Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību Portugāles varas iestādes ir noteikušas dažādus drošības pasākumus. 

Portugālē no Eiropas Savienības vai Šengenas līguma dalībvalstīm atļauts ieceļot bez ierobežojumiem.

Ceļotājiem uz kontinentālo Portugāli ir jāizpilda šādas prasības:

  • Pirms ieceļošanas visiem ir jāaizpilda tiešsaistē anketa Passenger Locator Card;
  • Visiem ieceļotājiem, sākot no 12 gadu vecuma, pirms ieceļošanas ir jāuzrāda negatīvs RT-PCR Covid-19 tests (vai NAAT tests), kas veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas vai antigēnu tests, kas veikts ne agrāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas, neatkarīgi no tā vai persona ir vakcinēta;
  • Ceļotāji, kuri var uzrādīt ES digitālo Covid sertifikātu, kas apliecina Covid-19 pārslimošanas faktu un kas nav vecāks par 180 dienām, ir atbrīvoti no Covid-19 testa uzrādīšanas.

Augstāk minētās prasības ir spēkā līdz 2022.gada 9.februārim.

Ieceļotājiem no augsta saslimstības riska valstīm, Dienvidāfrikas, Indijas un Nepālas, ieceļojot jāreģistrējas šeit.

Ieceļojot lidostā pasažieriem tiek pārbaudīta ķermeņa temperatūra. Vīrusa simptomu gadījumā personai jānodod atkārtots Covid-19 tests, izdevumus sedzot no personīgajiem līdzekļiem.

Ceļotājiem uz Madeiru:

  • 48 – 12 stundas pirms ieceļošanas katram individuāli nepieciešams elektroniski aizpildīt un iesniegt ceļotāja anketu; ja ceļo kopā ar bērnu līdz 12 gadu vecumam (neieskaitot) informāciju par bērnu savā anketā iekļauj kāds no bērnu pavadošajiem pieaugušajiem;
  • Visiem ieceļotājiem nepieciešams uzrādīt vienu no dokumentiem:

a. ES digitālo COVID sertifikātu; 

b. negatīva Covid-19 PCR testa rezultātu, kas veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas vai laboratorijā veikts antigēnu tests (ne vecāks par 48 h);

c. sertifikātu par vakcinācijas pret Covid-19 veikšanu;

d. apliecinājumu par pārslimotu Covid-19, kas izsniegts pēdējo 180 dienu laikā.

No testa prasības atbrīvoti bērni, jaunāki par 12 gadiem.

Vairāk informācijas par prasībām tūristiem, vakcinācijas sertifikātu nosacījumiem un vispārējām drošības prasībām salā atrodama Madeiras Tūrisma biroja mājas lapā.

 Ceļotājiem uz Azoru salām:

  •  48 – 24 stundas pirms ieceļošanas nepieciešams elektroniski aizpildīt un iesniegt ceļotāja anketu;
  • Visiem ieceļotājiem nepieciešams uzrādīt vienu no dokumentiem:

a. ES digitālo COVID sertifikātu;

b. negatīva Covid-19 PCR testa rezultātu, kas veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas vai laboratorijā veikts antigēnu tests (ne vecāks par 48 h);

c. apliecinājumu par pārslimotu Covid-19, kas izsniegts pēdējo 180 dienu laikā.

No testa prasības atbrīvoti bērni, jaunāki par 12 gadiem.

Vairāk informācijas par citiem nosacījumiem ieceļojot Azoru salās šeit.

Portugālē ieviesta ārkārtas situācija, kas paredz dažādus ierobežojumus. Epidemioloģiskās drošības prasības valstī paredz 2 m distances ieturēšanu, sejas aizsargmasku valkāšanu sabiedriskās vietās, kā arī vispārējās higiēnas prasību ievērošanu. Ar vispārējiem ārkārtas situācijas ierobežojumiem Portugālē iespējams iepazīties šeit

 Papildus noderīgu informāciju var iegūt:

 Portugāles tūrisma mājas lapā

 Portugāles lidostas mājas lapā

 Portugāles imigrācijas dienesta mājas lapā

Atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par ieceļošanu Portugālē šeit.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Noziedzības līmenis valstī ir zems, tomēr, lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (piemēram, automašīnās), pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml. Par notikušu zādzību nekavējoties ziņojiet vietējai policijai.

Portugāle atrodas seismiski aktīvā zonā, tādēļ pirms ceļojuma aicinām iepazīties ar aktuālo situāciju Portugāles meteoroloģijas un seismoloģijas dienestu mājas lapā.

Vasaras mēnešos Portugālē ir augsts mežu ugunsgrēku risks. Aicinām sekot līdzi informācijai par laika apstākļiem reģionā, kā arī varas iestāžu brīdinājumiem par ugunsgrēkiem. Ārkārtas situācijā jāzvana glābšanas dienestam – 112 un jāievēro vietējo iestāžu norādījumi.

Vietējie likumi un paražas

Par narkotiku turēšanu vai lietošanu persona var saņemt administratīvo naudas sodu vai personīgās mantas konfiskāciju. Savukārt narkotiku pārvadāšana vai realizēšana peļņas nolūkā Portugālē ir krimināli sodāma darbība, kas paredz bargus cietumsodus.

Policija ir tiesīga lūgt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu jebkurā laikā. Aicinām ceļotājus vienmēr nēsāt līdzi identifikācijas dokumenta kopiju.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Portugālē bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Portugālē arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Ja Portugālē ieceļo nepilngadīgais (līdz 18 gadu vecumam) bez vecākiem vai pavadošas personas, kādam no vecākiem vai aizbildnim ir nepieciešams bērnu lidostā vai citā robežšķērsošanas vietā sagaidīt, vai arī bērnam ir jābūt notariāli apliecinātai vecāku vai aizbildņa pilnvarai/atļaujai ceļot vienam. Tādam pašam dokumentam ir jābūt arī gadījumos, ja nepilngadīgā persona plāno patstāvīgi izceļot no Portugāles.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar kādu no Latvijas goda konsuliem Portugālē:

Lisabona: Goda konsuls Tiagu Patrisiu (Tiago Melo Patrício). Adrese: Av. Da República 18, 3º andar, 1050-191 Lisboa, Portugal; tālrunis: + 351 967003048, e-pasts: geral@consuladoletonialisboa.com ;

Ponta Delgada, Azoru salas: Goda konsuls Žuau Luišs Kogumbreiro (João Luís Cogumbreiro). Adrese:Rua de São João 5, 9500 Ponta Delgada, São Miguel - Açores, Portugal, tālrunis:+351 918792633; +351 296 385 116, e-pasts: joao.cogumbeiro@bensaude.pt;

Porto: Goda konsuls Auguštu Fereira Mašadu (Augusto Ferreira Machado). Adrese:Av. Fontes Pereira de Melo, no. 292, 4100-259 Porto, Portugal, tālrunis:+351 226 166 500, fakss:+351 226 167 315, e-pasts: lmadureira.auferma@gmail.com ;

vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.