Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Igaunijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Visiem ieceļotājiem, izņemot tiem, kuri valsti šķērso tranzītā, jāaizpilda ieceļotāju anketa –  jānorāda kontaktinformāciju un informāciju par valsti, no kuras ieceļo. Anketu nepieciešams aizpildīt 72 stundu laikā pirms ieceļošanas valstī. 
  • Ieceļotājiem, kuriem nav Covid-19 simptomu, no zema riska valstīm tests nav jāveic un pašizolācija nav jāievēro. Valstu saraksts tiek aktualizēts katru piektdienu šajā tīmekļa vietne: https://vm.ee/en/information-countries-and-quarantine-requirements-passengers).
  • Ierodoties Igaunijā tranzītā, Covid-19 tests nav jāveic, kā arī nav jāpilda ieceļotāju anketa.

Ieceļotājiem Igaunijā no augsta riska valstīm (14 dienu kumulatīvais inficēšanās rādītājs ir lielāks par 75 uz 100 tūkst.) ir nepieciešams ievērot 10 dienu pašizolāciju.

Pašizolāciju var neievērot, ja persona pēdējo 180 dienu laikā ir pārslimojusi Covid-19 un atzīta par veselu, kā arī, ja persona pēdējo 12 mēnešu laikā ir saņēmusi pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19. Personas, kas izslimojušas Covid-19 pēdējo 12 mēnešu laikā un saņēmušas 1 vakcīnu, ir pielīdzināmas pilnībā vakcinētām personām. Personas rīcībā ir jābūt Covid-19 sertifikātam, kas apliecina vakcinācijas vai izslimošanas faktu.

Spēkā ir īpaši noteikumi attiecībā uz 1 dienas tūrismu Igaunijā personām, kuras vēl nav pilnībā vakcinētas, vai arī nav izslimojušas Covid-19. Personas, kas pirms ierašanās Igaunijā būs veikušas Covid-19 PCR (72 stundu laikā) vai antigēnu (48 stundu laikā) testu ar negatīvu rezultātu, būs atbrīvotas no pašizolācijas prasības ievērošanas.

Pierobežas iedzīvotājiem ir spēkā izņēmums attiecībā uz ieceļošanu no Latvijas saistībā ar darbu un izglītības iegūšanu, ja robeža tiek šķērsota vismaz divas reizes nedēļā. Noteikumi paredz, ka bez pašizolācijas prasības ievērošanas Igaunijā drīkst ierasties, lai strādātu un iegūtu izglītību, ja persona ir veikusi vienu PCR testu nedēļā vai arī personas rīcībā ir atzinums, ka tā nav infekcioza.

Izņēmumi par Covid-19 testa apliecinājuma uzrādīšanas ir attiecināmi uz Valkā un Valgā deklarēto iedzīvotāju bez Covid-19 simptomiem pārvietošanos, abu pilsētu administratīvo teritoriju robežās. Izņēmums Valkas un Valgas gadījumā ir spēkā neatkarīgi no 14 dienu kumulatīvā Covid-19 inficēšanās rādītāja.

Saīsināt pašizolācijas periodu (attiecas uz personām, kas ierodas Igaunijā no Eiropas u.c. reģioniem, izņemot trešo valstu personas, kas ierodas Igaunijā, lai strādātu vai iegūtu izglītību) ir iespējams sekojošos veidos:

  • 72 stundu laikā pirms ieceļošanas Igaunijā ir veikts Covid-19 tests, kura rezultāts ir negatīvs. Otro testu ir iespējams veikt ne ātrāk kā 6. dienā pēc ierašanās valstī – ja otrā testa rezultāts ir negatīvs, tad pašizolāciju var pārtraukt;
  • ja tests nav veikts iepriekš, tad testu var veikt ierodoties Igaunijā kādā no testēšanās punktiem. Otro testu ir iespējams veikt ne ātrāk kā 6. dienā pēc ierašanās valstī – ja otrā testa rezultāts ir negatīvs, tad pašizolāciju var pārtraukt.
  • Lai ieceļotu Igaunijā, tests nav obligāts. Testēšana paredz iespēju saīsināt pašizolācijas periodu.

Telefona numurs otrā testa pieteikšanai: +372 678 0000.

Informācija par nepieciešamajiem dokumentiem, kas apliecina Covid-19 pārslimošanu vai vakcinācijas saņemšanu šeit.

Ieceļotājiem bez Covid-19 simptomiem no trešajām valstīm, kas nav minētas ES zaļajā sarakstā, un kurās 10 kumulatīvais Covid-19 inficēšanās rādītājs nepārsniedz 75 uz 100 000 iedzīvotājiem, ierodoties Igaunijā nav jāievēro pašizolācija.

Pastāv brīva personu kustība no kontinentālās Igaunijas uz salām un no tām. Nav ierobežojumu izceļošanai no valsts.

Iepriekš minētās personas drīkst šķērsot Igaunijas robežu, tai skaitā izmantojot gan personīgo transportlīdzekli, gan pieejamos pasažieru pārvadātāju pakalpojumus.  Vairāk informācijas par starptautiskajiem pasažieru pārvadātājiem:

Aktuālāko informāciju par nosacījumiem lūdzam meklēt: Igaunijas policijas un robežsardzes pārvalde: angliskikrieviski. Igaunijas Ārlietu ministrija: angliskikrieviski. Igaunijas valdības mājaslapa par COVID-19 ierobežošanu: angliskikrieviski.

Sabiedriskie ierobežojumi

Atvērti veikali, sabiedriskās ēdināšanas iestādes, teātri, koncertzāles, kinoteātri un muzeji. Atvērti sporta, spa un fitnesa centri, kā arī peldbaseini. Sporta notikumus drīkst apmeklēt skatītāji.

No 26.08. maskas ir jāvalkā visos iekštelpu pasākumos, kuros netiek nodrošināta Covid-19 sertifikātu pārbaude.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar COVID-19 Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Igaunijā var uzturēties līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Igaunijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Igaunijā vai ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.