Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Ceļotājus, kuri dodas uz Ķīnu, aicinām ievērot stingru personīgo higiēnu. Šobrīd vairs nav obligāta prasība ierodoties Ķīnā lietot sejas masku, bet ir ieteicams lietot sejas aizsargmasku gaisa piesārņojuma dēļ.

Drošības situācija

Ķīnā pastāv vispārēji terorisma draudi, augstākais terorisma draudu līmenis ir Siņdzjanas Uiguru (Xinjiang Uyghur) autonomajā reģionā, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem apmeklējot šo reģionu.

Plānojot ceļojumu uz Ķīnu, aicinām ņemt vērā to, ka vairāki valsts reģioni atrodas seismiski aktīvā zonā. Atsevišķos rajonos lietus un taifūnu sezona ilgst no maija līdz novembrim. Pirms ceļojuma iesakām noskaidrot informāciju par gaidāmajiem laikapstākļiem galamērķī.

Vietējie likumi un paražas

Obligāti jāievēro vietējā likumdošana un varas iestāžu prasības, īpaši attiecībā uz uzturēšanas atļaujām/vīzām. Pārkāpumu gadījumos privātpersonas/uzņēmēji var tikt aizturēti, apcietināti, deportēti vai liegta izbraukšana no valsts.

Narkotisko vielu aprite un lietošana Ķīnā ir aizliegta, personas var tikt sodītas ar ļoti bargiem sodiem, arī nāvessodu. Vietējās varas iestādes rīko reidus lidostās, klubos un citur. Bankomātos ir ierobežotas skaidras naudas izņemšanas iespējas VISA/Mastercard. Ar skaidrās naudas ievešanas/izvešanas nosacījumiem aicinām iepazīties muitas mājaslapā.

Ir ieteicams uzmanīties no 100 RMB (CNY) banknošu viltojumiem taksometros.

Jāņem vērā, ka ir apgrūtināta piekļuve atsevišķām interneta vietnēm, piemēram, Gmail, Google, Facebook, Twitter, kā arī saziņas platformai WhatsApp.

Ieceļošana un vīzas

Pirms dodaties ceļā uz Ķīnu, aicinām uzmanīgi iepazīties ar Ķīnas Tautas Republikas vēstniecības Latvijā atrodamo informāciju par aktualitātēm vīzu un ieceļošanas kārtību angļu valodā - http://lv.china-embassy.gov.cn/eng/lsyw/202303/t20230314_11040742.htm

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, ieceļojot Ķīnā, ir jāsaņem vīza. Piesakoties vīzai tiešsaistē jāaizpilda vīzas pieteikums un pēc tam vīzas dokumentu iesniegšanas pieteikums, lai rezervētu apmeklējuma laiku Ķīnas vēstniecībā Latvijā. Vēstniecība rekomendē ieplānot apmeklējuma laiku vismaz 20 dienas pirms plānotā brauciena. Detalizētu informāciju par vīzas saņemšanas nosacījumiem ir iespējams saņemt Ķīnas vēstniecībā Latvijā.

Atsevišķās Ķīnas pilsētās un provincēs tiek piemērots līdz pat 144 stundu tranzīta bezvīzu režīms, piemēram, ieceļojot Pekinas (Beijing Capital International Airport) un Šanhajas (Shanghai Pudong International Airport) starptautiskajās lidostās. Aicinām ceļotājus par katru individuālo braucienu personīgi konsultēties Ķīnas vēstniecībā Latvijā.

Kopš 2018. gada 1. maija Latvijas pilsoņi var bez vīzas uzturēties Hainaņas (Hainan) provincē līdz 30 dienām, ja brauciena mērķis ir tūrisms. Latvijas pilsoņi bez vīzas līdz 90 dienām pusgada laikā var uzturēties arī Makao, Honkongā un Taivānā.

Ārvalstniekiem vecumā no 14 līdz 70 gadiem, ieceļojot Ķīnā, visās robežšķērsošanas vietās ir jānodod biometrijas dati – pirkstu nospiedumi. 

Vēršam uzmanību, ka visiem ārvalstniekiem visu ceļojuma laiku līdzi ir jābūt pasei. Uzturēšanās vieta valstī obligāti ir jāreģistrē. Tas jādara tuvākajā policijas iecirknī 24 stundu laikā pēc ierašanās valstī. Ja ceļotāji plāno apmesties viesnīcā, reģistrāciju veiks viesnīcas darbinieki. Lai apmeklētu Tibetu, pirms brauciena jāsaņem Ķīnas varas iestāžu atļauja.

Sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatību, Taivānā ieviests aizliegums ievest dzīvniekus, gaļas produktus un ar to saistītos produktus, kā arī augus, sēklas, svaigus augļus un dārzeņus, un iesāktu ēdienu. Taivānas lidostās tiem pasažieriem, kuri ieveduši iepriekšminētos produktus, tos nepieciešams deklarēt vai arī izmest atkritumu konteinerā. Par šo noteikumu pārkāpumu paredzēts līdz 1 miljonu NTD liels naudassods (ekvivalents 33 000 USD). Jaunākā informācija pieejama šeit: https://www.baphiq.gov.tw/en

Veselība

Augstais gaisa piesārņojuma līmenis Ķīnā, kas var rasties lielākajās pilsētās un industriālajās zonās, var izraisīt bronhu, deguna blakusdobumu vai astmas saasinājumus bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pirms ceļošanas ir iespējams pārbaudīt piesārņojuma indeksa līmeni daudzās pilsētās reālajā laikā. Kad piesārņojuma līmenis ir īpaši augsts, Ķīnas varas iestādes var izsludināt “sarkano brīdinājumu” un  noteikt ceļu satiksmes un avio pārlidojumu ierobežojumus.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Ķīnā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.