❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Bulgārijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Līdz 30.novembrim Bulgārijā ir spēkā jauni ieceļošanas noteikumi, valstīm tiekot sadalītām sarkanajā, oranžajā un zaļajā sarakstā. Zaļajā sarakstā uzskaitītas valstis, kurās pēdējo 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits bijis mazāks par 75 uz 100 000 iedzīvotājiem un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir lielāks vai vienāds ar 4 %; vai ja 14 dienu kumulatīvais gadījumu skaits ir 75-200 uz 100 000 iedzīvotājiem un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir mazāks par 4 %. Oranžajā sarakstā – gadījumu skaits no 75 līdz 200 uz 100 000 iedzīvotāju un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir lielāks vai vienāds ar 4 %; vai ja gadījumu skaits ir 200-500 uz 100 000 iedzīvotājiem un iknedēļas pozitīvo testa rezultātu īpatsvars ir mazāks par 4 %. Sarkanajā sarakstā – gadījumu skaits ir lielāks vai vienāds ar 500 uz 100 000 iedzīvotājiem. Valstu saraksts atrodams Bulgārijas Ārlietu ministrijas mājas lapā. Latvija šobrīd ir iekļauta oranžajā sarakstā. Valstu saraksts tiek periodiski pārskatīts un vajadzības gadījumā tiek atjaunots ik pēc 14 dienām.

Ieceļot Bulgārijā no valsts, kas atrodas zaļajā vai oranžajā sarakstā, iespējams uzrādot ES Digitālo Covid-19 sertifikātu (vai līdzīgu dokumentu, kas satur tos pašus datus, ko ES Digitālais sertifikāts), kas pierāda, ka persona ir:

  • vakcinējusies pret Covid-19 un vismaz 14 dienas ir pagājušas kopš vakcīnas pēdējās devas saņemšanas;
  • persona ir izslimojusi Covid-19 pēdējo 11 līdz 180 dienu laikā;
  • saņēmusi negatīvu testa rezultātu (negatīvs Covid-19 PCR tests, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas, vai negatīvs antigēna testa rezultāts, kas veikts ne vēlāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas).

Ja persona nevar uzrādīt vienu no uzskaitītajiem dokumentiem, ir jādodas 10 dienu pašizolācijā, ko var pārtraukt, ja 24 stundu laikā pēc ierašanās valstī tiek veikts PCR vai antigēnu tests un tā rezultāts ir negatīvs. Ne mazāk kā 5 % ieceļojošo no oranžās zonas valstīm izlases kārtībā tiks testēti, izmantojot antigēnu testu.

Ieceļot Bulgārijā no sarkanās zonas valstīm, var tikai noteiktas personu kategorijas, tostarp, ES pilsoņi un to ģimenes locekļi. Ieceļojot no sarkanās zonas valstīm, uz robežas jāuzrāda ES Digitālais Covid-19 sertifikāts (par vakcināciju vai izslimošanu, vai līdzīgs dokuments, kas satur tos pašus datus, ko digitālais sertifikāts) kopā ar negatīvu Covid-19 PCR testa rezultātu, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas (testa rezultātu jāapliecina ES Digitālajam Covid-19 sertifikātam vai arī dokumentam, kas satur tādus pašus datus kā ES Digitālais Covid-19 sertifikāts). Ja persona nevar uzrādīt, ES Digitālo Covid-19 sertifikātu (par vakcināciju vai izslimošanu, vai līdzīgu dokuments, kas satur tos pašus datus, ko digitālais sertifikāts), jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR testa rezultāts, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas (testa rezultātu jāapliecina ES Digitālajam Covid-19 sertifikātam vai arī dokumentam, kas satur tādus pašus datus kā ES Digitālais Covid-19 sertifikāts). Pēc ieceļošanas Bulgārijā, minētajām personām jāatrodas 10 dienas pašizolācijā.

Papildus informācija pieejama Bulgārijas Ārlietu ministrijas mājas lapā.

