informācija un brīdinājumi Mobilo telefonu aplikācijā “UD Resklar” (aplikācija ir Zviedru valodā).

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Zviedrijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv . 

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.