Ziņas
Edgars Rinkēvičs Tallinā

2021. gada 27. oktobrī Tallinā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu ārlietu ministru sanāksmē. Tikšanās laikā ministri pārrunāja reģiona drošības aktualitātes, kā arī NATO un ES drošības politikas darbakārtības jautājumus. 

Ārlietu ministri tā dēvētajā Bukarestes 9 formātā pārrunāja šī gada jūnijā NATO Briseles samitā apstiprināto NATO 2030 lēmumu ieviešanas procesu par alianses pamatuzdevumiem nākamajā desmitgadē kā arī NATO Stratēģiskās koncepcijas izstrādes gaitu. Ministri bija vienisprātis, ka NATO nākotnei būtiska ir transatlantiskās vienotības un NATO kolektīvās aizsardzības stiprināšana, kā arī alianses militāro spēju attīstība.

Sanāksmē tika apspriesti ar reģiona drošību saistītie jautājumi, izsakot bažas par Baltkrievijas režīma apzināti īstenotajām hibrīdā apdraudējuma aktivitātēm, radot migrācijas vilni uz Baltkrievijas – Lietuvas, Latvijas un Polijas robežām. Tika pārrunātas arī nesen notikušās Baltkrievijas un Krievijas kopīgās militārās mācības ZAPAD-21, kas apliecināja Krievijas un Baltkrievijas bruņoto spēku arvien ciešāku integrāciju. E. Rinkēvičs uzsvēra, ka būtiska ir spēcīga NATO kolektīvās aizsardzības klātbūtne reģionā un atturēšanas politika, tādējādi stiprinot visa reģiona drošību.

Ministri apmainījās viedokļiem par uzsākto darbu saistībā ar Eiropas Savienības (ES) stratēģisko kompasu, kas turpmākajos gados noteiks ES drošības un aizsardzības politikas virzību, kā arī tās ieviešanai nepieciešamo civilo un militāro spēju attīstību. “Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāiegulda lielāki finanšu resursi un investīcijas savu aizsardzības spēju stiprināšanā, ciešā saskaņā un papildinot NATO spējas. Būtiska ir sadarbība ar līdzīgi domājošajiem partneriem, ka arī savu un partnervalstu noturības spēju stiprināšana,” uzsvēra Latvijas ārlietu ministrs.

Foto: Igaunijas Republikas Ārlietu ministrija