❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Ēģiptes varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

  • Personām, kuras pabeigušas Covid-19 vakcinācijas pilnu kursu (kopš pēdējās vakcīnas devas saņemšanas pagājušas vismaz 14 dienas), ieceļojot Ēģiptē jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas sertifikāts angļu, franču vai arābu valodā. Ierobežojums neattiecas uz bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem.
  • Personām, kas nav veikušas Covid-19 vakcināciju vai nav pabeigušas pilnu vakcinācijas kursu, ieceļojot Ēģiptē jāuzrāda Covid-19 PCR testa negatīvu rezultātu drukātā veidā. Testa rezultāts nedrīkst būt senāks par 72 stundām kopš lidojuma uz Ēģipti izlidošanas. Ierobežojums neattiecas uz bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem.
  • Ieceļotājiem jāuzrāda arī derīga dzīvības un veselības apdrošināšanas polise.

Saistībā ar augsto saslimstību ar Covid-19 Ēģiptē, tostarp tūristu vidū kūrortos, ceļotāji tiek aicināti viesnīcā un visās publiskajās vietās stingri ievērot visus epidemioloģiskās drošības pasākumus (2 m distance, aizsargmasku valkāšana, roku mazgāšana, dezinfekcijas līdzekļu lietošana utt.) pat tad, ja vietējās varas iestādes, ārstniecības iestādes vai kūrorta administrācija stingri neseko šo prasību ievērošanai. Veselības aprūpes līmenis vairumā Ēģiptes ārstniecības iestāžu ir daudz zemāks nekā Latvijā; sevišķi pandēmijas apstākļos saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību ir apgrūtinoši. Ja personai, atrodoties Ēģiptē, tiek konstatēta saslimšana ar Covid-19, tā nedrīkst atgriezties Latvijā ar plānoto pasažieru pārvadājuma reisu. Personai jāuzturas Ēģiptē, kamēr tā atveseļojas. Tādēļ Ēģiptē gan saslimušajai personai, gan tās kontaktpersonai var nākties uzturēties ilgāk, nekā plānots. Ja ceļojumu apdrošināšanā nav iekļauti riski, kas saistīti ar Covid-19 saslimšanu, personai jārēķinās arī ar papildus izmaksām.

Ieceļojot Ēģiptē nav jāievēro karantīna, bet, uzturoties sabiedriskās vietās, tostarp sabiedriskajā transportā, ir jālieto sejas aizsargmaska. Tūristiem nav atļauts pārvietoties starp Ēģiptes reģioniem, piemēram, dodoties ceļojumā uz Sarkanās jūras piekrasti, nav atļauts apmeklēt Kairu vai Gīzas piramīdas. Vietējās varas iestādes var ieviest papildus ierobežojumus bez iepriekšēja brīdinājuma, tādēļ aicinām sekot līdzi aktualitātēm.

Aviopārvadātāji ir būtiski samazinājuši reisu skaitu, tādēļ pirms ceļojuma ir jāsazinās ar aviokompāniju, lai pārliecinātos, vai reiss tiek nodrošināts.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ēģiptē joprojām ir spēkā ārkārtas stāvoklis. Joprojām notiek periodiski teroristu uzbrukumi baznīcām. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus izvairīties no reliģisku vietu apmeklēšanas reliģisko svētku laikā, kā arī aicina sekot valsts un tiesībsargājošo iestāžu norādījumiem, un plašsaziņas līdzekļos sniegtajai informācijai.

Drošības situācija dažādos Ēģiptes reģionos ir atšķirīga, valstī pastāv terorisma draudi. Iespējami uzbrukumi tūristiem, tostarp pludmalēs un citās atpūtas zonās. Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos nekavējoties pamest vietas, kur vērojama cilvēku pulcēšanās, tostarp arī demonstrācijas pie ārvalstu vēstniecībām.

