❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Visiem ieceļotājiem (arī tranzīta pasažieriem) jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas sertifikāts vai negatīvs Covid-19 PCR tests, veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas. Antigēna testi nav atzīti ceļošanai. Bērni, jaunāki par 3 gadiem, atbrīvoti no šīs prasības. Tāpat ieceļotājiem var tikt veikta veselības pārbaude un atkārtots Covid-19 tests.

Sauszemes robeža ar Afganistānu, Kirgizstānu, Ķīnu ir slēgta. Pirms robežas šķērsošanas pa sauszemi, aicinām pārliecināties par spēkā esošajiem ierobežojumiem. Daži robežšķērsošanas punkti ar Uzbekistānu, Kirgizstānu un Ķīnu ir atvērti tikai vietējiem iedzīvotājiem un kravu pārvadājumiem.

Valstī obligāta prasība ir sejas aizsargmasku valkāšana visās publiskajās vietās un iestādēs.

Drošības situācija

Lai gan kopējā drošības situācija valstī vērtējama kā stabila, aicinām ceļotājus sekot līdzi tās attīstībai, īpaši pēc 2019. gada 6. novembrī Daesh/ISIS grupējuma veiktā bruņotā uzbrukuma Tadžikistānas drošības pārbaudes punktam Rudaki rajonā uz Tadžikistānas un Uzbekistānas robežas.

Aicinām ceļotājus ievērot personīgo drošību un piesardzību, izvairīties no masveida publisku pasākumu apmeklēšanas, jo Tadžikistānā ir bijuši uzbrukumi ārzemniekiem un ķīlnieku sagrābšanas gadījumi.

Valstī ir iespējama robežšķērsošanas punktu slēgšana bez iepriekšēja brīdinājuma.

Tadžikistānā ir vāji attīstīta transporta, tūrisma un veselības aprūpes infrastruktūra, tāpēc ieteicams rūpīgi izplānot ceļojumu. Plānojot maršrutu, iesakām ceļotājiem izvairīties no pārvietošanās lauku apvidos, kas atrodas pie Afganistānas, Uzbekistānas un Kirgizstānas robežām, jo šajos reģionos atsevišķās vietās ir saglabājušās nesprāgušas mīnas. Ceļotājiem, kas pārvietojas ar autotransportu, jāņem vērā sliktā ceļu kvalitāte, it sevišķi ārpus galvaspilsētas, un vāji attīstītais degvielu uzpildes staciju tīkls.

Tadžikistāna atrodas seismiski aktīvā zonā, iespējamas zemestrīces, zemes nogruvumi un lavīnas. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus sekot līdzi aktuālajai informācijai plašsaziņas līdzekļos un ņemt vērā vietējo varasiestāžu norādījumus.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

No 2022.gada 1.janvāra Latvijas pilsoņi var ieceļot Tadžikistānā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 30 dienas. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Tadžikistānā ir jānoformē vīza.

Vīzu iespējams noformēt elektroniski vietnē https://www.evisa.tj. Šī vīza tiek izsniegta personām, kuras ieceļo valstī ar tūrisma mērķi, bet ne komerciālas darbības nolūkos vai  privātā vizītē.

Tāpat Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, pirms ceļojuma uz Tadžikistānu reģistrējoties www.visa.gov.tj un saņemot apstiprinājumu, visa veida vīzas var saņemt, ielidojot Tadžikistānas lidostā Dušanbe. Pēc reģistrācijas uz elektronisko pastu nosūtītais apstiprinājums kalpo par pamatu vīzas saņemšanai, ielidojot Tadžikistānā. Bez minētās reģistrācijas vīzas izsniegšana un ieceļošana valstī var tikt atteikta.

Jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar Tadžikistānas vēstniecību Baltkrievijā, kontaktinformācija pieejama Tadžikistānas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Atgādinām, ka pasei jābūt derīgai vēl vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām un tajā jābūt vismaz 2 brīvām lapām.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Vācijas vēstniecība Dušanbe, Tadžikistānā, aicina Eiropas Savienības pilsoņus, kuru valstis nav pārstāvētas Tadžikistānā, tostarp Latvijas valsts piederīgos, reģistrēties Vācijas vēstniecības mājaslapā. Informācija nepieciešama, lai nepieciešamības gadījumā Vācijas vēstniecība sadarbībā ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm varētu sniegt konsulāro palīdzību.

Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.