ANOGA

2021. gada 23. septembrī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas 76. sesijas laikā Ņujorkā Latvijas ārlietu ministrs tikās ar Irākas un Ēģiptes ārlietu ministriem, lai apspriestu reģiona aktualitātes un pārrunātu divpusējās sadarbības jautājumus.

Tiekoties ar Irākas ārlietu ministru Fuādu Huseinu (Fuad Hussein), E. Rinkēvičs informēja par Baltkrievijas režīma mērķtiecīgi īstenoto hibrīdoperāciju pret Latviju, izmantojot trešo valstu pilsoņus nelegālās migrācijas veicināšanai. Ministrs aicināja Irākas kolēģi veidot sadarbības mehānismu Irākas pilsoņu atpakaļuzņemšanā.

“Esam nosūtījuši piedāvājumu atpakaļuzņemšanas līguma noslēgšanai ar Irāku un ceram sagaidīt drīzu atbildi,” E. Rinkēvičs norādīja, piebilstot, ka šāda līguma noslēgšana ir tikai viens no rīcības instrumentiem. “Esam gatavi apsvērt arī sadarbību, pamatojoties uz vienošanos un kontaktu apmaiņu,” Latvijas ārlietu ministrs. E. Rinkēvičs uzsvēra, ka Baltkrievijas varas iestādes izmanto citu valstu pilsoņus kā līdzekli atbildei uz Eiropas Savienības ieviestajām sankcijām. Tādēļ Latvijas valdība bija spiesta ieviest ārkārtējo stāvokli pierobežā ar Baltkrieviju. Latvijas ārlietu ministrs atkārtoti pateicās F. Huseinam par Irākas nacionālās aviokompānijas lidojumu apturēšanu no Bagdādes uz Minsku un aicināja pagarināt lidojumu ierobežojumu līdz migrantu krīzes beigām.

Tiekoties ar Ēģiptes ārlietu ministru Sāmihu Šukrī (Sameh Shoukry), E. Rinkēvičs atzīmēja, ka Latvijas un Ēģiptes attiecības ir labas un konstruktīvas, tomēr tālāk būtu jāstiprina politisko dialogu un ekonomiskos sakarus, kā arī veicina sadarbību izglītībā un zinātnē. Esam gatavi paplašināt ekonomisko dialogu, piemēram, sadarbību kokapstrādes un pārtikas rūpniecības nozarēs, kā arī attīstīt sadarbību informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomā,” sacīja E. Rinkēvičs.

Ēģiptes ārlietu ministrs tika informēts par Lukašenko režīma īstenoto hibrīdoperāciju pret Latviju, Lietuvu un Poliju, kas savās interesēs izmanto trešo valstu pilsoņus nelegālās migrācijas veicināšanai, un Latvijas valdības rīcību. E. Rinkēvičs aicināja Ēģiptes kolēģi pievērst uzmanību šai situācijai, lai nepieļautu, ka Ēģiptes teritorija un iedzīvotāji tiek izmantoti nelegālās migrācijas veicināšanai Lukašenko režīma interesēs.

Latvijas ārlietu ministrs tika ielūgts tuvākajā laikā apmeklēt vizītē Ēģipti