❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Libērijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem neapmeklēt Libērijas Republiku, izņemot ārkārtas gadījumus, pamatojoties uz pašreizējo Covid-19 risku novērtējumu. Covid-19 pandēmijas dēļ valsts var ierobežot ceļošanu vai ieviest jaunus noteikumus īsā laika posmā. Pašlaik visas sauszemes robežas ceļotājiem ir slēgtas, taču ostas paliek atvērtas. Komerciālie lidojumi ir reti un neregulāri. Pasažieriem, kas pēdējo 14 dienu laikā ir ceļojuši uz Indiju, Pakistānu vai Bangladešu, ir liegta ieceļošana Libērijā.

Ieceļojot Libērijā, visi tiek pakļauti vīrusa pārbaudēm un dažādiem ceļošanas ierobežojumiem, atkarībā no kuras valsts ierodas. Ierodoties Libērijas lidostā jāievēro sociālā distancēšanās, kā arī jāvalkā sejas aizsargmaskas. Neatkarīgi no vakcinācijas statusa, pirms ieceļošanas valstī nepieciešams uzrādīt negatīvu Covid-19 testa rezultātu, kas nav vecāks par 96 stundām. Tāpat pirms ieceļošanas ir jālejupielādē Lib Travel mobilā aplikācija, kas pieejama Android Play vai Apple Store, kur jāaizpilda speciāla veselības pārbaudes veidlapa situācijas uzraudzībai un kontaktu anketa, norādotizsekošanai, norādot personas datus, savu kontaktinformāciju, informāciju par tuvākajiem radiniekiem, ceļojuma informāciju (ieskaitot lidojuma datus, sēdvietas numuru, tranzīta pieturpunktus), kā arī pēdējovalstis, kas apmeklētas pēdējo 14 dienu pieturvietas.laikā, kā arī jāaizpilda Covid-19 simptomu anketa.

Visiem ieceļotājiem papildus tiks veikta temperatūras mērīšana un ātrie Covid- 19 testi, kas ir gatavi 20 minūšu laikā. Pirms testa veikšanas, ir jāuzrāda pierādījums par apmaksātu Covid-19 testu. Maksājumu iespējams veikt caur aplikāciju Lib Travel vai uz vietas lidostā. Pozitīva testa gadījumā ieceļotājs tiks pārvietots uz valdības administrētu Covid-19 ārstniecības iestādi. Negatīva testa gadījumā ir jādodas 14 dienu karantīnā. Ceļotājiem, kuriem ir viegli vai vidēji smagi simptomi tiks klīniski novēroti septiņas dienas. Atkarībā no klīniskā novērtējuma, ceļotājus varēs laist mājas aprūpē 8-14 dienu laikā pēc uzņemšanas.

Pārējiem ceļotājiem, atkarībā no ceļojuma ilguma un iemesla, iespējams nebūs jāizolējas, tomēr lielākajai daļai ieceļotāju Ceļotājiem, kam ierašanās brīdī ir negatīvs tests, nav prasību ievērot karantīnu, tomēr Libērijas valdība stingri iesaka visiem ceļotājiem doties septiņu dienu pašizolācijā un 14 dienas novērot simptomus, izmantojot lietotni Lib Travel, sākot no nākamās dienas pēc ierašanās Libērijā.

Pirms izceļošanas no Libērijas nepieciešams negatīvs Covid-19 tests, kas iegūts 72 stundu laikā pirms izlidošanas, kā arī ceļojuma sertifikāts, ko izdevusi Libērijas Nacionālā sabiedrības veselības references laboratorija. Testa veikšana maksā 50 dolārus (aptuveni 42,10 EUR), ja ceļo ECOWAS reģionā vai 75 dolārus (aptuveni 63,15 EUR), ja ceļo ārpus ECOWAS reģiona. Libērijas Nacionālais sabiedrības veselības institūts aicina visus ceļotājus reģistrēties vietnē http://liberiacovidtravel.org, caur kuru jāpieprasa ceļojuma sertifikāts un jāiesniedz nepieciešamā informācija. Testa apmaksu var veikt caur vietni http://liberiacovidtravel.org vai uz vietas.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā nestabilo politisko situāciju reģionā, Ārlietu ministrija iesaka izvērtēt nepieciešamību doties uz Libēriju un īpaši izvairīties no ceļošanas pierobežas joslā ar Kotdivuāru.

Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem ievērot piesardzību militāro, un ievērojamu tūrisma apskates objektu tuvumā, kā arī vietās, kur pulcējas liels cilvēku skaits.  Saistībā ar terorisma draudiem, Ārlietu ministrija iesaka izvairīties no masu pasākumiem un demonstrācijām, kā arī sekot jaunākajai informācijai plašsaziņas līdzekļos un ievērot vietējās policijas un drošības iestāžu darbinieku norādījumus.

Libērijā ir augsts zādzību un bruņotu laupīšanu risks, īpaši diennakts tumšajā laikā, tādēļ Ārlietu ministrija aicina neceļot ārpus galvaspilsētas Monrovijas (Monrovia) diennakts tumšajā laikā, izņemot uz Roberta Starptautisko lidostu (Roberts International Airport) vai no tās, kā arī laikus vienoties par transportu, kas sagaidīs lidostā.

Vietējie likumi un paražas

Libērijas likumi ir īpaši bargi attiecībā pret krimināli sodāmām darbībām, tajā skaitā narkotisko vielu un dimantu nelegālās tirdzniecības gadījumos. Ceļotājiem jābūt gataviem jebkurā brīdī pēc imigrācijas iestāžu vai policijas pārstāvju lūguma uzrādīt personu identifikācijas dokumentus un personīgās mantas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Libērijā ir vajadzīga vīza. Par vīzas noformēšanas nosacījumiem Ārlietu ministrija aicina vērsties Libērijas vēstniecībā Lielbritānijā.

Veselība

Libērijā pastāv iespēja inficēties ar malāriju, Ebolu un Lasas drudzi.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Medicīnas pakalpojumu saņemšana Libērijā var būt apgrūtināta. Medicīnas iestādes nespēj nodrošināt adekvātus veselības aprūpes standartus, daudzas no tām par pakalpojumu sniegšanu pieprasa priekšapmaksu.

 Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.