Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Ieceļojot personai ir jāuzrāda atpakaļceļa biļete, jābūt pietiekamiem finanšu līdzekļiem, kā arī rezervētai viesnīcai. Ja izceļojat no valsts vai ceļojat tranzītā, pirms ceļojuma sazinieties ar aviokompāniju, lai pārliecinātos, vai reiss tiek nodrošināts.

Ierodoties Meksikā kā tūristam, imigrācijas amatpersona nosaka uzturēšanās dienu skaitu, un atzīmē to savā migrācijas veidlapā (“Forma Migratoria Múltiple” vai FMM).  Tiesības uz tūristiem iespējamo maksimālo uzturēšanās laiku 180 dienu netiek piešķirtas automātiski. Lai pārbaudītu piešķirto uzturēšanās ilgumu, jāpārbauda migrācijas veidlapā uzrādītais. Meksikas iestādēm ir tiesības aizturēt personas, kuras pārsniedz piešķirto uzturēšanās ilgumu.

Iekšējie ieceļošanas ierobežojumi dažādos Meksikas štatos atšķiras, tādēļ lūdzam sekot katra štata noteiktajiem vietējiem ierobežojumiem un regulējumiem.

Drošības situācija

Sakarā ar lielu imigrantu plūsmu no Hondurasas (Honduras) caur Gvatemalu (Guatemal) un Meksiku uz ASV, sauszemes robežu šķērsošanas punktos var tikt noteikti ierobežojumi vai tie var būt arī slēgti. Pirms Hondurasas/Gvatemalas, Gvatemalas/Meksikas un Meksikas/ASV robežas šķērsošanas aicinām noskaidrot informāciju par robežkontroles punktu darbību vietējās iestādēs vai savā ceļojumu aģentūrā. Mehiko, kā arī citās Meksikas pilsētās bieži norisinās protesti. Ārlietu ministrija iesaka izvairīties no atrašanās demonstrāciju norises vietās un  ievērot vietējo varasiestāžu ieteikumus.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus būt piesardzīgiem, apmeklējot valsti, jo tiek ziņots par ārvalstu tūristu aplaupīšanām, uzbrukumiem un automašīnu zādzībām. Pēdējo gadu laikā Meksikā ir pieaugusi vardarbība, kas saistīta ar narkotisko vielu tirdzniecību. Šāda veida noziegumi ir īpaši izplatīti valsts ziemeļrietumu štatos,  piemēram, Kvintanas Roo (Quintana Roo), Čivavas (Chihuahua), Čjapasas (Chiapas), Durango (Durango), Koavilas (Coahuila), Lejaskalifornijas (Baja California), Nuevoleonas (Nuevo Leon), Sonoras (Sonora), Sinaloas (Sinaloa), Tamaulipasas (Tamaulipas) štatos. Aicinām būt īpaši piesardzīgiem arī dienvidrietumu Mičoakanas (Michoacan), Gerrero (Guerrero), Halisko (Jalisco) un Najaritas (Nayarit)  štatos. Ja plānojat apmeklēt galvenās tūristu apskates vietas Gerrero (Guerrero) štatā, Ārlietu ministrija iesaka turp doties ar lidmašīnu. Sakarā ar pieaugošo vardarbīgo kriminalitāti Ārlietu ministrija aicina ievērot īpašu piesardzību arī Akapulko (Acapulko) un tās apkārtnē.

Orkānu sezona valstī parasti ilgst no jūnija līdz novembrim un skar gan Klusā okeāna, gan Atlantijas okeāna piekrastes. Informācija par aktuālo situāciju ir pieejama ASV Nacionālajā orkānu centrā (http://www.nhc.noaa.gov). Vienlaikus Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu ieteikumiem un brīdinājumiem, piemēram, attiecībā uz evakuācijas nepieciešamību.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi, līdz pat 25 gadiem cietumā.

Kopš 2023. gada janvāra stājies spēkā aizliegums smēķēt publiskās vietās. Par šādu pārkāpumu ceļotājus var sodīt ar naudas sodu līdz pat ~170 EUR. Tāpat arī ir aizliegts pirkt un/vai pārdot elektroniskās cigaretes.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi Meksikā var ieceļot bez vīzas un uzturēties 90 dienas pusgada laikā no pirmās ieceļošanas reizes.

Latvijas nepilsoņiem nepieciešams noformēt vīzu. Informāciju par vīzu saņemšanas kartību var uzzināt, sazinoties ar Meksikas vēstniecību Zviedrijā pa tālruni +46 8 511 61 418 vai e-pastu: infosue@sre.gob.mx .

Veselība

Meksikā ir apstiprināti vairāki saslimšanas gadījumi ar Zikas vīrusu un Čikungunjas (Chikungunya) drudzi. Ārlietu ministrija iesaka sekot līdzi aktuālajai situācijai par Zikas vīrusa izplatību un tā skartajiem reģioniem Pasaules Veselības organizācijas (PVO) mājaslapā, kā arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus vienmēr būt piesardzīgiem un izvēlēties kvalitatīvu, termiski apstrādātu ēdienu un tīru ūdeni.

Tāpat informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.  Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Beatrisi Āboltiņu-Trueblood, pa e-pastu: beatriceaboltinstrueblood@gmail.com,  vai tālruņa numuru: +52 555 662 76 98 vai  +52 555 662 03 55.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās. Noderīga informācija ES pilsoņiem, kuriem nepieciešama konsulārā palīdzība Meksikā šeit.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.