Ārlietu ministra vizīte Austrālijā

Turpinot oficiālo vizīti Austrālijā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs no 5. līdz 7. augustam viesojās latviešu kopienās Adelaidē, Melburnā un Sidnejā. Ministram bija tikšanās arī ar Dienvidaustrālijas pavalsts premjeru Pīteru Malinausku (Peter Malinauskas) un Dienvidaustrālijas senatoru Saimonu Birmingemu (Simon Birmingham).

Tiekoties ar Austrālijā dzīvojošajiem latviešiem, ārlietu ministrs pateicās par sirsnīgo uzņemšanu latviešu namos, pauda gandarījumu par atbalstu Latvijai daudzu gadu garumā un atzinīgi novērtēja latviskā gara un kultūrtelpas uzturēšanu, ko pierāda daudzās latviešu organizācijas, skolas, kori un deju kopas. E. Rinkēvičs izteica cerību, ka jaunatklātajai Latvijas vēstniecībai Kanberā būs būtiska loma arī sadarbības ar diasporu stiprināšanā.

Ministrs informēja par aktualitātēm Latvijā, īpaši uzsverot izaicinājumus, ko radījis Krievijas izraisītais karš Ukrainā.

Tautiešus interesēja plašs jautājumu loks - drošības situācija Latvijā, NATO valstu papildu spēku mobilizēšana alianses austrumu atbalstam, palīdzība Ukrainai, cīņa pret dezinformāciju un sankciju ietekme uz Krieviju. Īpaši aktuāls bija jautājums par Aizsardzības ministrijas priekšlikumu par obligāto valsts aizsardzības dienestu un kā tas skars dubultpilsoņus. Ministrs aicināja tautiešus iesaistīties diskusijā, lai lēmumi, kas tiks pieņemti, būtu izsvērti un pamatoti.

Tiekoties ar P. Malinausku, sarunu partneri apsprieda drošības situāciju Baltijas jūras reģionā saistībā ar Krievijas izraisīto karu, kā arī atbalsta iespējas Ukrainai. E. Rinkēvičs izteica cerību, ka vēstniecības atvēršana Kanberā veicinās ekonomiskos sakarus arī ar Dienvidaustrālijas pavalsti, īpaši uzsverot informācijas tehnoloģiju jomu. Ministrs un premjers bija vienisprātis, ka sadarbības veicināšanai būtisku pienesumu sniegs Eiropas Savienības Brīvās tirdzniecības nolīgums ar Austrāliju.

Arī sarunā ar senatoru Birmingemu tika apspriesti Krievijas kara Ukrainā radītie izaicinājumi ne tikai Eiropā, bet arī ietekme uz drošības un ekonomisko situāciju Indijas un Klusā okeāna reģionā un globāli.