Ārlietu ministrija stingri iesaka plānot ceļojumu un ekskursijas Ēģiptes teritorijā, izmantojot uzticamas tūrisma aģentūras, jo tās tūrisma maršrutus saskaņo ar atbildīgajām varas iestādēm. Ņemot vērā nestabilo drošības situāciju reģionā un Ēģiptes noteiktos pārvietošanās ierobežojumus valsts teritorijā, Ārlietu ministrija aicina neapmeklēt teritorijas 50 km attālumā no robežas ar Lībiju un Sudānu, izņemot tūrisma objektus Abu Simbelā. Ņemot vērā Ēģiptes armijas īstenoto pretterorisma operāciju, Ārlietu ministrija stingri aicina ceļotājus neapmeklēt Sīnāja pussalas ziemeļdaļu.

No 2020. gada 9. marta Izraēla ir slēgusi Tabas robežpunktu virzienā no Ēģiptes uz Izraēlu ārvalstu ceļotājiem, Izraēlas nerezidentiem. Ja ceļotājam ir atpakaļceļa aviobiļete no Eilatas lidostas, 6 h pirms reisa var iebraukt Izraēlā, lai dotos uz lidostu, robežpunktā uzrādot pasi un izdrukātu aviobiļeti.

2021. gada 5. janvārī Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, Bahreina un Ēģipte vienojās normalizēt attiecības ar Kataru, tādēļ pamazām tiek atcelti ierobežojumi gaisa satiksmei starp šīm valstīm. Ēģipte ir no jauna atsākusi lidojumus uz Kataru. Aicinām ceļotājus, kuri dodas caur/uz Dohu, ieskaitot tos, kuriem ir apstāšanās vienā no iepriekš minētajām valstīm, pārliecināties par reisa aktualitāti.

Ministrija aicina izvairīties no individuālas ceļošanas pa sauszemi visā valsts teritorijā, jo īpaši no došanās uz attāliem apgabaliem Sahāras tuksnesī.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus, kuri dodas uz Ēģipti vai jau atrodas valstī, sekot jaunākajai informācijai šajā mājaslapā un plašsaziņas līdzekļos, vai arī zvanīt uz Latvijas vēstniecību Ēģiptē pa tālruni +20 106 884 0874.

Vietējie likumi un paražas

Ēģiptes sabiedrībā, īpaši lauku apvidos, dominē konservatīvas tradīcijas, tādēļ sievietēm ir ieteicams sabiedriskās vietās valkāt atturīgu apģērbu. Ir konstatēti dzimumu vardarbības gadījumi, tostarp pret ārvalstniecēm.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Ēģiptē ir vajadzīga vīza. Saskaņā ar Ēģiptes sniegto informāciju Latvijas pilsoņi pirms ceļojuma var noformēt elektronisko vīzu, ko iespējams saņemt tikai Ēģiptes oficiālajā tīmekļa vietnē: www.visa2egypt.gov.eg. Elektroniskai vīzai ir jāpiesakās vismaz septiņas dienas pirms plānotā ceļojuma. Vīzas atteikuma vai pieteikuma anulēšanas gadījumā, t.sk., ja vīzu anketa aizpildīta nepilnīgi vai kļūdaini, valsts nodeva netiek atmaksāta. Pagaidām Latvijas pilsoņi Ēģiptes vīzu var saņemt arī uz robežas, ieceļojot Ēģiptē. Vienreizējas vīzas nodeva ir 25 ASV dolāri, daudzkārtējas – 60 ASV dolāri. Samaksa veicama bankas filiālē robežas šķērsošanas vietā.

Latvijas nepilsoņiem vīza jāsaņem pirms ceļojuma kādā no Ēģiptes diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām. Ārlietu ministrija aicina pirms došanās uz Ēģipti par vīzas saņemšanas kārtību sazināties ar Latvijā akreditēto Ēģiptes vēstniecību Zviedrijā.

Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Veselība

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/.

Ceļotājiem, kuri ieceļo Ēģiptē no Adisabebas (Etiopija) ir jāuzrāda sertifikāts par vakcinēšanos pret dzelteno drudzi (yellow fever – polio).

Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropisko slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas Republikas vēstniecību Ēģiptē pa tālruni ārkārtas situācijām: +20 106 884 0874 (sazvanāms 24/7) vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e‑pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Tāpat aicinām viedtālrunī lejupielādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.