❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Sīrijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ņemot vērā Sīrijā notiekošo karadarbību, daļa sauszemes ceļu uz Sīriju un no tās ir pilnībā vai daļēji slēgti. Robežas ar kaimiņvalstīm pārsvarā ir slēgtas, ar dažiem izņēmumiem. Dažādi ceļošanas ierobežojumi, drošības pasākumu pastiprināšana un robežu slēgšana var notikt bez iepriekšēja brīdinājuma.

Ir atjaunoti daži starptautiskie komercreisi Damaskas Starptautiskajā lidostā.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ārlietu ministrija stingri iesaka nedoties uz Sīriju, kurā jau ilgstoši turpinās karadarbība un pastāv ievērojami terorisma riski. Visā valsts teritorijā notiek bruņotas sadursmes starp dažādiem valstiskiem un nevalstiskiem militārajiem grupējumiem un teroristiskajām grupām. Liels skaits cilvēku ir gājuši bojā vai ievainoti.

Valstī notiek regulāra cilvēku, tostarp rietumvalstu pilsoņu un nevalstisko organizāciju darbinieku, nolaupīšana.  

Esošās drošības situācijas dēļ ir apturēti komerclidojumi, bloķēti ceļi, apgrūtināta piekļuve sauszemes robežu šķērsošanas punktiem, vairāki robežu šķērsošanas punkti ir slēgti. Nestabilās politiskās un drošības situācijas dēļ, kā arī sankciju pielietošanas dēļ pret dažām Sīrijas institūcijām, finanšu darījumi valstī ir apgrūtināti. Ņemot vērā drošības situāciju valstī, tajā ir būtiski ierobežota starptautiskā klātbūtne, vēl vairāk apgrūtinot palīdzības sniegšanas iespējas, kā arī konsulāro atbalstu personu evakuācijā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Ja pretēji Ārlietu ministrijas ieteikumiem dodaties uz Sīriju, Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai valstī ir nepieciešama vīza. Tāpat ir jāpārliecinās, ka ceļojumu dokumentos ir derīgs izbraukšanas spiedogs.

Saskaņā ar Sīrijas likumiem, personas, kuras ierodas valstī nelegāli, var tikt sodītas ar piecu līdz desmit gadu cietumsodu un/vai soda naudu 5-10 miljonu Sīrijas mārciņu (8-16 tūkstoši EUR) apmērā.

Ārlietu ministrija vērš uzmanību, ka Amerikas Savienotās Valstis (ASV), pamatojoties uz drošības situāciju pasaulē, no 2016. gada 21. janvāra ir ieviesušas izmaiņas ASV Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmā (Electronic System for Travel Authorization - ESTA). Tās skar ārvalstniekus, tai skaitā Latvijas pilsoņus, kuri, sākot no 2011. gada 1. marta, ir apmeklējuši Irāku, Irānu, Sīriju vai Sudānu vai arī ir šo valstu izcelsmes. Minētās personas nevarēs izmantot ASV Bezvīzu programmas (Visa Waver Programme) priekšrocības un saņemt ceļošanas atļauju ESTA – ieceļošanai ASV būs vajadzīga vīza.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Lūdzam ņemt vērā, ka konsulārās palīdzības sniegšanas iespējas Sīrijā ir ļoti ierobežotas.

Tā kā Sīrijā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.