ANO ĢA2

2021. gada 20. septembrī, uzturoties darba vizītē Ņujorkā (ASV), Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) augsta līmeņa nedēļas pasākumos ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Vidusjūras Savienības ģenerālsekretāru Naseru Kamelu (Nasser Kamel) un Gajānas ārlietu un starptautiskās sadarbības ministru Hjū Hiltonu Todu (Hugh Hilton Todd). Tāpat ārlietu ministrs tiešsaistē tikās ar Omānas sultanāta ārlietu ministru Sajjīdu Badru bin Hamadu Albusaidī (Sayyid Badr bin Hamad bin Hamoud Al Busaidi).

E. Rinkēvičs informēja Vidusjūras Savienības ģenerālsekretāru par aktuālo situāciju uz Latvijas – Baltkrievijas robežas un Lukašenko režīma hibrīduzbrukumu pret Latviju, Lietuvu un Poliju, izmantojot migrāciju kā politisku ieroci un padarot trešo valstu pilsoņus par savas politikas instrumentiem. Latvijas ārlietu ministrs aicināja kolēģi pievērst uzmanību notikumiem, kā arī strādāt ar Vidusjūras Savienības dalībvalstīm, lai nepieļautu to iedzīvotāju izmantošanu Baltkrievijas režīma interesēs.

Amatpersonas bija vienisprātis, ka Vidusjūras Savienība ir būtisks reģionālā dialoga formāts, kas dod ieguldījumu reģiona drošībā un stabilitātē. Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka ES ir vienlīdz svarīgi īstenot kaimiņattiecību politiku gan austrumu, gan dienvidu reģionos. Latvija ir ieinteresēta piedāvāt pieredzi Eiropas Dienvidu kaimiņattiecību reģionam digitālo tehnoloģiju un zaļās ekonomikas jomās.

Tiekoties ar Gajānas ārlietu un starptautiskās sadarbības ministru, E. Rinkēvičs apliecināja Latvijas vēlmi attīstīt ciešāku  sadarbību ar Gajānu, tai skaitā ilgtspējīgas attīstības, klimata rīcības un digitālajos jautājumos. Ārlietu ministrs uzsvēra Latvijas apņēmību stiprināt multilaterālismu un starptautiskos noteikumos balstītu pasaules kārtību.

Tāpat ministrs atzīmēja Latvijas vēlmi turpināt attīstīt kontaktus ar Karību valstu kopienu (The Caribbean Community/CARICOM), kuras galvenā mītne atrodas Gajānas galvaspilsētā Džordžtaunā.

Tiešsaistes sarunā ar Omānas ārlietu ministru E. Rinkēvičs apsvēra iespējas attīstīt divpusējo dialogu, rīkojot politiskās konsultācijas. Ministri bija vienisprātis pilnveidot Latvijas – Omānas divpusējo līgumu bāzi, lai veicinātu abu valstu ekonomisko sadarbību. Latvijas ārlietu ministrs novērtēja labo sadarbību ANO, tostarp savstarpēju atbalstu dažādu ANO struktūru vēlēšanās.