❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Tunisijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Visiem ieceļotājiem pirms ieceļošanas Tunisijā valdības mājas lapā tiešsaistē jāaizpilda Ieceļošanas anketa , kura jāizdrukā, jāparaksta un jāuzrāda lidostā pirms lidojuma, kā arī ieceļojot pēc imigrācijas dienestu pieprasījuma;
  • Visiem pilnībā vakcinētajiem ieceļotājiem, sākot no 18 gadu vecuma, jāuzrāda vakcināciju apliecinoši dokumenti. Pilnībā vakcinēta persona ir tad, ja ceļojuma brīdī kopš Jannsen vakcīnas saņemšanas pagājušas pilnas 28 dienas, citu vakcīnu gadījumā pagājušas pilnas 7 dienas.
  • Nevakcinētām vai vakcināciju nepabeigušām personām, sākot no 18 gadu vecuma, jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR tests, veikts ne agrāk kā 48 stundas pirms iekāpšanas lidmašīnā vai ātrais antigēna tests, veikts laboratorijā ne agrāk kā 24 stundas pirms iekāpšanas lidmašīnā. Testa rezultātam ir jābūt ar QR kodu. Rekomendējam ceļot ar Covid-19 testa rezultāta oriģinālu, jo var tikt liegta iekāpšana lidmašīnā gadījumā, ja rodas šaubas par dokumenta autentiskumu. Nevakcinētām vai vakcināciju nepabeigušām personām jāievēro 5 dienu pašizolācija.
  • Bērni, jaunāki par 17 gadiem, no vakcinācijas vai testa prasības ir atbrīvotas.
  • Visiem ieceļotājiem tiek veikta temperatūras pārbaude, izlases veidā var tikt veikts Covid-19 eksprestests. Ja testa rezultāts ir pozitīvs, personai jāievēro 5 dienu pašizolācija, kas var tikt pagarināta uz 2 dienām, ja simptomi saglabājas.

Personām pirms ceļojuma jākonsultējas ar savu tūrisma aģentūru vai aviokompāniju, kā arī personīgi jāiepazīstas ar Tunisijas iestāžu sniegto informāciju.

Tunisiju ir iespējams šķērsot tranzītā, bet tranzīta pasažieriem tiek piemērotas tādas pašas prasības kā visiem ieceļotājiem. Tas nozīmē, ka viņiem ir jābūt negatīvam testa rezultātam vai vakcinācijas sertifikātam. Lidosta un citi robežkontroles punkti Covid-19 PCR testa nodošanas pakalpojumu nepiedāvā. PCR testu iespējams pieteikt šeit.

Tunisijas iestāžu izsniegtie RT-PCR testi tiek apliecināti ar QR kodu.

Sabiedriskās vietās, tostarp darba vietās, sejas aizsargmasku lietošana ir obligāta. Pārvietošanās starp reģioniem un pilsētām Tunisijā pašlaik ir atļauta. Kafejnīcas, restorāni, viesnīcas, lūgšanas vietas, ēšanas pakalpojumi, veikali, tūrisma apskates objekti ir pieejami.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

 Drošības situācija

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus rūpīgi izvērtēt nepieciešamību doties uz Tunisiju.  Saistībā ar uzbrukumiem, kas pēdējo gadu laikā tikuši vērsti pret ārvalstu tūristiem un vietējiem valdības pārstāvjiem, valstī kopš 2015.gada novembra ir ieviests ārkārtas stāvoklis, kas atkārtoti pagarināts 2020.gada 30.maijā un ir spēkā līdz turpmākiem paziņojumiem.

Tunisijas valdība ir uzlabojusi aizsardzības un drošības pasākumus lielākajās pilsētās un tūristu iecienītās vietās, taču valstī vēl arvien pastāv augsts terorisma draudu līmenis, kā arī cilvēku nolaupīšanas risks. Uzturoties Tunisijā, aicinām ievērot vietējo varasiestāžu ieteikumus un stingri iesakām izvairīties no tādu vietu apmeklēšanas, kur pulcējas liels cilvēku skaits.

Ārlietu ministrija stingri iesaka izvērtēt nepieciešamību doties uz Tunisas piepilsētām, kā arī nedoties uz Čambi Kalna nacionālā parka (Chaambi Mountain National Park) reģionu, kā arī uz Tunisijas pierobežas reģioniem ar Lībiju un Alžīriju, tostarp militāro zonu uz dienvidiem no El Bormas (El Bormas) un Dehibas (Dhehiba) pilsētām, un piecu kilometru zonā no robežas ar Lībiju uz ziemeļiem no Dehibas pilsētas līdz Ras Aždiras (Ras Ajdir) robežas šķērsošanas vietai. Drošības situācija pierobežas teritorijā ir nestabila.

Aicinām ceļotājus vienmēr ņemt līdzi personu apliecinošus dokumentus vai to kopijas.

Vietējie likumi un paražas

Ceļojot pa Tunisiju, stingri iesakām ievērot varasiestāžu norādījumus un vietējos likumus, tostarp respektējot tradīcijas un reliģiskos uzskatus. Ceļotājiem Tunisijā vienmēr līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments vai tā kopija.

Ārlietu ministrija iesaka ceļojumos pa Tunisiju neizmantot bezpilota aviācijas sistēmas (dronus). Īpašumtiesības uz droniem ir licencētas, un licences iegūšana ir ilgs process. Tunisijas iestādes konfiscē dronus, kas ievesti valstī bez iepriekšējas atļaujas.

Aicinām izvairīties no militāru objektu fotografēšanas un filmēšanas.

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Viendzimuma attiecības Tunisijā nav atļautas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem nav nepieciešama vīza ieceļošanai Tunisijā, uzturoties valstī uz laiku līdz 90 dienām.

Latvijas nepilsoņa pases turētājiem vīza nav nepieciešama, ja ieceļošanas mērķis Tunisijā ir tūrisms organizētā tūrisma grupā (vismaz 5 personas). Ieceļojot Tunisijā, ir jāuzrāda viesnīcas rezervācija, biļete turp un atpakaļceļam, ceļojuma apdrošināšana. Ieceļojot valstī ar citu mērķi vai individuāli, nepilsoņa pases turētājiem pirms brauciena ir jānoformē vīza Latvijā akreditētajā Tunisijas vēstniecībā Polijā.

Izceļojot no Tunisijas, no visiem ārvalstniekiem, arī bērniem, tiek iekasēts izceļošanas nodoklis 30 TND (13,17 EUR) apmērā. Nodokli var samaksāt viesnīcās, tūrisma kompānijās, muitā, bankās un tabakas veikalos (apliecinājums par maksājumu – zīmogs).  

Pasei pēc izceļošanas no Tunisijas jābūt derīgai vēl 6 mēnešus.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Konsulāro palīdzību iespējams saņemt Latvijas goda konsulātā Tunisā:

Goda konsuls: Fathī Bin Mbarka (Fathi Ben M’Barka), Adrese:17, rue du Liberia, 1002 - Tunis, Tunisia, tālrunis:+216 25 455 000, fakss:+216 71 280 033, e-pasts: hc@latviatn.org

Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.