❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Rumānijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ieceļošanas noteikumi Rumānijā, noteikti valstis dalot sarkanajā, dzeltenajā un zaļajā sarakstā. Sarkanajā sarakstā uzskaitītas valstis, kurās pēdējo 14 dienu kumulatīvais Covid‑19 inficēšanās gadījumu skaits ir vairāk nekā 3 uz 1000 iedzīvotājiem (jeb 300 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Dzeltenajā sarakstā – gadījumu skaits robežās no 1,5 līdz 3, savukārt zaļajā sarakstā – zem 1,5. Latvija no 17.jūnija atrodas zaļajā sarakstā.

Personas, kurām ir derīgs ES digitālais Covid-19 sertifikāts (kas apliecina vakcināciju) vai dokuments, kas apliecina izveseļošanos no Covid-19 (derīgs 180 dienas), var ieceļot Rumānijā no jebkuras valsts, minētās personas ir atbrīvotas no karantīnas vai testēšanas prasībām.

Ieceļojot no valsts, kas atrodas zaļajā sarakstā, nav nepieciešams ievērot pašizolāciju un nav nepieciešams uzrādīt ES digitālo Covid-19 sertifikātu.

Ieceļojot no valsts, kas atrodas dzeltenajā sarakstā, jādodas 14 dienu pašizolācijā, bet, ja ieceļojot tiek uzrādīts pēdējo 72 stundu laikā veikts Covid-19 PCR testa negatīvs rezultāts, ko apliecina ES digitālais Covid-19 sertifikāts, pašizolācijas prasība netiek piemērota. Pašizolācijas 8. dienā iespējams veikt Covid-19 testu un negatīva testa rezultātā pašizolāciju var pārtraukt 10. dienā.

Ieceļojot no valsts, kas atrodas sarkanajā sarakstā, jādodas 14 dienu pašizolācijā, taču pašizolācijas periodu var saīsināt, veicot PCR testu ne ātrāk kā 8 dienas pēc ieceļošanas valstī. Negatīva testa rezultāta gadījumā pašizolāciju var pārtraukt 10. dienā.

Sarkano, dzelteno un zaļo valstu saraksti tiek publicēti Rumānijas Nacionālā veselības aizsardzības institūta mājaslapā: http://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar korona vīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Drošības situācija

Pastāv risks, ka lielajās pilsētās, īpaši Bukarestē, varētu tikt veiktas sīkas zādzības. Kabatzagļu un rokassomu zagļi parasti uzturas publiskās vietās, jo īpaši viesnīcās, sabiedriskajā transportā (īpaši uz lidostu), galvenajās dzelzceļa stacijās un lidostas termināļos.

Galvenokārt noziedznieki darbojas grupās. Visizplatītākā metode ir novēršot upura uzmanību, kamēr cilvēku grupa - bieži vien bērni, mēģina noņemt no rokām pulksteņus un rotaslietas, kā arī izzagt no rokassomām vai kabatām vērtīgas mantas.

Viesnīcas numuros bez uzraudzības neatstājiet vērtīgas lietas, tai skaitā pases un identifikācijas kartes, šim mērķim izmantojiet viesnīcā pieejamos seifus. Pārvietojoties Rumānijā iesakām izmantot pases kopiju, savukārt oriģinālu noglabāt drošā vietā.

Esiet piesardzīgi veicot maksājumus ar maksājumu kartēm, aicinām izmantot skaidru naudu, jo ir bijuši gadījumi, kad maksājumu kartes tiek “kopētas”, ja tās tiek izmantotas apmaksai dažādos bāros un restorānos.

Vietējie likumi un paražas

Veikt valūtas apmaiņu uz ielām ir nelikumīgi. Valūtas maiņu iesakām veikt tikai atzītos valūtas apmaiņu punktos, bankās un viesnīcās.

Rumānijas varas iestādes pret visiem ar narkotikām un seksuāla rakstura noziegumiem izturas ļoti nopietni. Par šo noteikumu neievērošanu var draudēt cietumsods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Rumānijā var ieceļot bez vīzas ar uzturēšanos līdz 90 dienām. Latvijas pilsoņi var ieceļot Rumānijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā Rumānijā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt Latvijas goda konsulātā Bukarestē:

Goda konsuls - Joans Donka (Ioan Donca). Adrese: Central Park Complex, 6B, Dinu Vintila Street, Administration Building, 1st floor, postal code 021120, Bucharest. Tālrunis: +40 21 212 91 52, Fakss: +40 21 212 91 52, E-pasts: office@consonletonia.ro. Konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.