Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Papua-Jaungvinejas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. 

Personām, kuras vecākas par 18 gadiem, ir jābūt pilnībā vakcinētām, lai ieceļotu Papua-Jaungvinejā. Papua-Jaungvinejas pilsoņi ir atbrīvoti no šīs prasības.

Ja ceļotājam trīs mēnešu laikā pirms ceļojuma uz Papua-Jaungvineju ir bijis pozitīvs Covid-19 tests, viņam ir jābūt izbraukšanas valstī reģistrēta praktizējoša ārsta izziņai, kurā norādīts, ka persona nav infekcioza.

Visiem ieceļojošiem pasažieriem, izņemot bērnus, kas jaunāki par 5 gadiem, ieceļojot jāveic antigēna testa ātrā pārbaude (var tikt piemērota maksa). Tiem, kuriem ir pozitīvs rezultāts, ir jāveic arī PCR tests, lai apstiprinātu rezultātus. Ja otrā testa rezultāti ir pozitīvi, pasažierim par saviem līdzekļiem ir jādodas 7 dienu karantīnā valsts apstiprinātā iestādē.

Pirms ieceļošanas jāaizpilda tiešsaistes elektroniskā veselības deklarācijas veidlapa 24 stundu laikā pirms izbraukšanas. Ģenerētais svītrkods ir jāsaglabā un jāiesniedz reģistrēšanās laikā kā pierādījums tiešsaistes veidlapas iesniegšanai.

Situācija var strauji mainīties, tādēļ aicinām sekot vietējo iestāžu norādījumiem un paziņojumiem.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā samērā augsto noziedzības līmeni valstī, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem, kuri atrodas valstī, regulāri sekot līdzi drošības situācijas attīstībai, kā arī parūpēties par personīgo drošību.

Valsts provincēs, īpaši kalnainajos apvidos, pastāv vietējo cilšu bruņotu grupējumu sadursmju draudi. Saspīlējums starp etniskajām grupām bieži izraisa kopienu vardarbīgas cilšu cīņas, it īpaši Hela, Enga un Augšzemes provincēs, kā arī Lae un Portmorsbi (Port Moresby) pilsētās.

Aicinām būt īpaši piesardzīgiem Portmorsbi un Lae. Šajās pilsētās ir plaši izplatīti automašīnu zādzību gadījumi, vardarbīgi uzbrukumi pret neaizsargātām personām, bruņotas laupīšanas un apšaudes. Pastāvīgi jāievēro īpaša piesardzība, pārvietojoties pa valsti ar sabiedrisko vai privāto transportu. Aicinām izvairīties no pastaigām un pārvietošanās ar autotransportu diennakts tumšajā laikā. Lai izvairītos no laupīšanām, transportlīdzekļa durvīm jābūt slēgtām.

Plānojot ceļojumu, aicinām ņemt vērā, ka valsts atrodas Klusā okeāna seismiski aktīvajā zonā, kur notiek zemestrīces un cunami. Laikā no novembra līdz maijam ir tropiskā ciklona sezona, kad iespējami stipri vēji, plūdi un zemes nogruvumi.

Papua-Jaungvinejā ir vairāki aktīvi vulkāni un regulāri notiek izvirdumi, kā rezultātā periodiski tiek traucēta avio satiksme, tiek atcelti lidojumi, it īpaši Rabaul reģionā.

Ja atrodaties dabas stihiju skartajos apgabalos, rūpīgi pievērsiet uzmanību visiem izdotajiem brīdinājumiem un ievērojiet vietējo varas iestāžu norādījumus, sazinieties ar savu ceļojuma aģentu vai transporta kompāniju, lai noskaidrotu, vai situācija ietekmē jūsu ceļojuma plānus.

Detalizēta informācija par laika apstākļiem pieejama Papua-Jaungvinejas Nacionālā Meteoroloģiskā dienesta mājaslapā: http://www.pngmet.gov.pg/ .

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Papua-Jaungvinejā ir nepieciešama vīza.  Ieceļošanas brīdī pasei ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus. Lai saņemtu sīkāku informāciju par ieceļošanas noteikumiem, aicinām sazināties ar Papua-Jaungvinejas Augsto komisiju Londonā, Apvienotajā Karalistē (Papua New Guinea High Commission).

Veselība

Papua-Jaungvinejā ir novērota Zika vīrusa izplatība. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0 kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.