Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar meža ugunsgrēku izcelšanos augsto risku Grieķijā, vasaras mēnešos aicinām Latvijas valstspiederīgos, kas plāno ieceļot Grieķijā vai šobrīd atrodas valstī, pastāvīgi sekot Grieķijas atbildīgo dienestu un varas iestāžu informācijai par aktuālo situāciju, kā arī ievērot visas norādes saistībā ar iespējamo evakuāciju no ugunsgrēku skartajām teritorijām. Lai saņemtu savlaicīgu un aktuālu informāciju par meža ugunsgrēkiem Grieķijā, aicinām Latvijas valstspiederīgos, kas atrodas valstī, ieslēgt mobilos telefonus “roaming” (viesabonēšanas) režīmā.

Atrodoties īpaši spēcīgu nokrišņu un plūdu skartajos rajonos Grieķijā, aicinām ņemt vērā strauji mainīgo situāciju un sekot aktuālajai informācijai ārkārtas situāciju numura "112" norādēm sociālajos medijos: 112 Ελλάδος-Ευρωπαϊκός αριθμός έκτακτης ανάγκης/European Emergency Number un Grieķijas policijas oficiālo paziņojumu lapai par pārvietošanās un satiksmes ierobežojumiem : https://www.astynomia.gr/ektaktes-kykloforiakes-rythmiseis-logo-ekdilosis-dysmenon-kairikon-fainomenon/?fbclid=IwAR0oS-_qqOP-08SLHQtaD3u_uRlqjzqZAj6vtKJo3kdn7WYGTokuKuEoP0c

Drošības situācija

Dažās Grieķijas salās Egejas jūrā, jo īpaši, Lesbas (Lesbos), Hiosas (Chios jeb Xios) un Samas (Samos) salās, reaģējot uz neseno migrantu pieplūdumu no Turcijas, ir notikuši nemieri un vardarbīgas sadursmes. Atrodoties kādā no šīm salām, aicinām būt piesardzīgiem un izvairīties no demonstrācijām vai līdzīgiem masu pulcēšanās pasākumiem, līdz minimumam ierobežot pārvietošanos salas teritorijā, kā arī sekot vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties tūristu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas - makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml., glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās, piemēram, apģērba iekškabatās un neatstāt tās bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Vēršam uzmanību, ka Grieķija atrodas seismiski aktīvā reģionā. Tādēļ tiem, kuri apmeklē Grieķiju vai uzturas šajā reģionā, jābūt piesardzīgiem un zemestrīces gadījumā jāievēro vietējo varasiestāžu ieteikumi un norādījumi.

Aicinām ceļotājus iepazīties ar Grieķijas Republikas Civilās aizsardzības ģenerālsekretariāta ieteikumiem par rīcību dažādu katastrofu un dabas stihiju situācijās: https://www.civilprotection.gr/en/media-gallery?tid=69

Vietējie likumi un paražas

Grieķijā regulāri tiek rīkoti streiki, un tādēļ var tikt kavēta sabiedriskā transporta kustība, piemēram, metro, prāmju satiksme uz salām. Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par sabiedriskā transporta kustības traucējumiem un vajadzības gadījumā sazināties ar attiecīgā pakalpojuma sniedzējiem.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Grieķijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Grieķijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļojuma dokumentam jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Veselība

Grieķijas dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais bezmaksas ārkārtas tālrunis – 112

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Grieķijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.