Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību pasaulē Ekvadoras varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Tūristiem ir atvērtas robežas ar Peru Huaquillas un Macará robežpunktos (atļauts šķērsot no 8:00-17:00), bet pārvietošanās uz Kolumbiju ir atļauta tikai starptautiskajā robežpunktā Rumichara plkst. 8:00-17:00. Lielākā daļa jūras ostu ieceļotājiem tūrisma nolūkos ir slēgtas. Starptautiskie aviopārvadājumi ir atsākuši darbību. Īpaši noteikumi regulē ieceļošanu Galapagu salās. Par tiem aicinām konsultēties ar tūrisma operatoru vai aviokompāniju.

Prasības ieceļotājiem Ekvadorā:

  • Ieceļojot visām personām ir jāaizpilda pasažieru pārvadātāja izsniegts apliecinājums, kurā jānorāda uzturēšanās adrese Ekvadorā un kontaktinformācija;
  • Nevakcinētām personām ieceļojot valstī ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR testa rezultāts, kas nav veikts agrāk par 72h pirms ieceļošanas valstī. Testa esamību pārbaudīs pasažieru pārvadātājs un bez testa nevarēs iekāpt lidmašīnā. No testa prasības ir atbrīvoti bērni, kas ir jaunāki par 3 gadiem, vakcinētas personas, kas vakcinācijas faktu var apliecināt ar sertifikātu, lidmašīnu apkalpes locekļi un tranzīta pasažieri;
  • Pasažieri, kuri ir pārslimojuši Covid-19, lai ieceļotu Ekvadorā var uzrādīt pozitīvu Covid-19 PCR testa rezultātu, kas nav jaunāks par 14 dienām;
  • Bērniem no 3 līdz 16 gadiem, ieceļojot valstī, jāuzrāda negatīvs RT-PCR tests (ne vecāks par 72 h) vai vakcinācijas sertifikāts;
  • Personām, kurām pēc ielidošanas lidostā veiktais ātrais antigēnu tests būs pozitīvs, nepieciešams doties 10 dienu pašizolācijā.

Valstī ir atcelts ar Covid-19 saslimstību saistītais ārkārtas stāvoklis. Vietējās pašvaldības ir tiesīgas noteikt savus ierobežojumus, tādēļ ir svarīgi sekot iestāžu norādījumiem un informācijai presē.

Aktuālā informācija http://www.ecuador.org/covid19/ (informācija spāņu valodā) un https://www.coronavirusecuador.com/ (informācija spāņu valodā).

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā ir pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Valstī bieži notiek plaši protesti, kuri pāraug vardarbībā. Pastāv risks, ka demonstrācijas un ceļu bloķēšana var notikt bez iepriekšēja brīdinājuma. Informācija par satiksmes ierobežojumiem ir atrodama šeit: https://www.ecu911.gob.ec/consulta-de-vias/. Ja atrodaties valstī, aicinām sekot līdzi vietējo varas iestāžu sniegtajai informācijai.

Ārlietu ministrija iesaka ievērot piesardzību, uzturoties Ekvadorā, un aicina izvairīties no atrašanās masu pulcēšanās un demonstrāciju norises vietās. Ministrija stingri iesaka neapmeklēt Ekvadoras ziemeļaustrumu daļas aizliegto 20 km zonu gar sauszemes robežu ar Kolumbiju, izņemot oficiālo robežas šķērsošanas vietu Tulkanas (Tulcan) pilsētā Karči (Carchi) provincē. Ceļotājiem arī jāizvairās apmeklēt El Angel dabas rezervātu, kas atrodas aizliegtajā 20 km zonā.

Tāpat Ārlietu ministrija iesaka neceļot uz Sukumbiosas (Sucumbios) provinces Tarapoas (Tarapoa) pilsētu un Kujabeno (Cuyabeno) rezervātu, kas atrodas ārpus aizliegtās 20 km zonas.

Ārlietu ministrija brīdina, ka Ekvadora atrodas seismiski aktīvā zonā. Zemestrīces un vulkānu izvirdumi ir iespējami valsts piekrastes rajonos. Kopš 2020.gada jūnija valsts vidienē ir aktivizējies vulkāns Sangai (Sangay), tā aktivitāte tiek vērtēta kā augsta un ļoti augsta. Ministrija arī neiesaka tuvoties Tungurahuas (Tungurahua), Reventadoras (Reventador), Čileses (Chiles) un Sero Negro (Cerro Negro) vulkāniem, ņemot vērā to aktivitāti pēdējā laikā.

Bruņotu laupīšanu gadījumi tiek novēroti arvien biežāk, tāpat samērā regulāri notiek sīkas zādzības.

Vietējie likumi un paražas

Ministrija atgādina, ka valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem vīzas ar tūrisma mērķi ieceļošanai Ekvadorā nav nepieciešamas, ja uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas. Pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus.

Vīzu jautājumos, ja uzturēšanās plānota ilgāku laiku vai ieceļošanas mērķis ir cits, nevis tūrisms, ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto Ekvadoras vēstniecību Vācijā (tālrunis +49 30 800 96 95, e-pasts: info@ecuadorembassy.de).

Veselība

Reģionā pieaug Zikas vīrusa izplatība. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Tāpat iespējams sazināties ar Latvijas goda konsulu Maria Patricia Ponce Arteta, pa e-pastu: letoniaconsuladoecuador@gmail.com, vai tālruņa numuru: +593 2 256 2679; +593 9 96 200 407.

Papildus ir iespējams viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.