Ziņas
Valsts sekretārs Andris Pelšs darba vizītē Indijā piedalās politiskajās konsultācijās

No 2022. gada 28. līdz 30. novembrim Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs uzturējās darba vizītē Indijā. Vizītes laikā notika Latvijas un Indijas Ārlietu ministriju politiskās konsultācijas, kuru laikā tika pārrunāta divpusējā sadarbība, Eiropas Savienības un Indijas attiecības un sadarbība starptautiskajās organizācijās. Amatpersonas  apmainījās viedokļiem par pašreizējo ģeopolitisko situāciju Eiropā un Indijas un Klusā okeāna reģionā. Sarunu partneri uzsvēra nepieciešamību turpināt augsta līmeņa vizīšu apmaiņu, kā arī padziļināt ekonomisko dialogu tādās jomās kā informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT) un zaļās tehnoloģijas.

Latvijas un Indijas amatpersonas atzīmēja Eiropas Savienības un Indijas Brīvās tirdzniecības nolīguma nozīmi ekonomisko attiecību veicināšanā. Apspriežot jautājumu par Krievijas izvērsto agresiju Ukrainā, A. Pelšs uzsvēra nepieciešamību kopīgiem spēkiem sargāt noteikumos balstītu starptautisko kārtību un ANO Drošības padomes pastāvīgo un nepastāvīgo locekļu īpašo lomu Krievijas agresijas apturēšanā. Sarunas partneri atzīmēja Latvijas un Indijas kopīgās vērtības un principus, kas balstīti demokrātijā, cilvēktiesībās, likuma varā un efektīvā multilaterālismā.

A. Pelšs arī piedalījās Latvijas vēstniecības Indijā rīkotajā valsts svētku pieņemšanā. Goda viešņas statusā pieņemšanu apmeklēja Indijas ārlietu un kultūras valsts ministre Mēnakšī Lekhī (Meenakshi Lekhi). Uzrunājot klātesošos, valsts sekretārs akcentēja: “Latviju un Indiju saista kopīgās vērtībās, kultūrā un draudzībā balstītas attiecības, kas stiprinātas kopš abu valstu diplomātisko attiecību nodibināšanas pirms 30 gadiem. Latvija vēlas turpināt attīstīt un padziļināt šīs attiecības, īpaši ar skatu uz zaļu, drošu un inovatīvu nākotni.”

Vizītes laikā A. Pelšs tikās ar Latvijas goda konsuliem Indijā, lai pateiktos par viņu ieguldījumu Latvijas interešu veicināšanā, īpaši uzņēmējdarbības un kultūras jomā, kā arī pārrunātu turpmākās sadarbības iespējas. Latvijai Indijā ir trīs goda konsuli – Karnatakas, Tamilnādas un Maharaštras štatā.

Tiekoties ar ES delegācijas Indijā vadītāju Ugo Astuto (Ugo Astuto), valsts sekretārs apsprieda ES un Indijas attiecības.

Vizītes laikā ar Indijas akadēmisko aprindu pārstāvjiem valsts sekretārs apsprieda reģiona aktualitātes. A. Pelšs uzstājās arī Jawaharlal Nehru universitātē, ievadot diskusiju par mainīgo ģeopolitiku un drošības situāciju Baltijas jūras reģionā.

Iepriekšējās Latvijas un Indijas politiskās konsultācijas norisinājās 2019. gada martā Rīgā.