Ziņas
ZKL

2021. gada 21. septembrī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalījās Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes sanāksmē Briselē. Tās uzmanības fokusā bija Eiropas nākotnes konferences norise, cīņas pret Covid-19 koordinācija, kā arī oktobra Eiropadomes darba kārtībā iekļaujamie jautājumi. 

“Eiropas nākotnes konference ir viens no centrālajiem Eiropas Savienības darba kārtības elementiem šogad. Tieši pilsoņu viedokļiem un ierosinājumiem jābūt konferences uzmanības centrā. Iestājamies par to, lai Konferences rezultātā tiktu risināti eiropiešiem nozīmīgi jautājumi, piemēram, ekonomiskās labklājības celšana un nevienlīdzības mazināšana,” akcentēja Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Tāpat dalībvalstis pauda viedokli par 21.-22. oktobra Eiropadomē izskatāmajiem jautājumiem. Viens no elementiem, par ko vairums dalībvalstu pauda gandarījumu bija plānotā viedokļu koordinācija pirms 15. decembrī  gaidāmā Austrumu partnerības samita. Tāpat arī paredzēts novērtēt paveikto klimata un digitālās dienaskārtības īstenošanā.  

ES dalībvalstu pārstāvji pārrunāja arī aktuālo ES koordinācijā par Covid-19 jautājumiem. Parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka svarīgi cīnīties gan pret Covid-19 pandēmijas aktuālajiem izaicinājumiem, gan nepieciešams strādāt ES noturības un spēju kāpināšanā, lai nodrošinātu labāku ES sagatavotību nākotnes krīzēm.

Padome arī uzklausīja informāciju par aktuālo situāciju ES un Apvienotās Karalistes attiecībās. Notika diskusija par Eiropas Komisijas izplatīto priekšlikumu Ziemeļīrijas protokola ieviešanas elastībai, kas šobrīd ir galvenais problēmjautājums Izstāšanās līguma ieviešanā.

“Labi apzināmies jūtīgo jautājumu, kas saistīts ar Ziemeļīrijas protokolu. Situācija Ziemeļīrijā ir unikāla un ļoti sarežģīta; ir daudz dažādu risku, tostarp drošība. ES puse to labi apzinās, un, tāpat kā Apvienotā Karaliste, ir ieinteresēta Ziemeļīrijas stabilitātē,” norādīja parlamentārā sekretāre. 

Vispārējo lietu padomē Slovēnijas prezidentūra iepazīstināja dalībvalstis ar tās izvirzītajām prioritātēm 2021. gada otrajam pusgadam, savukārt Eiropas Komisija iepazīstināja ar 2022. gada darba programmas sagatavošanas gaitu, atsaucoties uz 15. septembrī notikušo Eiropas Komisijas prezidentes U. fon der Leienas (Ursula von der Leyen) tradicionālo runu Eiropas Parlamentā par situāciju Eiropas Savienībā.


Informācijai

Vispārējo lietu padomes sanāksmes notiek reizi mēnesī, un 2021. otrajā pusgadā to vada ES Padomes prezidējošā valsts Slovēnija.