Ziņas NB8
Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministru sanāksme 2024. gada aprīlī
Foto: Karl Melander, Zviedrijas Ārlietu ministrija

2024. gada 9. un 10. aprīlī Visbijā, Zviedrijā, norisinājās ikgadējā Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministru sanāksme. Latviju sanāksmē pārstāvēja Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks-politiskais direktors Andžejs Viļumsons.

Sanāksmē valstu pārstāvji diskutēja par aktuāliem un reģionam nozīmīgiem jautājumiem, tostarp reģiona drošību un gatavošanos NATO samitam Vašingtonā šī gada jūlijā, Krievijas draudu mazināšanu, situāciju Baltkrievijā un plaša atbalsta sniegšanu Ukrainai. Tāpat tika pārrunātas NB8 valstu formāta sadarbības iespējas ar globālajiem partneriem, kas it īpaši svarīgi, lai veicinātu izpratni par Krievijas veikto agresiju Ukrainā.

A. Viļumsons uzsvēra, ka tieši NB8 formāts ir vispiemērotākais, kurā diskutēt par Latvijas drošību, jo ir kopīga izpratne par draudiem un kopīgs redzējums, kā rīkoties. Krievija turpinās būt ilgtermiņa drauds. 

NB8 ārlietu ministru sanāksme ierasti ir nozīmīgākais sadarbības koordinācijas gada notikums, kurā diskusijas tiek vadītas atbilstoši noteiktajām prioritātēm. Zviedrijas kolēģi iepazīstināja klātesošos ar šogad noteiktajām NB8 valstu sadarbības prioritātēm – stiprināt sadarbību drošības politikā NB8 reģionā, apliecināt nelokāmu atbalstu Ukrainas brīvībai, suverenitātei un teritoriālajam veselumam, kā arī veicināt globālo atbalstu Ukrainai. Amatpersonas apmainījās ar viedokļiem par turpmākās sadarbības stiprināšanas iespējām. 

Zviedrijas pievienošanās NATO ievērojami stiprina reģiona drošību un noturību. Sanāksmes laikā tika apmeklēts arī Zviedrijas bruņoto spēku Gotlandes pulks.

Informācijai

NB8 (Nordic–Baltic Eight) ir Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas sadarbības formāts. Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbība ir ļoti cieša jau kopš 1990. gadu sākuma, kad aktīvs bija N5+B3 formāts, kas 2007. gadā pārtapa par NB8 formātu.

2024. gadā Zviedrija koordinē NB8 sadarbību ārlietu ministriju līmenī, taču parlamentārajā līmenī sadarbību koordinē Latvija.