NB8
NB8 prezidentūra (LV)

2023. gadā Latvija uzsāk Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (Nordic–Baltic Eight, NB8) – Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas – sadarbības koordināciju. Ciešā Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbība, kas izveidojās 90. gadu sākumā, ir balstīta kopējās vērtībās un politiskās un ekonomiskās interesēs. Krievijas brutālais karš Ukrainā ir satricinājis Eiropas drošības arhitektūras pamatus un tiešā veidā ietekmē reģiona drošību. Tādēļ NB8 valstu sadarbības koordinācija ir kļuvusi vēl nozīmīgāka nekā jebkad agrāk.  

Somijas un Zviedrijas pievienošanās NATO sniedz lielākas iespējas pārrunāt un saskaņot reģionālos aizsardzības pasākumus Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības formātā un kopīgi rīkoties, lai stiprinātu reģiona noturību.

Latvijas prioritātes NB8 koordinācijas darbībā ir:

  1. noteikumos balstītas starptautiskās kārtības stiprināšana,
  2. militārās drošības un atturēšanas spēju stiprināšana,
  3. noturības stiprināšana.

Plašāka informācija par Latvijas prioritātēm pieejama Ārlietu ministrijas mājaslapā

Koordinācijas gada laikā Latvijā notiks augsta līmeņa politiskās un ekspertu konsultācijas. Pirmā šī formāta sanāksme notiks februāra sākumā, un tajā tradicionāli tiksies NB8 valstu Ārlietu ministriju reģionālās sadarbības direktori.

NB8 sadarbības koordinācijas pienākumus Latvija pārņēma no Lietuvas.