Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Valsts galvaspilsētā Bangi un visā valsts teritorijā notiek vardarbīgi etnisko grupu nemieri. Centrālāfrikas Republikā iespējami arī teroristisko grupējumu uzbrukumi. Ņemot vērā regulāras nemiernieku aktivitātes, cilvēku nolaupīšanu gadījumus, bruņotas zādzības un noziedzīgo bandu izraisīto sadursmju skaitu, Ārlietu ministrija stingri iesaka neapmeklēt Centrālāfrikas Republiku.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu glabāšanu un realizāciju, draud bargi sodi. Tāpat ir aizliegts iegādāties dimantus vai citus dārgakmeņus no personām, kam nav valsts izsniegta pilnvarojuma.

Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem saglabāt piesardzību, izmantojot foto kameras publiskās vietās. Par valdības īpašumu, ierēdņu, militārpersonu, valdības transportlīdzekļu un iekārtu fotografēšana var tikt piemērots cietumsods un aprīkojums var tikt konfiscēts.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Centrālāfrikas Republikā ir nepieciešama vīza.

Vīzu jautājumos aicinām ceļotājus sazināties ar Centrālāfrikas Republikas vēstniecību Krievijā, Maskavā, tālrunis: +7 495 434 4520, vai Beļģijā, Briselē, tālrunis: +32 2 705 56 03.

Veselība

Vakcinētiem ceļotājiem ieceļojot jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas sertifikāts. Nevakcinētiem ceļotājiem ieceļojot jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR tests, kas veikts ne agrāk kā 72 h pirms ieceļošanas. 

Centrālāfrikā pastāv risks inficēties ar holēru un Zikas vīrusu. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā.

Tā kā Centrālāfrikas Republikā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās, taču, ņemot vērā pašreizējo drošības situāciju, iespēja sniegt konsulāro palīdzību ir ierobežota, jo Centrālāfrikas Republikā darbojas tikai Francijas vēstniecība.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.