Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Politiskās un drošības situācijas pasliktināšanas dēļ Ārlietu ministrija aicina neceļot uz Haiti. Visiem Latvijas valstspiederīgajiem, kas šobrīd atrodas Haiti, iespēju robežās aicinām izceļot no valsts. Ārlietu ministrija uzsver, ka konsulārās palīdzības sniegšana valstī ir ierobežota.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Haiti Republikas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Ieceļojot Haiti ir jāuzrāda Antigēnu vai PCR negatīvs Covid-19 testēšanas rezultāta apliecinājums, kurš ir veikts vismaz 72 stundas pirms ieceļošanas valstī;
  • Pie ieceļošanas lidostā tiks veikta veselības pārbaude. Personas ar Covid-19 saslimšanas pazīmēm tiks izolētas;
  • Ir jāaizpilda veselības deklarācijas veidlapa lidojuma laikā, kurā jānorāda Jūsu kontaktinformācija un informācija par uzturēšanās vietu Haiti. Veidlapa jāuzglabā 2 nedēļas.
  • Sabiedriskās vietās obligāta prasība sejas un deguna aizsargmasku lietošana.
  • Obligāta sociālā distancēšanās un liegums pulcēties vairāk kā 10 cilvēkiem.

No tūristiem, kuri ieceļo Haiti, tiek iekasēts (skaidrā naudā) tūrisma nodoklis 10 ASV dolāru apmērā.

Noteiktie ierobežojumi valstī var mainīties ļoti strauji, tādēļ aicinām aktuālāko informāciju skatīt Haiti Veselības ministrijas tīmekļa vietnē vai par ierobežojumiem valstī vaicāt avio pārvadātājam. 

Drošības situācija

Kopš 2022. gada 12. septembra satiksme uz galvenajiem ceļiem valstī ir traucēta, vietām ceļi ir bloķēti, izvietotas barikādes. Tāpat arī galvaspilsētā Portoprensā (Port-au-Prince), kā arī citviet valstī notiek plašas demonstrācijas. Ārlietu ministrija aicina saglabāt modrību un sekot līdzi izceļošanas iespējām.

Atrodoties Haiti, iesakām ievērot piesardzību, jo valstī saglabājas augsts noziedzības līmenis, iespējamas bruņotas laupīšanas, uzbrukumi ārvalstu tūristiem un cilvēku nolaupīšanas gadījumi, lai iegūtu izpirkuma maksu. Tāpat aicinām ceļotājus izvairīties no dalības demonstrācijās, kā arī ievērot maksimālu piesardzību, atrodoties vietās, kurās vienlaikus uzturas liels skaits cilvēku, tostarp tūrisma apskates objektu tuvumā.

Iesakām ceļotājiem neapmeklēt galvaspilsētas Portoprensas graustu rajonus Karefūru (Carrefour), Sitē Soleija (Cite Soleil), Martisāna (Martissant) un Belēra (Bel Air), kur policijas klātbūtne ir ierobežota, tāpēc nav iespējams garantēt ceļotāju drošību. Tāpat iesakām neapmeklēt Petionviles un Portoprensas pilsētas.

Valsts autoceļi var tikt pēkšņi bloķēti. Aicinām sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādēm.

Atlantijas viesuļvētru sezona valstī ilgst no jūnija līdz novembrim. Gadījumā, ja ceļojums šajā laikā ir neatliekams, iesakām sekot līdzi laika ziņām un ievērot piesardzību.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Uz laiku ir slēgta Toussaint Louverture starptautiskā lidosta. Sazinieties ar savu aviopārvadātāju, lai uzzinātu jaunāko informāciju par lidojumiem.

Latvijas pilsoņiem, ieceļošanai Haiti uz laiku līdz 30 dienām, vīza nav nepieciešama, bet avio pārvadātājs var lūgt uzrādīt atpakaļceļa biļeti.

Latvijas nepilsoņiem, ieceļošanai Haiti, ir jānoformē ieceļošanas vīza. Informāciju par vīzu noformēšanas kārtību var iegūt Haiti vēstniecībā Beļģijas Karalistē pa tālr:.+32 2 649 73 81 vai ambassade@amb-haiti.be, kā arī Vācijas Federatīvajā Republikā pa tālr: +49 30 88 55 41 34, vai amb.allemagne@diplomatie.ht.

Atgādinām, ka pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus no ieceļošanas dienas Haiti.

Veselība

Haiti ir konstatēti saslimšanas gadījumi ar Zikas vīrusu. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnēs. 

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas tīmekļa vietnē: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar  Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Anne-Rose Christa Schön, pa e-pastu: consulathonorairelettonie@gmail.com; arschoen_arca@outlook.com, vai tālruņa numuru +509 37 01 05 93.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.