❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 izplatību pasaulē Ķīnas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Saistībā ar Covid-19 vairākas aviosabiedrības ir apturējušas vai samazinājušas lidojumus uz valsti un no tās. Tādēļ atgriešanās iespējas no Ķīnas un ieceļošanas iespējas Ķīnā ir apgrūtinātas. Ķīnas iestādes ir noteikušas pārvietošanās ierobežojumus dažās valsts daļās. Tāpat aicinām ceļotājus ievērot vietējo iestāžu norādījumus un pildīt visu papildus pārbaužu pasākumus.

  • Ārvalstniekiem, tai skaitā arī Latvijas valsts piederīgajiem, kuri izmantos Ķīnas lidostu, arī dodoties tranzītā, pirms iekāpšanas lidmašīnā ir jāuzrāda zaļš veselības kods vai zaļa veselības deklarācija. Šos dokumentus iespējams iegūt, ja ir negatīvi Covid-19 un IgM asins antivielu testi, kas ir veikti pēdējo 48 stundu laikā Ķīnas vēstniecības sertificētā medicīnas iestādē. Informējam, ka dodoties uz Ķīnu caur jebkuru citu valsti, tai skaitā, tranzītā, Covid-19 un IgM asins antivielu testi atkārtoti jāveic tranzīta valstī un atkārtoti jāiegūst zaļš veselības kods vai zaļa veselības deklarācija no tranzīta valstī esošās Ķīnas vēstniecības. Pirms ceļojuma uz Ķīnu nepieciešams uzzināt, vai tranzīta valstī esošā Ķīnas vēstniecība izsniedz zaļo veselības kods vai zaļa veselības deklarāciju tranzīta pasažieriem. Detalizētāka informācija pieejama Ķīnas vēstniecības mājaslapā: http://lv.china-embassy.org/eng/xwdt/t1836398.htm
  • Ārvalstnieki, tajā skaitā Latvijas valstspiederīgie, kuriem ir derīgas Ķīnas uzturēšanās atļaujas (darbs, personīgās lietas vai ģimenes apvienošanās), var ieceļot Ķīnā bez nepieciešamības noformēt vīzu. Ārvalstniekiem, kuriem minēto kategoriju uzturēšanās atļauju derīguma termiņš beidzās pirms 2020.gada 28.marta, ir nepieciešams pieteikties vīzai Ķīnas vēstniecībā, uzrādot veco uzturēšanās atļauju un citus dokumentus, kas pierāda, ka nav mainījies pamatojums šīs uzturēšanās atļaujas saņemšanai;
  • Personām, kuras plāno ieceļot Ķīnā, nepieciešams uzrādīt negatīvu Covid-19 PCR testu, veiktu ne agrāk kā 12 stundas pirms lidojuma, kā arī jārēķinās ar vairākas stundas ilgām veselības pārbaudēm lidostās (starptautiskie lidojumi var tikt novirzīti no galamērķa uz tuvākajām lidostām), kam seko obligāti Covid-19 testi un obligāta 14 dienu karantīna (iestāžu norādītajā viesnīcā). Informējam, ka katra province ir tiesīga noteikt arī ilgāku karantīnu ārzemju ieceļotājiem.
  • Pekina ir noteikusi papildu prasības ieceļotājiem – nosakot, ka obligātajā karantīnā (iestāžu norādītajā un ceļotāja apmaksātajā viesnīcā) ir jāpavada 21 diena un nākamās 7 dienas ir jāziņo varas iestādēm par savu veselības stāvokli. Pekinas varasiestādes iesaka arī pēdējās 7 dienas pavadīt karantīnā.
  • Informējam, ka Ķīnas varas iestādes var likt ārzemju ieceļotājiem 3 līdz 4 dienas uzturēties slimnīcā, ja, iebraucot valstī, personai tiek konstatētas Covid-19 antivielas. Ceļotājiem var tikt veiktas medicīniskas izmeklēšanas slimnīcā. Samaksa par slimnīcā saņemto aprūpi ir jāsedz pašam ceļotājam. Šī prasība var tikt attiecināta gan uz Covid-19 pārslimojušiem, gan pret Covid-19 vakcinētiem ceļotājiem.
  • Ceļojot kopā ar bērniem, lūdzam ņemt vērā, ka pozitīva Covid-19 testa rezultāta gadījumā, bērns var tikt izolēts no vecākiem uz visu slimības laiku, ja vecāku testa rezultāts ir negatīvs, bet bērna pozitīvs.
  • Iekšējā ceļošana pa Ķīnu un pārvietošanās atsevišķās pilsētās vai to daļās arī var tikt ierobežota, tai skaitā, province, kurā ieceļojat var pieprasīt iesniegt negatīvu Covid-19 testa sertifikātu, kā arī Covid-19 izplatības ierobežošanai pilsētas vai to daļas var noteikt mājsēdi (lockdown), tajā skaitā neļaujot pat pamest mājas vai viesnīcu.
  • Lūdzam ņemt vērā, ka atsevišķas valstis un teritorijas ir noteikušas ieceļošanas ierobežojumus ceļotājiem, kuri pēdējā laikā ir bijuši Ķīnā vai šķērsojuši to tranzītā. Pirms ceļojuma aicinām pārliecināties attiecīgās valsts tuvākajā pārstāvniecībā par ieceļošanas ierobežojumiem, kas noteikti Covid-19 dēļ.

Drošības situācija

Ņemot vērā sarežģīto iekšpolitisko situāciju Honkongā, aicinām ceļotājus regulāri sekot līdzi notikumu attīstībai plašsaziņas līdzekļos un sociālajās vietnēs.

