Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Kosovas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ārvalstniekim, kuri ieceļo Kosovā, nepieciešam uzrādīt sekojošus dokumentus:

  - Sertifikātu par pabeigtu Covid-19 vakcinācijas kursu un balstsvakcīnu, vai

 - Serifikātu par pabeigtu Covid-19 vakcinācijas kursu ar 2 vakcinām  kopā ar negatīvu Covid-19 PCR testu, kurš veikts vismaz 48 stundas pirms ieceļošanas.

Pirms plānotā ceļojuma aicinām sazināties ar avio kompāniju, lai precizētu aktuālos ieceļošanas ierobežojumus valstī.

Vairāk informācijas par ieceļošanas nosacījumiem Kosovas Ārlietu un diasporas ministrijas mājas lapā: ttps://mfa-ks.net/kontakti/ 

Drošības situācija

Aicinām ceļotājus ievērot piesardzību, pārvietojoties valsts pierobežas rajonos, kur pastāv spontānu nemieru un politisku protestu varbūtība. Ņemot vērā samērā trauslo politisko situāciju Kosovas ziemeļu daļā, iesakām būt piesardzīgiem, atrodoties Kosovas un Serbijas pierobežā, īpaši Zvečanas (Zvečan), Zubinas Potokas (Zubin Potok) un Leposavičas (Leposavic) apgabalos, kā arī Mitrovicas (Mitrovice) ziemeļdaļā

Vietām valstī saglabājušās kājnieku mīnas un nesprāguši lādiņi. Autobraucējiem iesakām būt uzmanīgiem, jo atsevišķos Kosovas reģionos ir bīstama satiksme, kā arī dažu ceļu tehniskais stāvoklis, īpaši kalnu rajonos, var apdraudēt braucēju drošību.

Serbijas varasiestādes aizliedz personām valstī ieceļot no Kosovas, ja vien ceļojums nav uzsākts Serbijā. Aicinām izvairīties no robežu šķērsošanas punktiem Zubin Potok un Leposavič (Vārti 1 un 31).

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību personīgo mantu drošībai.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas Republikas pilsoņi un nepilsoņi Kosovā var ieceļot un uzturēties bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā. Papildu jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar Kosovas vēstniecību Zviedrijā.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0,  kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: http://www.who.int/countries/en/. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, atgādinām, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.