Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Kopš 2022. gada septembra vidus Irānā norisinās plaši nemieri un protesta akcijas, kuru savaldīšanai Irānas drošības spēki pielieto fizisku spēku un vardarbīgas metodes. Pieaug apdraudējums ārvalstu, īpaši Rietumvalstu, pilsoņiem un ir iespējami patvaļīgas ārzemnieku aizturēšanas un aresti. Šādos gadījumos ievērotais krimināltiesību process ir zemāks par starptautiskajiem standartiem un iespēja sniegt konsulāro palīdzību ir ārkārtīgi ierobežota.

Ņemot vērā nestabilo politisko situāciju Irānā, situācijā valstī jebkurā brīdī var kļūt grūti kontrolējama. Tas rada ievērojamus drošības riskus un šobrīd neprognozējamu drošības situācijas attīstību tuvākajā nākotnē, tādēļ Ārlietu ministrija stingri brīdina neceļot uz Irānu un Irānā esošos Latvijas valstspiederīgos steidzami pamest valsti.

Vēršam uzmanību, ka Irānā nav Latvijas vēstniecības, tāpēc lūdzam ņemt vērā, ka ir ierobežotas iespējas sniegt konsulāro palīdzību ārkārtas situācijā. Valstī notiek bieži telekomunikāciju pakalpojumu pārtraukumi, tostarp ierobežota interneta un mobilo sakaru  pieejamība. Par drošības situāciju valstī aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai Irānas plašsaziņas līdzekļos

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Irānas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Visiem ieceļotājiem vecākiem par 12 gadiem, kas nav Irānas pilsoņi, ir jābūt pilnībā vakcinētiem un ierašanās brīdī jāuzrāda derīgs vakcinācijas sertifikāts. Kopš pēdējās vakcīnas devas ir jābūt pagājušām vismaz 14 dienām.

Papildus, ir jāuzrāda arī negatīvais COVID PCR tests, kurš ir veikts pēdējo 72 stundu laikā pirms izbraukšanas.

  • Visiem ieceļotājiem tiek veikta veselības pārbaude, Covid-19 slimības simptomu gadījumā tiek nozīmēta papildus testēšana un līdz rezultāta saņemšanai persona atrodas karantīnā;
  • Ierodoties, pasažieriem var lūgt aizpildīt papīra veidlapu, norādot vārdu, uzvārdu, kontaktinformāciju un adresi.
  • Visiem pasažieriem, kas ierodas Irānā, lidmašīnā un lidostā vienmēr ir jāvalkā sejas aizsargmaska.

Pirms ceļojuma sazinieties ar aviokompāniju, lai precizētu tās prasības pasažieriem.

Drošības situācija

Aicinām neuzturēties vietās, kas atrodas tuvāk par 100 kilometriem no Afganistānas robežas un tuvāk par 10 kilometriem no Irākas robežas. Tāpat iesakām neceļot uz Sistānas un Beludžistānas (Sistan-Baluchistan) provinci un uz austrumiem no Bamas un Jaskas pilsētām.

Lai gan ir atcelta liela daļa ekonomisko un finanšu ierobežojumu pret Irānu, noteiktās sankcijas joprojām ir spēkā. Ierobežojošie pasākumi, kas saistīti ar cilvēktiesību pārkāpumiem un atbalstu terorismam, paliek nemainīgi.

Līdz Irānai noteikto starptautisko sankciju atcelšanai ceļotājiem ir jāņem vērā, ka valstī ir ierobežotas bezskaidras naudas norēķinu iespējas, tostarp kredītkaršu, bankas karšu un ceļojumu čeku izmantošanai.

Plašāk par Eiropas Savienības sankcijām pret Irānu lasiet šeit

Vietējie likumi un paražas

Iesakām ceļotājiem cienīt un ievērot valsts likumus un paražas. Irānā ir aizliegts fotografēt militāros un valdības objektus, jo to var uzskatīt par spiegošanu un piemērot visaugstāko soda mēru. Valstī ir aizliegta alkoholisko dzērienu lietošana. Sievietēm Irānā, publiskās vietās jāapsedz galva.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi, ieceļojot Irānā tūrisma nolūkos, vīzu ar termiņu līdz 14 dienām bez pagarināšanas iespējām var saņemt Teherānas, Tebrizas, Isfahānas un Širāzas starptautiskajās lidostās. Ja vīza ir nepieciešama ilgākam laika periodam, tad par vīzas saņemšanas iespējām jāinteresējas Irānas Islāma Republikas vēstniecībā Zviedrijā.

 Latvijas nepilsoņa pases turētājiem jebkura termiņa vīza ieceļošanai Irānā noformējama, iesniedzot vīzas pieteikumu Irānas Islāma Republikas vēstniecībā Zviedrijā.

Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc izceļošanas no valsts.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā , kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā .

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv .

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, atgādinām, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.