❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Senmartēnas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Pirms ierašanās Senmartēnā, visiem ieceļotājiem, ieskaitot tranzīta pasažierus, ir  jāaizpilda  veidlapa un jāsaņem atļauja ieceļošanai, bez autorizācijas personas netiks ielaistas lidmašīnā. Elektroniskā veselības autorizācijas sistēma (EHAS) pieteikumu var apstrādāt līdz pat 12 stundām, apstiprinājums ieceļošanai tiks nosūtīts elektroniski, tas jāizdrukā un jāuzrāda ieceļojot. Arī negatīvas atbildes gadījumā tā tiks nosūtīta elektroniski.

Nevakcinētiem/ vakcinēšanu nepabeigušiem vai ieceļotājiem, kas Covid-19 izslimojuši senāk kā pirms 9 mēnešiem, jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR tests, veikts ne agrāk kā 48 stundas pirms ceļojuma vai negatīvs antigēna tests, ne vecāks par 24 stundām, veikts laboratorijā.

No testa prasības atbrīvotas pilnībā vakcinētas personas (pagājušas pilnas 14 dienas kopš vakcinācijas pabeigšanas), pārslimojušas personas (pārslimošanas apliecinājums derīgs 9 mēnešus no saslimšanas sākuma) un bērni, jaunāki par 5 gadiem.

Visiem ieceļotājiem jābūt noformētai veselības apdrošināšanai, kas sedz ārstniecības izdevumus Covid-19 saslimšanas gadījumā. Veselības apdrošināšanas polises iegāde ir paredzēta kā viens no soļiem, reģistrējoties Elektroniskajā veselības autorizācijas sistēmā. Vairāk informācijas par veselības apdrošināšanu šeit. 

Ar visām ieceļošanas prasībām var iepazīties šeit .

Ieceļojot tiek vizuāli novērtēts personas veselības stāvoklis, veikta ķermeņa temperatūras mērīšana, kā arī aizdomu gadījumā var tikt veikts atkārtots Covid-19 tests, izmaksas sedzot no personīgajiem līdzekļiem. Visiem ieceļotājiem jānovēro sava veselība 5 dienas, katru dienu novērtējot savu veselības stāvokli un iesniedzot atbildes rakstiski.

Sekojiet varas iestāžu norādījumiem un ieteikumiem. Francijai piederošajā salas daļā konsultatīvais tālrunis par Covid-19 vīrusu ir 0 800 130 000.

Par Covid-19 testēšanas vietām, izceļojot no Senmartēnas, informāciju iespējams iegūt šeit.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Vēršam uzmanību, ka Senmartēna (Francijai piederošā daļa Saint-Martin un Nīderlandei piederošā daļa Sint Maarten) tiek izmantota narkotisko vielu tranzītam no Dienvidamerikas uz Eiropu un Ziemeļameriku. Ņemot vērā minēto, aicinām ceļotājus neatstāt savu personīgo bagāžu bez uzraudzības, kā arī nepiekrist citu personu piedāvājumam pārvest jums nepiederošus sūtījumus.

Iesakām rūpēties par savu personīgo mantu drošību un nezaudēt modrību tūristu iecienītās atpūtas vietās, jo ārvalstnieki ir iecienīts kabatas zagļu mērķis. Izmantojot taksometru pakalpojumus, aicinām izvēlēties reģistrētas taksometru firmas.

Viesuļvētru sezona Karību jūras reģionā ilgst no jūnija līdz novembrim. Dodoties uz Senmartēnu, Ārlietu ministrija iesaka rūpīgi iepazīties ar laika prognozi, sekot līdzi vietējos plašsaziņas līdzekļos izplatītajiem brīdinājumiem par gaidāmajiem laika apstākļiem, kā arī ievērot atbildīgo dienestu sniegtās rekomendācijas. Ar detalizētu informāciju par gaidāmajiem laika apstākļiem reģionā var iepazīties arī ASV Nacionālā viesuļvētru centra (US National Hurrican Center) mājaslapā: http://www.nhc.noaa.gov.

Vietējie likumi un paražas

Ceļotājiem vienmēr jānēsā līdzi personu apliecinoši dokumenti vai personu apliecinošu dokumentu kopijas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus. Lai saņemtu detalizētu informāciju par ieceļošanas noteikumiem Senmartēnā, aicinām sazināties ar Latvijā akreditēto Nīderlandes Karalistes vēstniecību, ja ieceļojat Nīderlandei piederošajā salas dienvidu daļā Sintmārtenā (Sint Maarten), vai ar Latvijā akreditēto Francijas Republikas vēstniecību, ja ieceļojat Francijai piederošajā salas ziemeļu daļā Senmartēnā (Saint-Martin).

Veselība

Pasaules Veselības organizācija informē, ka Senmartēna salā ir apstiprināti saslimšanas gadījumi ar Zikas vīrusu.  Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zikas vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zikas vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt tuvākajā Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībā.

Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.