Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Kubas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. 

Visiem pasažieriem pirms ieceļošanas Kubā ir jāaizpilda un jāuzrāda avio pārvadātājam ieceļotāju anketa: https://dviajeros.mitrans.gob.cu/ 

No 2022. gada 6. aprīļa ieceļojot Kubā nav jāuzrāda COVID-19 vakcinācijas sertifikāts vai negatīvs COVID-19 tests.

Lidostas sanitārās iestādes veic izlases veida PCR testus. Ikviens, kuram ierašanās brīdī būs pozitīvs tests, par saviem līdzekļiem tiks pārvietots karantīnā noteiktā valdības veselības centrā. Tiešās kontaktpersonas, kurām būs pozitīvs tests, tiks vai nu pārvietotas uz norādītu valdības veselības centru, vai arī viņiem tiks atļauts pašizolēties savā dzīvesvietā atkarībā no apstākļiem.

Lai ierobežotu vīrusa izplatību, sabiedriskajā transportā un ārstniecības iestādēs ir jāvalkā sejas aizsargmaskas. Sabiedriskās vietās sejas aizsargmasku valkāšana ir ieteicama.

Drošības situācija

Ārlietu ministrija aicina ceļotājiem būt piesardzīgiem viesuļvētru sezonā, kura parasti Kubā ilgst no jūnija līdz novembrim un skar gan Klusā okeāna, gan Atlantijas okeāna piekrastes. Visproblemātiskākais periods parasti mēdz būt starp augusta un oktobra mēnešiem. Viesuļvētras draudu gadījumā, aicinām sekot līdzi Kubas civilās aizsardzības ieteikumiem, kā arī informācijai medijos, viesnīcās, kurās uzturaties un uzturēt kontaktu ar tūrisma aģentūrām, kas organizējušas ceļojumu. Viesuļvētras laikā parasti ir ļoti stiprs lietus, kas var izraisīt plūdus un zemes nogruvumus. Var tikt traucēta elektrība, komunikācijas sakari un ūdens apgāde. Lielas viesuļvētras gadījumā arī lidojumi var aizkavēties vai tikt atcelti. Informācija par aktuālo situāciju ir pieejama ASV Nacionālajā orkānu centrā (http://www.nhc.noaa.gov).

Kubā ir iespējamas laupīšanas un zādzības. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus vienmēr ievērot piesardzību, nenēsāt uzkrītošas rotaslietas, neņemt līdzi lielas naudas summas, turēt drošībā dokumentus. Tāpat ministrija aicina būt piesardzīgiem, atrodoties Havanas vecpilsētā un pilsētas centrā, it īpaši diennakts tumšajā laikā, sabiedriskajā transportā, pie populāriem tūrisma objektiem un naktsklubos.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Kubā ir nepieciešama vīza. Vīzas (t.sk. tūrisma karti un biznesa vīzu) var noformēt Kubas vēstniecībā Somijā.

Pasei jābūt derīgai vēl 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Veselība

Ārlietu ministrija atgādina ceļotājiem, kuri dodas uz Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīm, arī Kubu, par Zikas vīrusa, Čikungunjas (Chikungunya) un Denges ( Dengue) drudža uzliesmojumiem, kā arī holēras saslimšanas gadījumiem.

Papildu informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs, un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.