Valstī ir spēkā Visķīnas Tautas kongresa Pastāvīgās komitejas pieņemtais Honkongas nacionālās drošības likums. Tajā noteikta atbildība par valsts šķelšanu, valsts varas graušanu, teroristiskām darbībām un slepenu vienošanos ar ārvalstīm vai ārvalstu spēkiem, kas apdraudētu valsts drošību. Par attiecīgiem pārkāpumiem var tikt piespriests pat mūža ieslodzījums. Sods var tikt piemērots arī par darbībām, kas veiktas atrodoties ārpus Honkongas. Ķīnas varas iestādēm ir tiesības aizturēt un tiesāt personas par drošības likuma pārkāpumu. Atsevišķos gadījumos aizturētās personas var tikt izdotas tiesāšanai kontinentālajā Ķīnā.

Ķīnā pastāv vispārēji terorisma draudi, augstāks terorisma draudu līmenis ir Siņdzjanas Uiguru (Xinjiang Uyghur) autonomajā reģionā, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, apmeklējot šo reģionu.

Plānojot ceļojumu uz Ķīnu, aicinām ņemt vērā to, ka vairāki valsts reģioni atrodas seismiski aktīvā zonā. Atsevišķos rajonos lietus un taifūnu sezona ilgst no maija līdz novembrim. Pirms ceļojuma iesakām noskaidrot informāciju par gaidāmajiem laikapstākļiem galamērķī.

Vietējie likumi un paražas

Obligāti jāievēro vietējā likumdošana un varas iestāžu prasības, īpaši attiecībā uz uzturēšanas atļaujām/vīzām. Pārkāpumu gadījumos privātpersonas/uzņēmēji var tikt aizturēti, apcietināti, deportēti vai liegta izbraukšana no valsts.

Narkotisko vielu aprite un lietošana Ķīnā ir aizliegta, personas var tikt sodītas ar ļoti bargiem sodiem, arī nāvessodu. Vietējās varas iestādes rīko reidus lidostās, klubos un citur. Bankomātos ir ierobežotas skaidras naudas izņemšanas iespējas VISA/Mastercard. Ar skaidrās naudas ievešana/izvešana nosacījumiem aicinām iepazīties muitas mājaslapā.

Ir ieteicams uzmanīties no 100 RMB (CNY) banknošu viltojumiem taksometros.

Jāņem vērā, ka ir apgrūtināta piekļuve atsevišķām interneta vietnēm, piemēram, Gmail, Google, Facebook, Twitter, kā arī saziņas platformai WhatsApp.

Ieceļošana un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, ieceļojot Ķīnā, ir jāsaņem vīza. Piesakoties vīzai (izņemot Honkongu), tiešsaistē jāaizpilda vīzas pieteikums un pēc tam vīzas dokumentu iesniegšanas pieteikums, lai rezervētu apmeklējuma laiku Ķīnas vēstniecībā Latvijā. Vēstniecība rekomendē ieplānot apmeklējuma laiku vismaz 20 dienas pirms plānotā brauciena. Detalizētu informāciju par vīzas saņemšanas nosacījumiem ir iespējams saņemt Ķīnas vēstniecībā Latvijā.

Atsevišķās Ķīnas pilsētās un provincēs tiek piemērots līdz pat 144 stundu tranzīta bezvīzu režīms, piemēram, ieceļojot Pekinas (Beijing Capital International Airport) un Šanhajas (Shanghai Pudong International Airport) starptautiskajās lidostās. Aicinām ceļotājus par katru individuālo braucienu personīgi konsultēties Ķīnas vēstniecībā Latvijā.

Kopš 2018. gada 1. maija Latvijas pilsoņi var bez vīzas uzturēties Hainaņas (Hainan) provincē līdz 30 dienām, ja brauciena mērķis ir tūrisms. Latvijas pilsoņi bez vīzas līdz 90 dienām pusgada laikā var uzturēties arī Makao, Honkongā un Taivānā.

Ārvalstniekiem vecumā no 14 līdz 70 gadiem, ieceļojot Ķīnā, visās robežšķērsošanas vietās ir jānodod biometrijas dati – pirkstu nospiedumi. 

Vēršam uzmanību, ka visiem ārvalstniekiem visu ceļojuma laiku līdzi ir jābūt pasei. Uzturēšanās vieta valstī obligāti ir jāreģistrē. Tas jādara tuvākajā policijas iecirknī 24 stundu laikā pēc ierašanās valstī. Ja ceļotāji plāno apmesties viesnīcā, reģistrāciju veiks viesnīcas darbinieki. Lai apmeklētu Tibetu, pirms brauciena jāsaņem Ķīnas varas iestāžu atļauja.

Sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatību, Taivānā ieviests aizliegums ievest dzīvniekus, gaļas produktus un ar to saistītos produktus, kā arī augus, sēklas, svaigus augļus un dārzeņus, un iesāktu ēdienu. Taivānas lidostās tiem pasažieriem, kuri ieveduši iepriekšminētos produktus, tos nepieciešams deklarēt vai arī izmest atkritumu konteinerā. Par šo noteikumu pārkāpumu paredzēts līdz 1 miljonu NTD liels naudassods (ekvivalents 33 000 USD). Jaunākā informācija pieejama šeit: https://www.baphiq.gov.tw/en

Veselība

Augstais gaisa piesārņojuma līmenis Ķīnā, kas var rasties lielākajās pilsētās un industriālajās zonās, var izraisīt bronhu, deguna blakusdobumu vai astmas saasinājumus bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pirms ceļošanas ir iespējams pārbaudīt piesārņojuma indeksa līmeni daudzās pilsētās reālajā laikā. Kad piesārņojuma līmenis ir īpaši augsts, Ķīnas varas iestādes var izsludināt “sarkano brīdinājumu” un  noteikt ceļu satiksmes un avio pārlidojumu ierobežojumus.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Ķīnā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.