Ziņas
Oficiāli atklāj Latvijas vēstniecību Indijā

3. februārī notika Latvijas–Indijas gadskārtējās politiskās konsultācijas, kurās piedalījās Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs un Indijas Ārlietu ministrijas Rietumvalstu sekretārs Navtejs Sings Sarna (Navtej Singh Sarna, Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of the Republic of India).

Politisko konsultāciju laikā tika pārrunāti aktuālie divpusējie jautājumi, ES un Indijas aktualitātes, kā arī reģionu  akūtās problēmas. Kā viena no galvenajām prioritātēm ES un Indijas stratēģiskā dialoga ietvaros tika uzsvērta ES-Indijas samita rīkošana aprīlī, kura laikā galvenā uzmanība tiks pievērsta Brīvās tirdzniecības līguma sarunu noslēgšanai. Ciešākas sadarbības veidošanai starp Eiropu un Āziju Latvijā plānota „Āzijas nedēļa”, kuras laikā plānots uzņemt Āzijas un Eiropas izglītības ministrus, kā arī transporta nozares ministrus (Asia – Europe Education Ministerial and Asia – Europe Transport Ministearial).

Latvijas un Indijas puses bija vienisprātis, ka Latvijas vēstniecības atklāšana Deli, apliecina Latvijas apņēmību veicināt un padziļināt politisko dialogu. A. Pildegovičs izteica uzaicinājumu Indijas ārlietu ministrei Sušmai Svaradžai (Sushma Swaraj) un Indijas parlamenta spīkerei Sumitrai Mahadžanai (Sumitra Mahajan) apmeklēt Latviju.

Pēdējās desmitgades laikā ir attīstījusies sadarbība kultūras un izglītības jomās. Sadarbības izglītības un kultūras jomās veicināšanai Latvijā izveidots Latvijas Universitātes Indijas studiju un kultūras centrs, Čennajā darbojas Latvijas Augstākās izglītības centrs. Indija un Latvija ir vienojušās par izglītības līguma noslēgšanu, kas turpmāk veicinātu aktīvāku studentu apmaiņu.

Vēstniecības atklāšanas pasākumu kuplināja Mākslas Akadēmijas rektora Alekseja Naumova un prorektora Kristapa Zariņa gleznu kolekcija, kā arī viesi bija sajūsmā par divām jauntapušajām iepriekšminēto mākslinieku gleznām, kurās redzams septītais pasaules brīnums – Tadžmahals.

Vizītes laikā, tiekoties ar Latvijas goda konsulu Čennajā Narajansvami Ramačandranu (Narayanaswami Ramachandran) un jauniecelto Latvijas goda konsulu Bangalorē Balanu Balasubramaniamu (Balan Balasubramaniam), Ārlietu ministrijas valsts sekretārs A. Pildegovičs izteica pateicību par ieguldīto darbu Latvijas un Indijas attiecību stiprināšanā, kā arī Latvijas atpazīstamības vairošanā, uzsverot, ka „Latvijas goda konsuli ir Latvijas misionāri, kuru atbalsts ir būtisks un neatsverams”. Abi goda konsuli apliecināja gatavību aizsargāt un pārstāvēt Latvijas intereses Indijā, kā arī norādīja, ka līdz ar vēstnieka akreditēšanu viņu darbība kļūs vēl aktīvāka.

3. februārī oficiāli tika atklāta Latvijas vēstniecība Indijā, piedaloties Indijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniekam Rahulam Čābram (Rahul ChhabraSecretary (East), Ministry of External Affairs of the Republic of India) un Indijā akreditētajiem ārvalstu diplomātiem, Latvijas uzņēmējiem, draugiem, kā arī atbalstītājiem.

Valsts sekretārs A. Pildegovičs atklāšanas runā uzsvēra, ka Latvija no okupētas valsts vienas paaudzes laikā ir spējusi kļūt ne tikai par ES dalībvalsti un pievienoties eiro zonai, bet šajā pusgadā kļuva arī par ES Padomē prezidējošo valsti. Valsts sekretārs uzsvēra, ka “Latvija ir gatava attīstīt dialogu transporta un tranzīta jomās, kā arī padziļināt sadarbību izglītībā un veselības aizsardzībā”. Vienlaikus viņš uzsvēra kultūras nozīmi, kas vieno abu valstu sabiedrības: “Šodien mūsu vidū ir pieredzējuši Latvijas mākslinieki Aleksejs Naumovs un Kristaps Zariņš, kuri devuši ieguldījumu Latvijas – Indijas attiecību attīstībā ar savu skatījumu uz septīto pasaules brīnumu – Tadžmahalu”.