  • Dokumentā par negatīvu Covid-19 testu ir jābūt norādītam personas vārdam un uzvārdam saskaņā ar datiem personu apliecinošā dokumentā, informācijai par laboratoriju, kas veica testu (nosaukums, kontaktinformācija), datumam, kad tests tika veikts, informācijai latīņu burtiem par izmantoto metodi (PCR vai rapid antigen), negatīvo rezultātu (Negative), informācijai par testa ražotāju, valsti, kurā tests tikai veikts un iestādi, kas apstiprina testa rezultātuNo prasības uzrādīt negatīvu testa rezultātu ir atbrīvoti bērni līdz 12 gadu vecumam.
  • Dokumentā, kas apliecina pilna vakcinācijas pret Covid-19 kursa pabeigšanu ir jābūt norādītam personas vārdam un uzvārdam saskaņā ar datiem personu apliecinošā dokumentā, dzimšanas datumam, datumam, kad tika saņemta pēdējā Covid-19 vakcīnas deva, devas sērijas numuram, devu skaitam, ko nepieciešams saņemt, vakcīnas nosaukumam, ražotāja nosaukumam, valstij, kurā tā tika saņemta un kompetentās iestādes, kas to izdod, nosaukumam.
  • Medicīniskajā dokumentā, kas apliecina, ka persona pēdējo 11 līdz 180 dienu laikā ir izslimojusi ar Covid-19, jānorāda personas vārds un uzvārds saskaņā ar datiem personu apliecinošā dokumentā, dzimšanas datums, Covid-19 testa pirmā pozitīvā rezultāta datums, ziņas par medicīnas iestādi, kas veica testu.

Informācija par izņēmuma kategorijām pieejama Bulgārijas Ārlietu ministrijas mājas lapā.

No prasības uzrādīt negatīvu Covid-19 testu vai dokumentu par vakcinācijas pret Covid-19 kursa pabeigšanu, vai apliecinājumu par Covid-19 izslimošanu atbrīvoti: starptautiskie preču un pasažieru pārvadātāji, kuģu un lidmašīnu apkalpe, bērni līdz 12 gadu vecumam, personas, kas šķērso Bulgāriju tranzītā (tranzīts atļauts tikai iepriekš minētajām personu kategorijām, kas drīkst ieceļot Bulgārijā, turklāt tranzīts atļauts tikai gadījumos, ja tiek garantēta tūlītēja izceļošana no Bulgārijas teritorijas).

Bulgārijā iespējams ieceļot tikai caur šādiem robežpunktiem: Burgas Airport BCP; Varna Airport BCP; Plovdiv Airport BCP; Sofia Airport BCP (Terminal 1 and Terminal 2); Port of Burgas BCP; Port of Varna BCP; Vidin BCP; Vrashka Chuka BCP; Durankulak BCP; Gueshevo BCP; Zlatarevo BCP; Ilinden BCP; Kalotina BCP; Kapitan Andreevo BCP; Kapitan Petko Voivoda BCP; Kulata BCP; Lesovo BCP; Makaza BCP; Malko Tarnovo BCP; Oltomantsi BCP, Oryahovo BCP; Ruse BCP, Stanke Lisichkovo BCP, Somovit-Nikopol BCPun Strezimirovtsi BCP.

Atrodoties publiskās iekštelpās ir obligāti jāvalkā sejas un deguna aizsargmaska.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Ārlietu ministrija aicina ņemt vērā, ka Bulgārija atrodas seismiski aktīvā reģionā.

Vasaras un rudens periodos valstī ir regulāri brīdinājumi par iespējamiem plašiem savvaļas ugunsgrēkiem, kas ātri izplatās, savukārt, pēc spēcīgām lietavām daudzi Bulgārijas apgabali ir pakļauti plūdiem.

Aicinām sekot aktuālajai laika apstākļu prognozei Bulgārijas Valsts meteoroloģijas un hidroloģijas institūta mājaslapā.

Latvijas valstspiederīgos, kuri apmeklē Bulgāriju vai uzturas šajā reģionā, aicinām ievērot piesardzību un sekot vietējo varasiestāžu ieteikumiem un norādījumiem.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Bulgārijā var ieceļot bez vīzas, uzturoties valstī uz laiku līdz 90 dienām pusgadā.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Bulgārijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Bulgārijā darbojas maksas autoceļu sistēma. E-vinjetes var iegādāties tiešsaistē: https://www.bgtoll.bg/en/.  Par Bulgārijas autoceļu tīkla lietošanu bez derīgas vinjetes tiks piemērots sods.

Veselība 

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Polijā, kas pārstāv Latvijas intereses Bulgārijā, vai ar goda konsulu Sofijā, vai arī ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.