Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 izplatību pasaulē Čehijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ieceļošana Čehijā notiek, ņemot vērā interaktīvo Eiropas “luksofora” karti: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/. Latvija iekļauta tumši sarkano valstu sarakstā.

Saskaņā ar aktuālajām izmaiņām neatkarīgi no valstu kategorijas ārzemniekiem ieceļojot Čehijā, jāuzrāda negatīvs PCR tests pirms ieceļošanas, kā arī jāveic atkārtots tests no piektās līdz septītajai dienai pēc ieceļošanas.

Līdz testa rezultātam pašizolācija nav nepieciešama, taču obligāts pienākums ārpus apmešanās vietas valkāt respiratoru. No testa prasības atbrīvotas personas, kuras saņēmušas 3.vakcīnas devu jeb tā dēvēto balstsvakcīnu; savukārt personām, kuras saņēmušas divas vakcīnu devas vai atveseļojušās no Covid-19 180 dienu laikā, nav jāveic atkārtots tests pēc ieceļošanas.

No testa prasības atbrīvoti bērni, kas jaunāki par 12 gadiem, un 12 līdz 18 gadus veci bērni, kas saņēmuši divas vakcīnas devas.

Ieceļotājiem jāaizpilda Sabiedrības veselības pasažieru veidlapa (https://plf.uzis.cz/). Prasība neattiecas uz bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem.

Ja persona ir Čehijas pilsonis vai ar ilgtermiņa uzturēšanās atļauju Čehijā, tai ieceļojot no zema riska jeb zaļo valstu saraksta jāveic antigēna vai PCR tests pirms ieceļošanas, kā arī jāaizpilda Sabiedrības veselības pasažieru veidlapa; ieceļojot no oranžā jeb vidēja riska valstu saraksta, jāveic antigēna vai PCR tests pirms ieceļošanas, kā arī jāaizpilda Sabiedrības veselības pasažieru veidlapa; ieceļojot no augsta un ļoti augsta riska jeb sarkanās un tumši sarkanās kategorijas valstīm, jāuzrāda antigēna vai PCR tests, kā arī jāveic atkārtots tests no piektās līdz septītajai dienai pēc ieceļošanas. Līdz testa rezultātam pašizolācija nav nepieciešama, taču obligāts pienākums ārpus apmešanās vietas valkāt respiratoru. Jāaizpilda Sabiedrības veselības pasažieru veidlapa. No testu prasības atbrīvoti bērni, kas jaunāki par 12 gadiem, vakcinētas personas, tostarp bērni no 12 līdz 18 gadiem, un personas, kas atveseļojušās no Covid-19 180 dienu laikā. Prasība reģistrēties Sabiedrības veselības pasažieru veidlapā neattiecas uz bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem.

Sejas masku lietošana ir obligāta visos publiskajos transporta līdzekļos, iekštelpās publiskās vietās (veikalos, sociālajās un medicīnas iestādēs). Publiskās vietās atļauts atrasties tikai kādā no šāda veida maskām: FFP2, nano filtru maska; ārtelpās obligāta prasība lietot FFP2 respiratorus, ja ir vairāki cilvēki kopā.

Valdības informācija par ierobežojumiem ir pieejama šeit: https://covid.gov.cz/.

Aicinām sekot līdzi Čehijas atbildīgo iestāžu norādījumiem par preventīviem pasākumiem šīs infekcijas izplatības ierobežošanā. Aktuālā Čehijas iestāžu informācija par Covid-19 ir atrodama šeit:

https://www.vlada.cz/en/;

https://www.mvcr.cz/mvcren/;

https://www.mzv.cz/jnp/;

http://www.mzcr.cz/Cizinci/

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Čehijā var uzturēties līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Čehijā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām sazināties ar Latvijas vēstniecību Čehijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.