Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Joprojām vērā ņemams (jau kopš 2022.gada nogales) ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) valstspiederīgo aizturēšanas gadījumu skaits par nelegālo imigrantu no Irānas, Sīrijas un citām trešajām valstīm ievešanu ES teritorijā, tādejādi paildzinot savlaicīgu informācijas iegūšanu par personu aizturēšanu no Slovēnijas tiesībsargājošām iestādēm.

Minēto pārkāpumu veicēji visbiežāk ir vervētāju upuri sociālajos tīklos un sludinājumu portālos, kuri piekrīt nepārbaudītām darba iespējām ārvalstīs ātras peļņas nolūkos. Vervētāji maldina personas, ka aizturēšanas gadījumā var tikt pieprasīta tūlītēja deportācija uz pilsonības valsti vai, ka tādu sūdzību dēļ kā slovēņu valodas nezināšana vai neatbilstoši apstākļi pagaidu aizturēšanas vietā, ļaus personām īsā laikā atgriezties Latvijā. Ņemot vērā minēto, aicinām rūpīgi izvērtēt darba piedāvājumus ārvalstīs, jo par ārvalstīs izdarītu noziedzīgu nodarījumu persona tiek tiesāta un saņem sodu konkrētajā ārvalstī, nevis Latvijā.

Saskaņā ar Slovēnijas sniegto oficiālo informāciju visas ieslodzījuma vietas atbilst starptautiskajiem standartiem. Ikvienam aizturētajam tiek nodrošināts valsts advokāts un nepieciešamības gadījumā arī tulks. Ja personu neapmierina piešķirtais advokāts vai tulks, personai ir tiesības privāti noalgot advokātu vai tulku.

Ja tuvinieki Latvijā konstatē, ka ārvalstī ir pazudusi persona un ar viņu nav iespējams sazināties, radiniekiem ar iesniegumu jāvēršas tuvākajā Latvijas Valsts policijas iecirknī, lūdzot personu izsludināt meklēšanā. Pirms oficiālas informācijas saņemšanas no ārvalsts tiesībsargājošām iestādēm, Latvijas vēstniecība Ungārijā nevar iesaistīties un veikt kādas darbības.

Drošības situācija

Terorisma uzbrukumu draudu līmenis dažādās Eiropas valstīs var būt mainīgs, svārstoties no zema līdz ļoti augstam, īpaši lielākajās pilsētās, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, izmantojot sabiedrisko transportu un apmeklējot tūristu iecienītas vietas.

Ceļotāju iecienītās atpūtas vietās nepieciešams ievērot piesardzību – aicinām īpaši pieskatīt savas personīgās mantas, somas, lai izvairītos no kabatzagļiem, kā arī neglabāt naudu un personu apliecinošus dokumentus vienuviet.

Ceļojot ar automašīnu nav droši automašīnas salonā redzamā vietā atstāt personīgas mantas, somas, personu apliecinošus dokumentus.  

Lai izvairītos no nonākšanas ārkārtas situācijā, aicinām noformēt abus personu apliecinošo dokumentu veidus, kā arī nodrošināties ceļojuma laikā ar šo dokumentu kserokopijām.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Slovēnijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Slovēnijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Ņemot vērā drošības situācijas attīstību Eiropā un Tuvajos Austrumos, no 2023.gada 31.oktobra Slovēnija atjaunojusi robežkontroli ar Horvātiju un Ungāriju.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Ungārijā  , kas pārstāv Latvijas intereses Slovēnijā, vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Konsulāro palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams saņemt Latvijas goda konsulātā Ļubļanā: Goda konsuls Luka Brezovec, e-pasts: luka.brezovec@brezovec.si, tālrunis: +386 (0) 82 004 333, +386 (0) 82 004 334 .

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.