ANO ĢA

2021. gada 20. septembrī Ņujorkā (ASV) Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) augsta līmeņa nedēļas laikā notika ārlietu ministra Edgara Rinkēviča tikšanās ar Austrālijas Savienības ārlietu un sieviešu lietu ministri Marisu Peinu (Marise Payne).

Sarunas laikā E. Rinkēvičs atzinīgi novērtēja Latvijas un Austrālijas politisko sadarbību. Ministrs pauda pārliecību, ka Latvijas vēstniecības atvēršana Austrālijā ir nozīmīgs solis, kas veicinās vēl ciešāku mūsu valstu sadarbību. “Esam gandarīti, ka, neskatoties uz Covid-19 pandēmiju, Latvijas un Austrālijas tirdzniecības apjoms ir palielinājies,” atzīmēja E. Rinkēvičs. Ministri bija vienisprātis, ka nepieciešams paplašināt Latvijas un Austrālijas līgumtiesisko bāzi, kas veicinās ekonomisko sadarbību.

E. Rinkēvičs uzsvēra Latvijas ļoti labo sadarbību ar Austrāliju ANO formātos: “Īpaši pateicīgi esam Austrālijai par ciešo partnerību cīņā ar dezinformāciju.”

Ministri pārrunāja arī reģionālās aktualitātes un globālās drošības izaicinājumus. E. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka Austrālijas sadarbība ar NATO un valsts ieguldījums starptautiskā miera un drošības nodrošināšanā balstās kopīgās vērtībās un interesēs. Austrālijas ārlietu ministre informēja par aktualitātēm Indijas un Klusā okeāna reģionā, uzsverot, ka nepieciešams turpināt ciešu koordināciju šajos jautājumos ar līdzīgi domājošajām valstīm, tajā skaitā Latviju.  

M. Peina un E. Rinkēvičs tikšanās laikā pārrunāja attīstību jautājumā par jaunu drošības līgumu starp Austrāliju, Lielbritāniju un ASV (AUKUS), kas paredz kodoltehnoloģiju piegādi Austrālijai kodolzemūdeņu izstrādei.