❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Kongo Demokrātiskās Republikas (KDR) varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Ieceļošanai KDR  ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kurš ir veikts pēdējo 7 dienu laikā, (bērniem tests jānodod sākot no 11 gadu vecuma).

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar korona vīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Drošības situācija

Stingri aicinām ceļotājus neapmeklēt KDR. Drošības situācija valstī ir ļoti nestabila. Vienlaikus tiek ziņots par arvien jauniem Ebola vīrusa uzliesmojuma epicentriem, kas rada augstu risku ceļotāju drošībai un veselībai.

Pastāvīga bruņotu grupu klātbūtne, pret tām vērstas militāras operācijas, vardarbība, bēgļu plūsma no kaimiņvalstīm, avioreisu atcelšana, robežu un ceļu  slēgšana pasliktina politisko, drošības un humāno situāciju valstī. KDR izplatīta laupīšana un noziedzība, tostarp noziedznieki maskējas policistu formas tērpos.

Aicinām ceļotājus nepievērst sev uzmanību, izvairīties no demonstrāciju un vietu apmeklēšanas, kur pulcējas liels cilvēku skaits, kā arī sekot politisko notikumu attīstībai valstī plašsaziņas līdzekļos. Aicinām nefotografēt un nefilmēt policijas amatpersonas, militārpersonas, demonstrācijas, kā arī valdības un militārus objektus. Tāpat vēršam uzmanību aizliegumam  iegādāties zeltu, dimantus vai citus dārgakmeņus no personām, kam nav valsts izsniegta pilnvarojuma. Aicinām neizmantot uz ielām piedāvātos taksometru pakalpojumus.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai KDR ir vajadzīga vīza. Lai saņemtu detalizētu informāciju par ieceļošanas noteikumiem KDR, aicinām interesēties KDR vēstniecībā Zviedrijā.

Veselība

Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi Ebola vīrusa uzliesmojumu KDR Ziemeļkivu (North Kivu) provincē.  Ebola vīrusa izplatīšanās risks uz blakus esošām provincēm un valstīm ir ļoti augsts, detalizēta informācija Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ebola-virus-disease .

Ārlietu ministrija informē, ka KDR ir konstatēti arī dzeltenā drudža un holēras infekcijas uzliesmojumi. Ārlietu ministrija atgādina, ka dodoties uz KDR, ceļotājiem ir jābūt vakcinētiem pret dzelteno drudzi. Papildu informāciju latviešu valodā par slimībai raksturīgiem simptomiem un profilaksi var lasīt šeit: http://bit.ly/1RRibnq.

Papildu informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.