Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

2021. gada 27. janvārī Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Tēvzemes drošības departaments visā ASV teritorijā izsludināja paaugstinātu nacionālā terorisma draudu situāciju. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādēm, ievērot piesardzību un izvairīties no masu pasākumu apmeklēšanas.

Pieaugot terorisma draudiem pasaulē, Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus ceļojumu laikā ievērot maksimālu piesardzību, īpaši izvairīties no tādu objektu apmeklējuma, kuros vienlaikus uzturas liels skaits cilvēku. Aicinām sekot līdzi mediju ziņām un saglabāt modrību.

Aicinām, ceļojot valsts teritorijā, neatstāt dokumentus, banku kartes un vērtīgas mantas automašīnas salonā vai viesnīcu numuros. Tāpat aicinām sekot līdzi, lai viesnīcās netiktu kopēts drošais trīsciparu kods kredītkartes aizmugurē.

Aicinām būt uzmanīgiem, ceļojot pa ASV pavalstīm, kas robežojas ar Meksiku - Arizonu, Kaliforniju, Ņūmeksiku un Teksasu. Šajās pavalstīs visbiežāk notiek noziegumi, kuros iesaistīti ārzemnieki. Personiskās drošības nolūkos neiesakām šķērsot ASV un Meksikas robežu ar automašīnu.

Dabas katastrofas

Viesuļvētru sezona var skart ASV piekrastes reģionus no maija līdz novembrim. Informācija par viesuļvētru attīstību ir pieejama ASV Nacionālā Viesuļvētru centra mājaslapā. Aicinām ceļotājus rūpīgi sekot līdzi vietējos plašsaziņas līdzekļos izplatītajiem brīdinājumiem par gaidāmajiem laika apstākļiem, kā arī ievērot atbildīgo dienestu sniegtās rekomendācijas, tostarp norādījumus par iespējamo evakuāciju. Ceļotājiem jāņem vērā, ka viesuļvētru sezonā plānotie avioreisi var tikt atcelti vai kavēties.

Ziemas laikā sniega vētras var izraisīt lidojumu kavēšanos vai atcelšanu visā ASV teritorijā. Aicinām pirms ceļojuma sazināties ar attiecīgo aviokompāniju. Lai noskaidrotu laika apstākļus ASV lidostās, Ārlietu ministrija aicina apmeklēt ASV Federālās aviācijas administrācijas mājaslapu.

Vairākās vietās ASV, kur ilgstoši valda sausums, it īpaši Kalifornijas pavalstī, var izcelties mežu ugunsgrēki, kas vēja ietekmē var izplatīties ļoti strauji. Informācija par aktuālo situāciju reģionā ir pieejama Kalifornijas Mežkopības un ugunsdrošības departamenta mājaslapā un ASV Nacionālā starpresoru ugunsdrošības centra mājaslapā.

Vairākās ASV teritorijās (piemēram, Aļaskā, Havaju salās, Kalifornijā, Nevadā, Oklahomā, Oregonā, Puertoriko, Vašingtonas pavalstī, ASV Virdžīnu salās u.c.) ir novērojamas zemestrīces.

Jebkurā laikā atkarībā no laika apstākļiem ASV teritorijā var veidoties tornado. Havaju salu lielākajā salā (Havajas salā) turpinās vulkāna aktivitāte.

Ja atrodaties dabas katastrofu skartajās teritorijās, aicinām sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem, tai skaitā attiecībā uz evakuāciju.

Informācija par to, kā sagatavoties ārkārtas dabas katastrofu situācijām, kā rīkoties to laikā un pēc tām, ir pieejama ASV Federālās Ārkārtas situāciju vadības aģentūras mājaslapā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Informācija par vīzu pieteikumu pieņemšanu ASV vēstniecībā Latvijā ir pieejama vēstniecības mājaslapā: https://lv.usembassy.gov/lv/visas-lv/.

Latvijas pilsoņi var ceļot uz ASV bez vīzas tūrisma un biznesa nolūkos, pirms ceļojuma reģistrējoties un saņemot apstiprinājumu no Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmas (Electronic System for Travel Authorization jeb ESTA). Pilsoņa pasei ir jābūt derīgai visu ceļojuma laiku.

Reģistrējoties sistēmā ESTA ar pasi, kuras derīguma termiņš beigsies tuvāko 90 dienu laikā, pozitīva lēmuma gadījumā ESTA atļaujas termiņš sakritīs ar pases derīguma termiņa datumu.

ASV bezvīzu programmas ietvaros ir iespējams ceļot tikai ar biometriskajām Latvijas pilsoņa pasēm, kas izdotas pēc 2007. gada 20. novembra un kuru mikroshēmā saglabāti personas rādītājpirkstu nospiedumi.

Personām, kas ASV ieceļo bezvīzu programmas ietvaros, ir rūpīgi jāseko līdzi uzturēšanās termiņam, kas pavadīts ASV, un stingri jāievēro imigrācijas noteikumi. Šī programma nosaka uzturēšanās iespējas ASV uz laiku līdz 90 dienām. Par ASV imigrācijas noteikumu pārkāpumiem tiek piemērots cietumsods, kam seko deportācija uz Latviju.

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai ASV ir nepieciešama vīza. Nepilsoņa pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus.

Šādi paši ieceļošanas nosacījumi ir attiecināmi arī ceļojot uz Havaju pavalsti (Havaju salas) un sekojošām ASV teritorijām: ASV Virdžīnu salām, Guamu, Puertoriko, Ziemeļu Marianas salām un Samoa.

Plašāka informācija par ceļošanu ASV bezvīzu programmas ietvaros, kā arī vīzu noformēšanu pieejama ASV vēstniecības Latvijā mājaslapā.

Veselība

Informācija par vīrusu izplatību ASV un veicamajiem piesardzības pasākumiem ir pieejama ASV Slimību kontroles un novēršanas centra mājaslapā, kā arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību ASV vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.