Ziņas
Gimniha

2023. gada 12. un 13. maijā, Stokholmā, Zviedrijā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes neformālajā sanāksmē.

Sanāksmē notika diskusija par Krievijas agresiju pret Ukrainu un ES attiecībām ar Ķīnu, kā arī tikšanās ar Ukrainas ārlietu ministru Dimitro Kulebu (Dmytro Kuleba).

Diskusijā par Krievijas agresiju pret Ukrainu E. Rinkēvičs uzsvēra nepieciešamību darīt visu, lai sniegtu militāro atbalstu Ukrainai. "Ukrainas bruņotajiem spēkiem ir akūti nepieciešama munīcija un ekipējums, lai gūtu panākumus cīņā ar Krievijas karaspēku un atbrīvotu okupētās teritorijas. Tāpēc nav pieļaujama kavēšanās ar pieņemto lēmumu apstiprināšanu un izpildi," norādīja ārlietu ministrs.

Vienlaikus E. Rinkēvičs atzīmēja, ka ES jāturpina arī politiskais atbalsts Ukrainai, sekmējot Ukrainas integrāciju ES, kā arī sniedzot ilgtermiņa finansiālo palīdzību. Ārlietu ministrs pauda atbalstu iestāšanās sarunu ar Ukrainu sākšanai līdz 2023. gada beigām. E. Rinkēvičs uzsvēra, ka ES jānovērtē Ukrainas īstenotās reformas un pauda cerību, ka Eiropas Komisijas gaidāmajā ziņojumā tiks atbilstoši novērtēts Ukrainas progress reformu jomā.

Papildus ārlietu ministrs norādīja, ka jāturpina spiediens pret Krieviju, ieviešot jaunas sankcijas, novēršot iespējas apiet jau ieviestās sankcijas, kā arī izstrādājot mehānismus, kas nodrošinās Krievijas un tās pārstāvju atbildību par agresiju pret Ukrainu un pastrādātajiem kara noziegumiem. Tāpat E. Rinkēvičs norādīja, ka jāturpina aktīvi uzturēt kontaktus ar globālajiem partneriem, lai nostiprinātu atbalstu starptautiskajās organizācijās un cīnītos ar Krievijas īstenoto dezinformāciju.

13. maijā E. Rinkēvičs Stokholmā piedalījās arī ESIndijas un Klusā okeāna reģiona ministru forumā. Foruma laikā ārlietu ministrs divpusēji tikās ar Indijas, Japānas, Singapūras, Šrilankas ārlietu ministriem, kā arī ar Fidži premjerministra vietnieku. Tikšanos laikā tika pārrunātas divpusējās attiecības, ekonomiskās sadarbības veicināšanas iespējas, sadarbība starptautiskajās organizācijās, kā arī ar Krievijas agresiju pret Ukrainu saistīti jautājumi.