Ziņas

Solidaritātes dienā ar Baltkrievijas režīma politiski ieslodzītajiem Latvija pauž stingru atbalstu Baltkrievijas tautas prasībai ievērot tās demokrātiskās pamattiesības un cilvēktiesības.

Vardarbība un cilvēktiesību  masveida pārkāpumi Baltkrievijā, kas īpaši pieauga pēc 2020. gada augusta krāpnieciskajām un neatzītajām prezidenta vēlēšanām, rada dziļu satraukumu. Latvija nosoda represijas, iebiedēšanu un nepamatotos cietumsodus, kas, policijai un tiesai darbojoties visatļautības apstākļos, tiek piespriesti pilsoniskās sabiedrības un neatkarīgo mediju pārstāvjiem. Šobrīd Baltkrievijas cietumos atrodas vairāk nekā 880 politiski ieslodzīto.

Ir nepieņemami, ka apsūdzēto advokātiem tiek apgrūtināta, bet Eiropas diplomātiem liegta pieeja politiski ieslodzītajiem Baltkrievijā, lai pārbaudītu daudzskaitlīgos ziņojumus par politiski ieslodzīto necilvēciskajiem apstākļiem Baltkrievijas ieslodzījuma vietās.

Latvija atbalsta starptautiskās nevalstisko organizāciju platformas cilvēktiesību pārkāpumu Baltkrievijā sistemātiskai dokumentēšanai un pierādījumu saglabāšanai darbu, kā arī citus starptautiskos formātus, lai sauktu pie atbildības cilvēktiesību pārkāpumu veicējus Baltkrievijā. Latvijas nevalstiskās organizācijas kopš 2020. gada vēlēšanām Baltkrievijā sniedz atbalstu politiskajās represijās cietušajām personām.

Aicinām Baltkrievijas varasiestādes nekavējoši izbeigt vardarbību un represijas pret savu tautu un bez nosacījumiem atbrīvot visus nepamatoti apsūdzētos. Latvija un Eiropas Savienība piemēro pakāpenisku pieeju, un mēs esam gatavi apsvērt turpmākus pasākumus, tostarp paplašinot sankcijas, lai vērstos pret Lukašenko režīma klajo demokrātisko pamatbrīvību un starptautisko saistību neievērošanu.