Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Kambodžas Karalistē atcelti ar Covid-19 saslimšanu saistītie ieceļošanas ierobežojumi un personām, ieceļojot valstī, nav jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, kā arī nav jāievēro pašizolācija pēc ieceļošanas.

Aicinām jaunāko informāciju par COVID-19 radīto risku Kambodžai pārbaudīt Travel Health Pro vietnē.

Ja, atrodoties Kambodžā, ir aizdomas, ka jums ir COVID-19 simptomi, vajadzētu zvanīt pa tālruni +855 (0)12825424, un pašvaldības varēs jums ieteikt, kā rīkoties.

Drošības situācija

Vispārējā politiskā situācija Kambodžā ir stabila, tomēr vajadzētu sekot līdzi plašsaziņas līdzekļu un valdības paziņojumiem, un pievērst uzmanību notikumu attīstībai valstī. Aicinām izvairīties no jebkādu demonstrāciju vai lielāku pulcēšanās vietu apmeklējuma.

Uzturoties valstī, aicinām ievērot piesardzību, jo pastāv augsts vērtīgu mantu zādzības risks. Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību personīgo mantu drošībai, īpaši atrodoties naktsmītnēs, ļaužu apmeklētās vietās, kā arī izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības. Tiesībsargājošo iestāžu reakcija var būt ierobežota, tai skaitā cilvēkresursu trūkuma un valodas zināšanu barjeras dēļ.

Aizvadītajos gados Sīemrīebas (Siem Reap) un Sianukvilas (Sihanoukville) apkaimē ir fiksēti seksuāla rakstura uzbrukumi sievietēm–tūristēm. Uzbrukumi lielākoties notikuši gadījumos, kad tiek izmantoti taksometra pakalpojumi. Tādēļ aicinām būt modriem un piesardzīgiem, kā arī diennakts tumšajā laikā bez vajadzības uz ielas neatrasties.

Īpaši jāuzmanās saistībā ar vietējo drošības situāciju pierobežas reģionos un sauszemes robežšķērsošanas vietās. Visā valsts teritorijā, bet īpaši valsts ziemeļrietumu provincēs, joprojām atrodas plaši nesprāgušo mīnu un lādiņu lauki. Parasti šīs teritorijas netiek marķētas, tāpēc aicinām ievērot piesardzību, dodoties ārpus lielākām apdzīvotajām vietām un novirzoties no galvenajiem satiksmes ceļiem, kā arī iesakām neaiztikt aizdomīgus objektus.

Lai gan Kambodžas Karalistē pēdējā laikā nav notikuši terorakti, to iespējamību nevar izslēgt, tādēļ aicinām būt uzmanīgiem.

Lietus sezona valstī ilgst no jūnija līdz oktobrim. Tās izraisītie plūdi var nopietni ietekmēt satiksmi kā starp provincēm, tā arī galvaspilsētā Pnompeņā. Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par laikapstākļiem Kambodžas Meteoroloģiskā departamenta mājaslapā http://www.cambodiameteo.com/, kā arī plašsaziņas līdzekļos. Vēršam uzmanību, ka aktuālo informāciju par ūdens līmeni Mekongas upes baseinā un prognozes publicē arī Mekongas upes komisija tīmekļa vietnē https://www.mrcmekong.org/.

Kambodžā esošo ceļu stāvoklis ir atšķirīgs, un izmantojot transportlīdzekļus, aicinām ievērot vietējos ceļu satiksmes noteikumus un prasības transportlīdzekļa vadīšanas atļaujas saņemšanai. Aicinām izvērtēt transportlīdzekļa stāvokli, jo bieži vien to stāvoklis var palielināt ceļu satiksmes negadījumu risku.

 

Vietējie likumi un paražas

Aicinām stingri ievērot vietējos likumus un tradīcijas. Par karaļa vai monarhijas institūcijas kritiku vai aizskaršanu jebkādā veidā, tai skaitā tiešsaistē un sociālajos tīklos, draud cietumsods līdz pat pieciem gadiem.

Jums jāsaņem atļauja no rajona vadītāja, provinces gubernatora vai valsts tūrisma iestādes par jebkuru ceļojumu, kas tiek uzskatīts par neraksturīgu, ieskaitot uzņēmējdarbību, aktīvu filmēšanu vai jebkāda veida zinātniskus pētījumus. Aicinām atturēties no lidostu vai militāro bāzu fotografēšanas. Uzturoties reliģiskos objektos, aicinām ievērot noteiktās prasības, tai skaitā ģērbšanās etiķeti.

Valstī noteikti bargi sodi par jebkāda veida narkotiku lietošanu, izplatīšanu, uzglabāšanu un pārvadāšanu. Pat niecīga narkotisko vielu pārvadāšana vai uzglabāšana var novest pie ilga cietumsoda. Tiesas process un lietas izskatīšana var ilgt vairākus mēnešus, kuras laikā apsūdzētā persona, visticamāk, tiks turēta apcietinājumā.

Lai vadītu vietējo transportlīdzekli (arī mototransportu), ir nepieciešama Kambodžas vadītāja apliecība. Ja personas īpašumā ir starptautiskā vadītāja apliecība, var pieteikties Kambodžas vadītāja apliecībai.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Lai ieceļotu Kambodžā, ir nepieciešama vīza. Tūristu vīzas var pieteikt tiešsaistē vai var saņemt ierodoties.

Lai saņemtu sīkāku informāciju par ieceļošanas noteikumiem Kambodžā, aicinām sazināties ar Kambodžas Karalistes vēstniecību Krievijas Federācijā (tālrunis: +7 495 637 4736; e-pasts: camemb.rus@mfaic.gov.kh).

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.