Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Sākot ar 2022.gada 1.aprīli ir atcelti ar Covid-19 noteiktie ieceļošanas ierobežojumi valstī.

Pirms ceļošanas uz Kostariku ieteicams iepazīties ar aktuālo informāciju: https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/planning-your-trip/entry-requirements

Drošības situācija

Kostarikā, ir augsts noziedzības līmenis. Sevišķi ārvalstu tūristi ir pakļauti augstam noziedzības riskam. Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Neatstājiet dzērienus bez uzraudzības, ir bieži sazāļošanas gadījumi, kā rezultātā notiek seksuāla rakstura uzbrukumi, zādzības u.c.

Izvairieties izmantot neoficiālus taksometrus - “taksometru pirātus”. Ziņots par vardarbīgiem incidentiem, kuros iesaistīti ārvalstu tūristi. Oficiālie taksometri ir sarkani (vai oranži lidostā) ar trīsstūrveida uzlīmi un plastmasas kasti uz jumta ar taksometru kompānijas nosaukumu un numuru. Pārliecinieties, vai vadītāja ID ir skaidri redzams informācijas panelī un vai vadītājs izmanto skaitītāju.

Izvairieties no vāji apgaismotiem vai attāliem apgabaliem. Ir notikušas bandu laupīšanas, bruņotas laupīšanas, arī apdzīvotos reģionos. Pēdējo gadu laikā bez vēsts pazuduši vairāki ārvalstu pilsoņi.

2019. gadā Kostarikā reģistrēti vairāki nāves gadījumi un nopietni saslimšanas gadījumi, ko izraisīja metilspirtu saturoši alkoholiskie dzērieni. Iesakām atturēties no alkoholisko dzērienu lietošanas. Amerikas Veselības organizācija (PAHO) skaidro: “Metanols var izraisīt galvassāpes, reiboņus, sliktu dūšu un vemšanu. Lielas devas var izraisīt redzes zudumu., aknu bojājumus, cirozi vai nāvi no elpošanas vai sirds mazspējas”. Ja Jums, vai kādam ar kuru ceļojat parādās pazīmes, kas liecina par alkohola izraisītu saindēšanos ar metanolu, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību.

Vietējie likumi un paražas

Kostarikas varas iestādes pret narkotiku glabāšanu un narkotiku tirdzniecību izturas ļoti nopietni. Minimālais sods ir 8 gadu cietumsods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Kostarikā var ieceļot bez vīzas ar uzturēšanos līdz 90 dienām.

Veselība

Kostarikā ir apstiprināti saslimšanas gadījumi ar Čikungunjas vīrusu Detalizēta informācija par vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnēs.

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Juan Carlos Esquivel-Favareto, pa e-pastu: Consulado@consuladoletoniacr.com, vai tālruņa numuru 50622964275.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.