❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar jaunu Covid-19 vīrusa paveidu atklāšanu vairākās Āfrikas dienviddaļas valstīs, Ārlietu ministrija stingri brīdina ceļotājus neapmeklēt šo reģionu, tostarp Mozambiku.

Reaģējot uz Covid-19 pandēmijas izplatību, Mozambikā ir ieviesta virkne ierobežojošo pasākumu, kas regulāri tiek pielāgoti aktuālajai situācijai.

Pirms ierašanās Mozambikā visiem ieceļotājiem, tostarp pilnībā vakcinētajiem (izņemot bērnus jaunākus par pieciem gadiem), jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts, kas veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ierašanās. Ieceļotāji ar negatīvu Covid-19 testu, ir atbrīvoti no pašizolācijas. Ieceļojot Mozambikā no Dienvidāfrikas pa zemes robežu, negatīvs Covid-19 testa rezultāts ir derīgs septiņas dienas. Visiem pasažieriem, kas ierodas valstī, jāsniedz pilna kontaktinformācija Mozambikas varasiestādēm. Ikvienam, kurš nespēs uzrādīt negatīvu Covid-19 testu, uzrādīs slimības simptomus, vai būs atzīts par kāda saslimušā kontaktpersonu, būs nepieciešams ievērot 7 dienu pašizolāciju.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Drošības situācija

Ņemot vērā saspīlēto drošības situāciju un paaugstinātu teroristu uzbrukumu iespējamību Mozambikā, Ārlietu ministrija brīdina atturēties no ceļošanas uz Mozambiku. Ministrija iesaka ceļotājiem būt piesardzīgiem, sekot informācijai plašsaziņas līdzekļos un vietējo varas iestāžu norādēm.

Notikušo teroristisko uzbrukumu dēļ aicinām neapmeklēt šādus apgabalus: Mueda (Mueda), Mocimboa da Praja (Mocímboa da Praia), Muidumbe (Muidumbe), Meluko (Meluco), Makomija (Macomia), Niasas (Niassa), Nangade (Nangade), Kisanga (Quissanga), Ibo (Ibo) un  Palma (Palma) Kabu Delgadu (Cabo Delgado) provincē. Tāpat aicinām ievērot īpašu piesardzību Ankuabes (Ancuabe) un Metuges (Metuge) apgabalos Kabu Delgadu (Cabo Delgado) provincē un Mekula (Mecula), Mavago (Mavago) un Marupa (Marrupa) apgabalos Niasas (Niassa) provincē, kā arī uz autoceļiem EN 1 un EN 6 Sofalas (Sofala) provincē.

Ārpus valsts galvaspilsētas Maputo (Maputo) un citām lielākajām pilsētām aicinām ceļotājus pārvietoties tikai diennakts gaišajā laikā un pieredzējušu vadītāju/gidu vai autovadītāju un konvoja pavadībā.

Valstī pastāv augsts vardarbīgu noziegumu risks, tostarp laupīšanas gadījumi, tāpēc Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem būt sevišķi piesardzīgiem.

Valsts piekrastes rajonos lietus sezonas laikā, kas ilgst no novembra līdz aprīlim, pastāv tropisko ciklonu risks. Aicinām sekot informācijai plašsaziņas līdzekļos un vietējo varas iestāžu norādēm.  

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, ieceļojot Mozambikas Republikā, ir nepieciešama vīza. Informāciju par vīzu noformēšanas kārtību var saņemt Mozambikas vēstniecībā Zviedrijā.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.