Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Terorisma uzbrukumu draudu līmenis dažādās Eiropas valstīs var būt mainīgs, svārstoties no zema līdz ļoti augstam, īpaši lielākajās pilsētās, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, izmantojot sabiedrisko transportu un apmeklējot tūristu iecienītas vietas.

Saistībā ar politisko protestu varbūtību Ziemeļmaķedonijas galvaspilsētā Skopjē un citās lielākajās pilsētās, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem izvairīties no masveida publisku pasākumu apmeklēšanas.

Lielākajā valsts daļā drošības situācija ir stabila, tomēr Ārlietu ministrija aicina ievērot piesardzību valsts ziemeļu un rietumu apgabalos – pierobežā ar Kosovu.

Ziemeļmaķedonija atrodas seismiski aktīvā zonā, iespējamas zemestrīces, tādēļ pirms plānotā ceļojuma ieteicams iepazīties ar rekomendācijām, kā rīkoties zemestrīces gadījumā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi Ziemeļmaķedonijā var ieceļot bez vīzas un uzturēties 90 dienas pusgada laikā no pirmās ieceļošanas reizes. Latvijas pilsoņi ieceļošanai Ziemeļmaķedonijā var izmantot arī Latvijā izdotās personas apliecības (eID kartes).

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Ziemeļmaķedonijā ir nepieciešams noformēt vīzu. Plašāka informācija par ieceļošanas noteikumiem šajā valstī ir pieejama sazinoties ar Ziemeļmaķedonijas vēstniecību Polijā.

Ieceļojot Ziemeļmaķedonijā, 24 stundu laikā ir jāreģistrējas tuvākajā policijas iecirknī. Uzturoties viesnīcā šo procedūru veic automātiski. Reģistrācijas apliecinājumu jāsaglabā līdz aizbraukšanai.

Ziemeļmaķedonijas sauszemes robeža ir atvērta, tomēr, lai to šķērsotu tranzītā, lūdzam pārliecināties par tiesībām ieceļot kaimiņvalstīs, kurās spēkā varētu būt ieceļošanas ierobežojumi.

Veselība

Ziemeļmaķedonijā atcelti ar Covid-19 saslimšanu saistītie ieceļošanas ierobežojumi un personām, ieceļojot valstī, nav jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, kā arī nav jāievēro pašizolācija pēc ieceļošanas. Sejas aizsargmasku lietošana sabiedriskās vietās ir obligāta ar medicīnas pakalpojumu sniegšanu saistītās iestādēs un pārvietojoties sabiedriskajā transportā.

Ziemeļmaķedonijā ir novērojama moskītu kodumu izplatītās infekcijas un Rietumnīlas vīrusa klātbūtne.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Konsulāro palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams saņemt Latvijas goda konsulātā:

Goda konsuls Zorančo Mitrovski ,  Adrese: Kosturski Heroi no. 38, Skopje, tālrunis: +389 32 391 809, pa e-pasts: consulate.latvia@ezimit.mk ,

kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrāVienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.