Ziņas
ES VLP

2023. gada 21. martā Briselē ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes (VLP) sanāksmē, kuras laikā notika dalībvalstu diskusija par 23. un 24. marta Eiropadomes secinājumu projektu.

E. Rinkēvičs pauda nostāju, ka ir jāturpina politiskais, ekonomiskais un diplomātiskais spiediens pret Krieviju, efektīvi jāievieš pieņemtās sankcijas un jānovērš to apiešana.

Ministrs aicināja pēc iespējas drīzāk lemt par Baltkrievijai noteikto sankciju salāgošanu ar sankcijām Krievijai, tādējādi mazinot to apiešanu. Latvija turpinās sniegt visu iespējamo politisko, militāro, humāno un finansiālo atbalstu Ukrainai, kā arī stingri atbalstīs turpmāko darbību, lai nodrošinātu Krievijas amatpersonu atbildību par agresijas noziegumu.

Ārlietu ministrs izteica Latvijas atbalstu stiprināt ES un dalībvalstu konkurētspēju, attīstīt zaļās un digitālās tehnoloģijas, kā arī veicināt pilnvērtīgas nozaru ekspertu un ministru diskusijas. Lai sekmētu konkurētspēju un ekonomikas izaugsmi, ES ir jāturpina realizēt atvērtu un ambiciozu tirdzniecības politiku, kā arī jāpaplašina ES brīvās tirdzniecības nolīgumu tīkls. Ir jāturpina iesāktais, lai sekmētu energoresursu cenu un patēriņa turpmāku samazinājumu, vienlaikus neapdraudot enerģētisko apgādes drošību.

Sanāksmē norisinājās neformāla diskusija ar Ukrainas premjerministra vietnieci Eiropas un eirointegrācijas jautājumos Olgu Stefanišinu (Olha Stefanishyna). Ārlietu ministrs pauda Latvijas atbalstu Ukrainas eirointegrācijai un iestāšanās sarunu uzsākšanai ar Ukrainu, tiklīdz tā būs ieviesusi Eiropas Komisijas formulētās rekomendācijas.