Ziņas Atbalsts Ukrainai
Latvijas, Igaunijas un Lietuvas karogi

Pēdējos divus gadus mēs esam bijuši liecinieki tam, kā viena Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dalībniece aktīvi un brutāli mēģina iznīcināt otru. Runāsim skaidru valodu: Krievijas agresijas karš un zvērības pret tās suverēno un miermīlīgo kaimiņvalsti Ukrainu klaji pārkāpj starptautiskās tiesības, tostarp ANO Statūtus, un ir uzbrukums EDSO un tās pamatprincipiem.

Mēs neesam redzējuši neko citu kā tikai Krievijas bloķējošo uzvedību pašā EDSO – vispirms bloķējot jebkādu EDSO klātbūtni un darbību Ukrainā, pēc tam pilnīgi safabricētu iemeslu dēļ bloķējot Igaunijas prezidentūru 2024. gadā un tagad bloķējot konstruktīvus risinājumus, lai organizācija turpinātu pastāvēt un darboties.

Mēs paužam dziļu nožēlu par lēmumu, kas ļauj Krievijas ārlietu ministram S. Lavrovam personīgi piedalīties EDSO Ministru padomes 30. sesijā Skopjē. Tas Krievijai sniegs tikai vēl vienu propagandas iespēju.

S. Lavrova piedalīšanās EDSO Ministru padomes sanāksmē arī rada risku attaisnot agresoru Krieviju kā mūsu brīvo tautu kopienas pilntiesīgu locekli, trivializēt Krievijas pastrādātos nežēlīgos noziegumus un samierināties ar Krievijas klaju EDSO pamatprincipu un saistību pārkāpumu un necieņu pret tiem. Mēs, Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ministri, tajā nepiedalīsimies un neuzņemsimies atbildību par sekām, ko tā radīs.

Tas, kas mums šodien ir nepieciešams, ir tūlītēja Krievijas agresijas beznosacījumu apturēšana, tās karaspēka izvešana no visām okupētajām teritorijām, nodarītā kaitējuma kompensācija un pilnīga atbildība starptautisku noziegumu izdarītājiem. Nekas no tā nav panākts. Nav arī pazīmju, kas liecinātu, ka Krievija kaut attāli apsver iespēju ievērot savas starptautiskās saistības un saistības EDSO.

EDSO sākotnēji tika izveidota, lai veidotu Eiropas drošību, novērstu konfliktus un saglabātu mieru. Un Krievija ar savām prettiesiskajām un nežēlīgajām darbībām atkal un atkal ir pierādījusi, ka tā nav Eiropas drošības partneris. Faktiski šodien Eiropai ir vajadzīga drošība no Krievijas un pret Krieviju, nevis kopā ar to.

Tāpēc mēs, Baltijas valstu ārlietu ministri, nolēmām nepiedalīties EDSO Ministru padomes sanāksmē Skopjē. Mēs joprojām esam gatavi sadarboties ar partneriem un iesaistītajām valstīm, lai aizstāvētu EDSO principus un vērstos pret Krievijas agresiju un tās ideoloģiju.