Ziņas
Ārlietu ministrs piedalās Vispārējo lietu padomes sanāksmē 25012022

2022. gada 25. janvārī Briselē notika Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes sanāksme, kuras laikā ES dalībvalstis diskutēja par Francijas prezidentūras Eiropas Padomē prioritātēm, ES demokrātijas stiprināšanas un vēlēšanu likumdošanas pakotni, Konferenci par Eiropas nākotni, par Covid-19 koordinācijas jautājumiem un ES un Apvienotās Karalistes attiecībām.

Runājot par ES demokrātijas stiprināšanas un vēlēšanu likumdošanas pakotni, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs iebilda Eiropas Komisijas priekšlikumam atļaut ierobežotu politisko partiju finansēšanu no valstīm ārpus ES. “Tas ir tiešs apdraudējums mūsu demokrātijai un veicinās centienus ietekmēt politiskos procesus. Tas ir nepieņemami no Latvijas un Eiropas Savienības drošības viedokļa,” uzsvēra E. Rinkēvičs.

Latvijā ir stingrs nacionālais regulējums attiecībā uz politisko partiju darbību, finansēšanu un rīcību vēlēšanās. Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likums nodrošina to finansiālās darbības atklātumu, likumību un atbilstību parlamentārās demokrātijas sistēmai. Piemēram, noteikti gan ierobežojumi politisko partiju finansēšanai (ziedot noteiktu summu var tikai fiziskas personas), gan pienākums iesniegt vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju, tai skaitā attiecībā uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Papildus, Priekšvēlēšanu aģitācijas likums nodrošina iespēju personai paust viedokli un iespēju sabiedrībai saņemt vispusīgu informāciju par deputātu kandidātiem, deputātu kandidātu sarakstiem, politiskajām partijām un politisko partiju apvienībām, tai skaitā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Foto: Eiropas Savienība, Anxhela Shaka