Ziņas
Muzeju nakts ĀM 2022

2022. gada 14. maijā Ārlietu ministrija piedalīsies Muzeju naktī un vērs sava vēsturiskā nama durvis interesentiem no plkst. 19.00 līdz 23.00. Apmeklētājiem būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Ārlietu ministrija Muzeju naktī piedalīsies otro reizi.

Nama celtniecību K. Valdemāra ielā 3 pasūtīja Rīgas Hipotēku biedrība. Tas tika uzcelts 1913. gadā pēc latviešu arhitekta Eižena Laubes un vācbaltu arhitekta Augusta Vites projekta, un sākotnēji namā atradās biedrības banka un dzīvokļi. No 1919. gada atsevišķas telpas īrēja Ministru prezidents Kārlis Ulmanis, Valsts kanceleja un Ārlietu ministrija, kas 1923. gadā namu ieguva savā īpašumā.

Vācu un padomju okupāciju laikā nama saimnieki mainījās, bet pēc valsts neatkarības atgūšanas tajā uzturējās Rīgas dome. 2007. gadā pēc restaurācijas un rekonstrukcijas K. Valdemāra ielā 3 atgriezās Ārlietu ministrija.

Nama interjers veidots vēlā jūgendstila ģeometriski ornamentālā stilā. Izcila interjera vērtība ir vestibila terrazzo grīdai, kolonnām un pilastriem ar pelēka marmora apšuvumu, vitrāžas tehnikā izgatavotajai virsgaismai un oriģinālajiem misiņa gaismas ķermeņiem.

Muzeju naktī apmeklētāji varēs aplūkot Ārlietu ministrijas pirmā stāva reprezentācijas telpas – vestibilu (vēsturiskā bankas darījumu zāle), Latvijas sūtņa un diplomātiskā un konsulārā dienesta vadītāja Kārļa Zariņa salonu, Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica zāli un ekspozīciju, de iure kabinetu, kurā izvietots simtgadīgs vienīgais saglabātais Latvijas sūtņa lielformāta karogs, ko Simtgades Dziesmu un deju svētku gājienā Rīgas ielās nesa Latvijas Diplomātiskais koris, vēsturisko liftu, kas redzams Aigara Graubas filmā “Rīgas sargi”, kādreizējās bankas galveno seifu un citus objektus. Apskatei tiks atvērta arī ministrijas Preses konferenču zāle, kurā notiek Latvijas ārlietu ministra un ārvalstu kolēģu preses konferences, kā arī citi nozīmīgi pasākumi.

Interesentiem būs iespēja apskatīt ārvalstu amatpersonu dāvinājumus Ārlietu ministrijas amatpersonām oficiālo vizīšu laikā (paklājus, šķīvjus, vāzes, gleznas, tautastērpus). Tiks izrādīti vēsturiski video materiāli par ārlietu dienestu un Ārlietu ministrijas namu kopš pagājušā gadsimta sākuma, kā arī Latvijas starptautiskās atzīšanas de iure simtgadei par godu veidota trīs stāstu sērija.

Muzeju nakts ir starptautisks muzeju pasākums, kas aizsākās 1999. gadā Francijā un teju katru gadu vienlaikus notiek daudzās Eiropas valstīs. Šogad Muzeju nakts devīze ir #TiekamiesTagad, aicinot uz atkalsatikšanos klātienē. Ar Muzeju nakts programmu un dalībnieku izvietojumu kartē iespējams iepazīties tīmekļvietnē www.muzeju-nakts.lv. Kopā ar Ārlietu ministriju Muzeju naktī piedalās vēl šādas valsts pārvaldes iestādes – Valsts prezidenta kanceleja, Saeima, Satversmes tiesa, Augstākā tiesa un Latvijas Banka.

Aicinām izmantot reto iespēju plašākai sabiedrībai apskatīt vēsturisko Ārlietu ministrijas namu un gaidām ciemos!

 

Lūdzam īpaši ņemt vērā!

Ienākot Ārlietu ministrijā, tiks veikta drošības pārbaude. Laipni lūdzam sagatavot personu apliecinošu dokumentu – pasi vai identifikācijas karti. Lūdzam neņemt līdzi liela izmēra priekšmetus (somas, lietussargus), metāla priekšmetus, dzērienus un ēdienus. Ministrijā nebūs iespējams ienākt ar dzīvniekiem. Apmeklētāju plūsma tiks regulēta, ņemot vērā apmeklētāju skaitu, līdz ar to var nākties uzgaidīt pirms iekļūšanas namā.

Pateicamies par sapratni un gaidīsim ciemos Muzeju naktī!