❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Libānas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. Personām, kas ieceļo Libānā, ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts, kas ir veikts ne senāk kā 96 stundas pirms ieceļošanas valstī. Pēc ierašanās Libānā visām personām jāveic atkārtots tests un 72 stundas jāpavada karantīnā, izņemot personas, kas ir jaunākas par 12 gadiem, kā arī tos, kas ir noslēguši pilnu vakcinācijas ciklu vismaz 15 dienas pirms ierašanās valstī .

Palielinoties ar Covid-19 inficēto skaitam Libānā, valstī līdz 2021. gada 8. martam bija ieviesta stingra 24 stundu komandantstunda, taču pašlaik ierobežojumi ir nedaudz atviegloti, turpinot sekot epidemioloģiskajai situācijai. Vienlaikus saglabājas virkne ierobežojumu, tostarp komandantstunda no plkst. 21:30 vakarā līdz plkst. 5:00 no rīta. Joprojām obligāta ir sejas masku valkāšana publiskās vietās. Dažādu iestāžu, tostarp veikalu, apmeklētājiem ir jāsaņem atļauja īpašā elektroniskajā platformā. Visas izklaides iestādes joprojām ir pilnībā slēgtas.

Beirūtas Rafīka Harīrī Starptautiskā lidosta turpina darbu ierobežotā režīmā. Visiem pasažieriem, kuri ierodas Libānā, izmantojot aviosatiksmi, ieceļošanas punktā tiek veikts maksas Covid-19 tests, izņemot gadījumus, kad persona var dokumentāli pierādīt pilna vakcinācijas cikla noslēgšanu vai Covid-19 izslimošanu vismaz 15 dienas pirms ieceļošanas valstī.

Par valstī noteikto ierobežojumu neievērošanu draud nopietns sods, ieskaitot cietumsodu. Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtas stāvokli, kas pašlaik ir spēkā līdz 2021. gada 30. septembrim, valdība īsā laikā var ieviest jaunus nacionāla vai vietēja līmeņa ierobežojošos pasākumus.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā nestabilo sociālekonomisko un politisko situāciju Libānā, kas būtiski pasliktinājusies pēc 2020. gada 4. augustā Beirūtas ostā notikušā sprādziena, Ārlietu ministrija aicina ceļotājus rūpīgi sekot situācijas attīstībai valstī.

Drošības situācija Libānā var strauji mainīties. Pastāv drošības situācijas eskalācijas riski, īpaši valsts pierobežas reģionos ar Sīriju un Izraēlu. Valstī pastāv arī augsti terorisma draudi, kas var skart Libānas drošības iestādes, kontroles punktus, kā arī vietas, kuras apmeklē ārzemnieki – viesnīcas, restorānus, tūristu apskates objektus, tirdzniecības centrus un lielveikalu ķēdes. Aicinām ceļotājus sekot notikumu attīstībai un izvairīties no dalības protestos un demonstrācijās. Situācijas pasliktināšanās gadījumā pastāv iespēja, ka tiek mainīti lidmašīnu ielidošanas un izlidošanas laiki.

Ārlietu ministrija stingri aicina neapmeklēt Beirūtu, palestīniešu bēgļu nometnes, pilsētas 5 km attālumā no Sīrijas pierobežas, kā arī šādas teritorijas un pilsētas: Alharmalu (Hermel), Arsālu (Aarsal), Akāru (Akkar), Bālbeku (Baalbek), Rās Bālbeku (Ras Baalbek), Kā (Qaa), Labua (Laboué) un Nahla (Nahlé), rajonus Libānas ziemeļu daļā, kas ir uz ziemeļiem no Tripoles dienvidu robežas; Bikā (Bekaa) ieleju uz austrumiem no Bālbekas-Alharmalas (Baalbek El Hermel) lielceļa līdz Sīrijas robežai un uz austrumiem no galvenā ceļa caur Rajākai (Rayak), apbraucot Masnā (Masnaa), Rāšiju (Rachaiya), Hāsibiju (Hasbaiya), Maržajūnu (Marjayoun) un Alhijāmu (El Khiam).

Tāpat Ārlietu ministrija stingri iesaka nedoties uz Beirūtas dienvidu priekšpilsētām, kas atrodas uz austrumiem no ceļa uz lidostu jeb uz dienvidiem no sporta stadiona līdz lidostai un uz austrumiem no galvenā lielceļa uz lidostu, tostarp Gubairī (Ghobeiry), Šujāhu (Chuyah), Hārat Hreiku, Burž Albarāžnī (Burj Al Brajne), Lailakī (Laylake), Ruaisu (Ruwais) un Mraiji (Mraije).

Ārlietu ministrija stingri aicina neapmeklēt arī Beirūtas dienvidu priekšpilsētas, kas atrodas uz rietumiem no ceļa uz lidostu līdz Vidusjūras krastam un uz dienvidiem no Adnāna Alhakīma (Adnan El Hakim) ceļa līdz Abāsa Almūsauī (Abbas El Mousawi) ceļam.

Ārlietu ministrija aicina neapmeklēt Bekā (Bekaa) ieleju, kas atrodas uz rietumiem no Bālbekas-Alharmalas (Baalbek El Hermel) lielceļa, Saidas (Saida) pilsētu un vietas, kas atrodas uz dienvidiem no Lītānī (Litani) upes.

Valstī nav atļauts fotografēt militārus objektus, par to var tikt piespriests cietumsods.

Vietējie likumi un paražas

Libānas likumi un paražas atšķiras no Latvijā ierastā, tādēļ Ārlietu ministrija aicina ceļotājus pirms Libānas apmeklējuma rūpīgi ar tiem iepazīties – jo īpaši, apmeklējot valsti svētā mēneša Ramadāna laikā.

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Libānā ir vajadzīga vīza.

Latvijas pilsoņi ar ieceļošanas mērķi – tūrisms, vienreizējas ieceļošanas vīzu ar derīguma termiņu līdz 30 dienām un iespēju to pagarināt līdz 3 mēnešiem, var saņemt vēstniecībā, kā arī ieceļojot lidostā vai robežkontroles punktos uz robežas ar Sīriju.

Latvijas nepilsoņiem vīza jānoformē pirms ceļojuma vēršoties kādā no Libānas pārstāvniecībām.

Svarīgs nosacījums visiem ieceļotājiem - pasei jābūt derīgai vēl 6 mēnešus pēc plānotā ceļojuma beigām un tajā nedrīkst būt Izraēlas ieceļošanas zīmogi.

Vairāk informācijas par iesniedzamajiem dokumentiem, kā arī par vīzu formēšanu, ja ieceļošanas mērķis ir cits, lūdzam skatīt Libānas vēstniecības Polijā mājaslapā.

Veselība

Informācija par slimībām un to skartajām teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās.

Konsulāro palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams saņemt Latvijas goda ģenerālkonsulātā Beirūtā.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.